Rizoto Tartufi me qepë të karamelizuara

17 Mars 2023, 07:28 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Rizoto Tartufi me qepë të karamelizuara

Për të shmangur mbulimin e aromës delikate të tartufit, rekomandojmë përgatitjen e një lëngu të lehtë, kryesisht të nevojshëm vetëm për gatimin e orizit.

Sa i përket shumëllojshmërisë së orizit, ju rekomandojmë të përdorni më të mirën për rizoto: Carnaroli.

Një pjatë e parë e rafinuar me një kombinim të veçantë

Përbërësit
320 gram oriz Carnaroli
60 gram qepë të vogla
100 gram krem ​​tartufi
35 gram djathë të grirë Parmigiano Reggiano
80 gram vaj ulliri ekstra i virgjër
40 gram gjalpë
700 ml supë
2 qepe
1 gotë verë e bardhë
kripë për shije
piper për shije

Udhëzimet
Në një enë çeliku përziejmë qepët e grira dhe të grira hollë me kripë, piper dhe vaj. Lëreni të marinohet për disa minuta dhe më pas gatuajeni në furrë të nxehtë për rreth 45 minuta.
Në një tenxhere skuqim qepujt e prera në feta të holla në 20 gram gjalpë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
Përzieni orizin, lëreni të injektohet për disa minuta dhe lyejeni me verën duke e trazuar derisa të avullojë.
Shtoni lëngun e zier nga pak, duke e trazuar lehtë dhe duke e lënë të thahet përpara se të shtoni më shumë. Pasi orizi të jetë zier, e rregullojmë me kripë dhe piper.
Hidhni gjalpin e mbetur, parmixhanin dhe kremin e tartufit. Ndani në 4 pjata dhe dekorojeni me qepët e karamelizuara.
shënim
Varietetet e ndryshme të orizit kërkojnë kohë të ndryshme gatimi. Kjo recetë tregon kohën e gatimit për të gjithë pjatën. Nëse dëshironi orizin al dente, duhet të respektoni kohën e gatimit të orizit që nga momenti kur shtohet në ujë të valë ose lëng mishi. Kohët ndikohen edhe nga sasia dhe cilësia e erëzave që bien në kontakt me orizin gjatë gatimit.

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128