Rosto vici me rrush të bardhë

2 Dhjetor 2023, 08:13 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Rosto vici me rrush të bardhë
Rosto vici me rrush të bardhë eshte nje recete e cila permban shume kalori. Kjo recete eshte shume e shijshme ,mund ta pergatisim lehte ne kuzhinat tona.

Përbërësit

900 gr rosto vici
600 gr rrush te bardhe
12 gjethe dafine
4 thelbi hurdha
30 gr gjalpë
vaj ulliri
kripe, piper i zi me kokrra.

Udhëzimet

Lani rrushin, thajeni dhe bëjeni me kokrra, shtrydhni disa kokrra rrush dhe lëngun hidheni menjëherë ne një ene.

Beni disa prerje ne roston e vicit dhe nder to fusni gjethet e dafines dhe pak kripe, ndërkohë shkrini gjalpin dhe pak vaj ne një ene dhe skuqni roston me zjarr te larte për 2-3 minuta për çdo ane.

Lageni me lëngun e rrushit pasi ta keni kulluar dhe shtoni hurdhën lehtësisht te shtypur, bashke me gjethet e dafines qe ju kane mbetur, aromatizoni me piper, mbulojeni dhe ulni zjarrin, duke e lënë roston te gatuhet për rreth 40min.

Shtojini rostos kokrrat e rrushit qe mbajtët mënjane, largoni hurdhën dhe vazhdoni gatimin dhe për 5-6 minuta.
Fikni zjarrin, hidheni roston ne një pjate dhe mbështilleni me letër alumini duke e lënë për pese minuta ne qetësi.
Shërbejeni roston ne feta, duke e lagur me salcën qe e përgatitet.
ju befte mire!.

Po ndodh...