Skallop me qumësht

1 Dhjetor 2023, 07:16 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Skallop me qumësht
Përbërësit

800 g mish viçi.
70 g gjalpë.
500 ml qumësht
miell.
piper.
kripë.

Udhëzimet

Presim mishin në rriska të holla të cilat i rrahim me çekiç kuzhine.
I lyejmë në miell dhe i skuqim në gjalpë.

Pasi të jenë skuqur në të dy anët shtojmë kripën, piperin dhe qumështin.

Lëmë lëngun të shterë duke kthyer disa herë skallopet nga njëra anë në tjetrën.
Shërbehen me spinaq, karota ose perime të tjera të skuqura në gjalpë.

Po ndodh...