Humbja ndaj Dortmund, Kimmich bën autokritikë: Po e luanim ndeshjen si miqësore!

31 Mars 2024, 13:07 / SPORT ALFA PRESS

Humbja ndaj Dortmund, Kimmich bën autokritikë: Po e luanim ndeshjen si

Mesfushori i Bayern Munich, Joshua Kimmich, ka kritikuar shokët e skuadrës pasi bavarezët pësuan një humbje 2-0 në shtëpi ndaj rivalëve të Borussia Dortmund në Bundesliga.

Der Klassiker duhej fituar patjetër nga Bayerni për të qëndruar gjallë në garën për titull. Megjithatë, golat e sulmuesit gjerman Karim Adeyemi (10′) dhe mbrojtësit të krahut norvegjez Julian Ryerson (83′) i ndëshkuan bavarezët.

Ishte humbja e tyre e parë ndaj Dortmundit në Allianz Arena në një dekadë. Kimmich është befasuar nga mungesa e pasionit dhe vendosmërisë mes shokëve të tij, duke i kritikuar ata pas ndeshjes.

Ai tha për Sky Sports Gjermani:

“Pyes veten se si mund të bëjmë një paraqitje të tillë në një ndeshje si kjo. Është krejtësisht e pashpjegueshme për mua; është plotësisht e pakuptueshme.

“Në pjesën e dytë, kishe ndjenjën se asgjë nuk ishte në rrezik. Ishte si një ndeshje miqësore. Ne lojtarët duhet të shkojmë në shtëpi dhe të pyesim veten”.

Kimmich gjithashtu paralajmëroi shokët e tij për çerekfinalen vendimtare të Champions League kundër Arsenalit që do të zhvillohet në prill, duke shtuar:

“Nëse luajmë kështu, do të jetë e vështirë javën e ardhshme kundër Heidenheim dhe, natyrisht, edhe në Champions League”.

Arsenali do të presë Bayern Munich në Emirates në ndeshjen e parë të çerekfinales së Champions-it më 9 prill, ndërsa ndeshja e kthimit në Gjermani është planifikuar më 17 prill.

 

Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128