Roma triumfon edhe me 10 lojtarë, Lukaku bën heroin ndaj Xhenoas

20 Maj 2024, 08:58 / SPORT ALFA PRESS

Roma triumfon edhe me 10 lojtarë, Lukaku bën heroin ndaj Xhenoas

Roma mposhti Xhenoan me rezultatin 1-0 në ndeshjen e javës së 37-të të Serisë A duke siguruar vendin e gjashtë në renditje, teksa me ndihmën e Atalantës mund të vlejë kualifikimin në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm. Verdhekuqtë mbizotëruan në fund të një ndeshje të gjatë të ekuilibruar dhe pa emocione. 

Kryeqytetasit arritën t’ia dilnin edhe pse mbetën me 10 lojtarë prej minutës së 72-të pas daljes me karton të kuq të Paredes. Triumfi erdhi falë goditjes fituese të Lukakut në minutën e 79-të. 

De Rosi i rikthehet suksesit pas tri ndeshjeve dhe tani është gati për të mbështetur Atalantën në finalen e Europa League të planifikuar për të mërkurën. 

Megjithatë, duhet nënvizuar se, nëse skuadra e Gasperinit do të ngrinte trofeun, do t’i duhej gjithashtu që të përfundonin në vendin e pestë dhe për këtë arsye të mos kalojnë as Juventusin dhe as Bolonjan në renditje, që pritet nga përballja direkte e së hënës në mbrëmje. Me pak fjalë, një skenar i besueshëm, por që sigurisht mbetet i ndërlikuar.

Roma triumfon edhe me 10 lojtarë, Lukaku bën heroin ndaj Xhenoas

 

Po ndodh...