Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për ekipet Italiane, historiku dhe disa detaje rreth kampionatit Italian

19 Nëntor 2023, 21:59 / SPORT ROGERT BLLOSHMI

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për

Seria A, ose kampionati kryesor i futbollit Italian është mjaft e dashur për publikun shqiptar. Shumë prej tyre bëjnë tifo për ekipet kryesore si Milan, Juventus, Inter, Roma, Napoli e Lazio.

Për herë të parë ka startuar në vitin 1898, ku kampione e parë doli ekipi i Genoa-s.  Në këtë kampionat marrin pjesë 20 ekipë, 3 ekipet e rënditura në fund zëvëndësohen nga fituesit e Seria B.

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për Ekipi i Genoas 1898

Ky kampionat u strukturua dhe filloi të funksionoi i mirëfilltë nga viti 1929.

Që nga viti 1898 gjer në vitin 1929 kampionati ishte i organizuar në grupe regjionale.

Në vitin 1927 nuk u nda titull pasi që ekipi Torino u largua nga liga nga Federata Italiane e Futbollit (FIGC). Torino u shpall kampion në sezonin e vitit 1948-49 pasi në një aksident ajrorë i tërë ekipi humbën jetën.

Milan është ekipi i fundit që ka ngritur trofeun në 2023. 

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo përMilan, 2023

Lista me ekipet në bazë të numrit të sezoneve në Seria A

·         91 sezone: Inter

·         90 sezone: Juventus, Roma

·         89 sezone: Milan

·         85 sezone: Fiorentina

·         80 sezone: Lazio

·         79 sezone: Torino

·         77 sezone: Napoli

·         76 sezone: Bologna

·         66 sezone: Sampdoria

·         62 sezone: Atalanta

·         55 sezone: Genoa

·         50 sezone: Udinese

·         42 sezone: Cagliari

·         32 sezone: Hellas Verona

·         30 sezone: Bari, Vicenza

·         29 sezone: Palermo

·         27 sezone: Parma

·         26 sezone: Triestina

·         23 sezone: Brescia


Por si ndahen trofetë e Seria A?

Ekipi që kryeson me trofe është Juventus me 36 trofe, i ndjekur nga Milan dhe Inter me nga 19 trofe.

Juventus 39

Milan 18

Inter 18

Genoa 9

Torino 7

Bologna 7

Pro Vercelli 7

Roma 3

Napoli 3

Lazio 2

Fiorentina 1

Caglieri 1

Casale 1

Novese 1

Hellas Verona 1

Sampdoria 1

E ndarë sipas rajoneve dhe qyteteve

Qyteti

Turin 43 (Juventus, Torino)

Milan 37 (Milan, Inter)

Genoa 10 (Genoa, Sampdoria)

Bologna 7

Pro Verceli 7

Roma 5 (Roma, Lazio)

Florence 2 (Fiorentina)

Napoli 2

Cagliari 1

Casale 1

Novi Ligure 1 (Novese)

Verona 1

Në Ligën e Kampioneve marrin pjesë katër ekipet e rënditura të parat në sezon, më pas vendi I 5 dhe 6 shkojnë ne Europa League.

 Ekipet e kualifikuara n pozitën 5 dhe 6 marrin pjesë në UEFA Kupë kurse vendi i tretë në UEFA Kupë është i rezervuar për fituesin e Kupës së Italisë, kurse në rast se të dy finalistët e kupës së Italisë janë të kualifikuar në UEFA Ligën e Kampionëve atëherë ekipi në pozitën e shtatë (7) merr pjesë në UEFA Kupë.

Nga ekipet Italiane që kanë arritur të ngrejnë lart trofen e Uefa Champios League janë Milan, Inter, Juventus,

NUMRI I TROFEVE UCL

A.C. Milan (13)
Juventus (2)
Inter Milan FC (3)

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për Juventus, 1996

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për Milan 2007

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për Inter, 2010

Ndërkohë në vendet e dyta

Juventus (7)
A.C. Milan (4)
Inter Milan FC (2)
Fiorentina (1)
Roma (1)
Sampdoria (1)

Nga ky kampionat futbollistët që kanë ngritur lart dhe topin e artë janë Mathaus, Van Basten, Baggio, Ëeah, Ronaldo, Zidane, Cannavaro, Kaka.

Disa prej emrave të spikatur në këtë kampionat janë dhe Luigi Riva, Giusepe Meaza, Silvio Piola, Del Piero, Inazagi, Zanneti, Pirlo, Maldini e Totti.

10 Golashënusit më të mirë në Seria A dhe numri i ndeshjeve që kanë luajtur

Silvio Piola 274 gola/ 537 ndeshje

Francesco Totti 250 gola/ 619 ndeshje

Gunnar Nordahl 225 gola/ 291 ndeshje

Giuseppe Meazza 216 gola/ 367 ndeshje

José Altafini 216 gola/ 459 ndeshje

Antonio Di Natale 209 gola/ 455 ndeshje

Roberto Baggio 205 gola/ 452 ndeshje

Ciro Immobile 197 gola/ 333 ndeshje

 Kurt Hamrin 190 gola/ 400 ndeshje

Giuseppe Signori 188 gola/ 344 ndeshje

Alessandro Del Piero 188 gola/ 478 ndeshje

 Alberto Gilardino 188 gola/ 514 ndeshje

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për Silvio Piola

10 Lojtarët që kanë luajtur më shumë ndeshje në Seria A

Gianluigi Bufon 657

Paolo Maldini 647

Francesko Toti  619

Javier Zanneti 615

Gianluca Pagliuca 592

Dino Zof 570

Samir Handanovic  566

Pietro Vierchoëod 562

Fabio Quagliarella 556

Roberto Mancini 541.

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për Buffon

2 stadiumet me kapacitetin më të lartë në Seria A janë ai i San Siros me 80.018 vende dhe me po kaq vende dhe ai i Interit, Giuseppe Meazaa. Më pas vjen ai i Romës, Lazios dhe Napolit. 

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo për San Siro, Milan

Seria A/ Mijëra tifozë shqiptarë bëjnë tifo përGiuseppe Meaza, Inter

 

   Futbollistët shqiptarë që kanë shkëlqyer ndër vite në        kampionatin Italian. 

 

Lorik Cana

Lojtari shqiptar me paraqitjet më të mëdha në historinë e kombëtares sigurisht që nuk ka nevojë për prezantim. Nga viti 2011 deri në 2015 ai veshi fanellën e bardhë dhe blu të Lazios, me të cilën fitoi një Kupë të Italisë në 2013 në derbin e fundit kundër Romës.

Cana ka realizuar edhe katër gola duke përfshirë përmbysjen e mrekullueshme kundër Fiorentinës në 2014.

Florian Myrtaj

Nuk është emri klasik i kopertinës sepse mes lojtarëve në listë ai është i vetmi që nuk ka luajtur asnjëherë në Serinë A por vetëm në Serinë B, Serinë C dhe Serinë D. Megjithatë, ai ishte lojtari i parë shqiptar që rrëmbeu zemra e tifozëve italianë pas pothuajse gjysmë shekulli mungesë të futbollistëve shqiptarë në Itali.

Mbi 100 gola të karrierës së shënuar midis Serisë B, Serisë C dhe Serisë D, me magjinë e Reggiolo, Sassuolo, Cesena, Verona, Arezzo, Sorrento dhe, mbi të gjitha, Teramo. Gjithashtu 25 paraqitje dhe 3 gola me fanellën e Kombëtares.

Loro Boriçi

Talenti i Loro Boriçi ishte në përpjesëtim të kundërt me performancën e tij në Itali. Sot cilësohet si një nga futbollistët më të fortë shqiptarë. Aii nuk arriti të vendoset në Bel Paese me fanellën e Lazios me të cilën mblodhi vetëm 18 paraqitje dhe 3 gola mes viteve 1941 dhe 1943.

Ai u kthye në Shqipëri ku fitoi katër kampionate me fanellat e Vllaznisë dhe Partizanit por mbi të gjitha ai fitoi, si kapiten dhe golashënuesi më i mirë, Kupa Ballkanike e vitit 1946 me Kombëtaren.

Igli Tare

Drejtori aktual sportiv i Lazios ka veshur bluzat e Brescia, Bologna dhe vetë Biancocelesti në Itali. Një nga nxënësit paralel i Carlo Mazzone, ai bëri 31 gola në Serie A duke përfshirë atë me Bolonjën në shpëtimin play-off në Parma të sezonit 2004-2005.

Në 2005 u transferua në Lazio, faza më e rëndësishme e karrierës së tij që pasoi më pas rolin menaxherial si koordinator i zonës si drejtori tekniko-sportiv.

Erjon Bogdani

Së bashku me Taren, Bogdani ishte pionieri i futbollistëve shqiptarë në Serie A në futbollin modern të viteve 2000. Gjatë karrierës së tij ai veshi fanellat e Reggina, Salernitana, Verona, Siena, Chievo, Livorno, Cesena dhe Siena.

Menaxheri aktual shqiptar nën moshën 19 vjeç regjistroi sezonin e tij më të frytshëm në 2004-2005 me fanellën Hellas Verona në Serie B, ku shënoi 17 gola në 39 ndeshje. Me 18 gola, ai është futbollisti shqiptar që ka bërë më së shumti gola në historinë e kombëtares.

Naim Krieziu

Ai ishte futbollisti i parë shqiptar – së bashku me Riza Lushtën – që zbritën në kampionatin italian në 1939, pasi trupat e Musolini kishin pushtuar Tokën e Shqiponjave. Sulmuesi i jashtëm shumë i shpejtë, veshi fanellat e Romës (nga 1939 deri më 1947 duke fituar kampionatin 1941-42), Napolin (nga 1947 deri në 1953 duke fituar kampionatin në Serinë B të 1949-1950) dhe Turris.

Migjen Basha

Migjen Basha ishte ndër lojtarët më të mirë shqiptarë që luajti në Itali. Talenti i tij u zbulua kur luajti në Zvicër nga Lucchese, ish-kombëtarja shqiptare ka luajtur për më shumë se 10 vjet në klubet e Serinë A dhe Serinë B, duke përfshirë Bari, Como, Atalanta, Frosinone, Rimini dhe, veçanërisht, Torino.

Nga 2013 deri në 2019, pas një beteje të gjatë burokratike për njohjen e pasaportës shqiptare, ai ishte një element kryesor i Shqipërisë me të cilin luajti Kampionatin Evropian 2016.

Riza Lusha

Ashtu si Krieziu, pas aneksimit të Shqipërisë në Mbretërinë e Italisë, Riza Lushta u zhvendos në Itali ku filloi të luante në Bari. Këtu ai vihet re nga Juventus, i cili e bleu atë në prag të sezonit 1940-1941. Me Bianconeri, Lushta shënoi 46 gola, duke fituar edhe titullin e golashënuesit më të mirë (8 gola) të Kupës së Italisë 1941-1942.

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, ai u transferua në Napoli.

Ervin Skela

Pak do ta kujtojnë, por në sezonin 2006-2007 Ervin Skela luajti shtatë ndeshje në Serinë A me fanellën e Ascoli.

Gjatë karrierës së tij, ai bëri edhe 75 paraqitje (të katërt në renditjen e të gjitha kohërave) dhe 13 gola me fanellën e Kombëtares shqiptare, midis 2000 dhe 2011.

Rey Manaj

Rey Manaj ka qenë premtimi më i madh i futbollit shqiptar vitet e fundit. Ai u bë i njohur për klubet e mëdha italiane në klubet e të rinjve të Sampdoria dhe Cremonese.

Inter arriti ta çojë atë në shtëpi për rreth 500,000 euro. Në janar të këtij viti ai kaloi te Barcelona B dhe me ardhjen e Edy Reja ai gjithashtu rimori pronësinë e Kombëtares, duke pritur që Italia t’i jepte një shans të dytë. Albania news

Futbollistët që luajnë sot në Kampionatin Italian

Kristian Asllani luan me Interin, Etrit Berisha luan me në  portë e Empolit, Elseid Hysaj me Lazion, Berat Gjimshiti me Atalantëm, Ardian Ismajli me Empolin, Marash Kumbulla me Romën, Nedim Bajrami me Sasuolon, Ylber Ramadani luan me Leccen dhe Kastriot Dermaku po ashtu me Leccen dhe Stiven Shpendi me Empolin. 

Ndërkohë që në Serie A luajnë edhe dardanët Amir Rrahmani me Napolin dhe Mërgim Vojvoda me Torinon.

Këta janë sot ndër lojtarët më të mirë të Kombëtares së parë të Shqipërisë, ndërkohë që Stiven Shpendi, Endri Muhameti, Sergio Kalaj dhe Marvin Çuni janë futbollistë që janë grumbulluar nga skuadrat e moshave të Shqipërisë. Duke qenë me perspektivë për të ardhmen.

Në Serie B luajnë dhe 5 lojtarë të tjerë shqiptarë.

Artikull nga Alfapress.al 

 

Po ndodh...