Më pak se dy muaj nga zgjedhjet në BE, Belgjika nis hetimet për ndërhyrjet ruse në votime

12 Prill 2024, 20:15 / BOTA ALFA PRESS

Më pak se dy muaj nga zgjedhjet në BE, Belgjika nis hetimet për
Më pak se dy muaj përpara se votuesit evropianë në 27 vende të marrin pjesë në zgjedhjet e Parlamentit të BE-së, Belgjika ka njoftuar se po heton rrjetet pro-ruse që po përpiqen të ndikojnë në votim.

Qëllimi i Moskës ishte të sillte më shumë kandidatë pro-rusë në Parlamentin Evropian, tha kryeministri Alexander de Croo.

“Mbështetja e dobësuar për Ukrainën i shërben Rusisë në fushën e betejës,” tha ai. Qeveria çeke tha kohët e fundit se kishte shkatërruar një rrjet pro-Kremlinit.

Agjencitë e inteligjencës si në Pragë ashtu edhe në Poloni thanë se uebsajti i lajmeve “Zëri i Evropës” ishte financuar nga Moska për të përhapur propagandë dhe për t’u dërguar para politikanëve evropianë. Faqja e internetit nuk i është përgjigjur akuzave.

Duke iu referuar zbulimeve çeke, kryeministri Alexander de Croo tha se inteligjenca belge kishte konfirmuar se rrjetet e spiunazhit po vepronin në Belgjikë dhe në disa vende të tjera evropiane.

“Hetimi tregon se Moska i është afruar anëtarëve evropianë të parlamentit dhe ka paguar gjithashtu anëtarët e parlamentit evropian për të promovuar një axhendë ruse këtu,” tha kryeministri belg.

Ai tha se autoritetet belge kishin nisur një ndjekje penale, por nuk dha emrat e askujt që dyshohej se kishte marrë para. Asnjë pagesë me para në dorë nuk ishte bërë në vetë Belgjikën, megjithëse ndërhyrja pro-ruse po vazhdonte, shpjegoi ai.

Një numër politikanësh në të djathtën ekstreme në Evropë shihen si dashamirës ndaj Rusisë. Raportet çeke kanë sugjeruar se Zëri i Evropës ka paguar politikanë nga Gjermania, Franca, Polonia, Belgjika, Holanda dhe Hungaria në këmbim të bërjes së komenteve pro-ruse për të ndihmuar në ndikimin në zgjedhjet e 6-9 qershorit.

Në fillim të kësaj jave, një kandidat për partinë e ekstremit të djathtë AfD të Gjermanisë, Petr Bystron, “mohoi me forcë” akuzat në mediat çeke se ai kishte marrë para ruse.

“Ne nuk mund të lejojmë këtë lloj kërcënimi rus në mesin tonë,” tha ai, duke theksuar se vendi i tij kishte përgjegjësinë për të siguruar një votim të lirë dhe të sigurt gjatë zgjedhjeve të Parlamentit Evropian.

 

Po ndodh...

ide