U zgjodh eurodeputete, Hungaria liron nga arresti aktivisten anti-fashiste italiane

14 Qershor 2024, 17:54 / BOTA ALFA PRESS

U zgjodh eurodeputete, Hungaria liron nga arresti aktivisten anti-fashiste
Një aktiviste antifashiste italiane është liruar nga arresti shtëpiak në Budapest, pasi u zgjodh në Parlamentin Evropian, që nënkuptonte se ajo kishte imunitet nga akuzat në lidhje me një sulm të supozuar ndaj neo-nazistëve.

Rasti i Ilaria Salis, 39 vjeç, një mësuese nga Monza, afër Milanos, ngjalli protesta diplomatike dhe zemërim në Itali pasi ajo u soll në gjykatë në Hungari me zinxhirë, me duar të lidhura me pranga dhe këmbë të lidhura gjithashtu.

Ajo u arrestua në Budapest në shkurt të vitit të kaluar pas një kundër-demonstrimi kundër një tubimi neo-nazist. Salis u akuzua për tre akuza për tentativë sulmi, si dhe se ishte pjesë e një organizate ekstreme të majtë.

Ajo i mohon akuzat, të cilat parashikonin një dënim deri në 11 vjet burg.

Në një letër drejtuar avokatit të saj, ajo detajoi kushtet me të cilat ishte përballur që nga arrestimi i saj: qelitë e infektuara me minj dhe insekte, moslejimi për t’u larë për ditë të tëra dhe mungesa e kujdesit mjekësor. Në maj, asaj iu dha arrest shtëpie në Budapest.

Salis fitoi vendin e saj si kandidate me Aleancën e Gjelbërve dhe të Majtë, e cila fitoi rreth 6.8% në votimin e së dielës.

Pas zgjedhjes së saj si deputete e Parlamentit Evropian, avokatët e saj kërkuan lirimin e saj bazuar në imunitetin që gëzojnë ligjvënësit e BE-së. Gjykata u përgjigj se ishte në pritje të komunikimit zyrtar për zgjedhjen e saj në Parlamentin Evropian.

Të hënën Salis telefonoi avokatët e saj në Itali për t’i njoftuar se kishte marrë vendimin e gjykatësit hungarez për lirimin e saj nga arresti shtëpiak.

“Më në fund! Ne jemi të kënaqur nga lajmet që vijnë nga Budapesti, eurodeputetja Ilaria Salis tani mund të kthehet në Itali dhe të përmbushë rolin e saj të ri siç tregohet nga qindra mijëra votues”, thanë Angelo Bonelli dhe Nicola Fratoianni, nga partia e Aleancës së Gjelbërve dhe të Majtë të Italisë në një deklaratë të përbashkët.

“Falënderimet tona shkojnë për të gjithë ata që, si ne, kanë qenë të indinjuar dhe nuk kanë pranuar gjendjen e tmerrshme në të cilën ajo u mbajt në burgjet e Orban gjatë këtyre muajve. Tani ajo mund të mbrojë së bashku me ne të drejtat civile dhe sociale të më të pambrojturve”.

Salis pritet të kthehet në Itali më 17 qershor, në ditëlindjen e saj të 40-të.

“Dërgimi i një krimineli në Parlamentin Europian nuk i sjell dobi as parlamentit europian dhe as votuesve”, tha Gergely Gulyás, një zëdhënës i qeverisë hungareze.

Zgjedhja e Salis në Itali, shtoi ai, krijoi “një imazh negativ të demokracisë italiane dhe të një pjese të vullnetit të votuesve që donin të dërgonin një kriminel në Parlamentin Europian”.

 

Po ndodh...