Kjo është akullorja më e shtrenjtë në botë, zbuloni çmimin

22 Maj 2023, 16:43 / JETË ALFA PRESS

Kjo është akullorja më e shtrenjtë në botë,

Një lugë e kësaj kënaqësie të hollë ndoshta do të kushtojë më shumë se e gjithë akulloret që do të keni ngrënë gjatë sezonit të verës.

Akullorja, e quajtur byakuya – “nata e bardhë” në japonisht – aktualisht po kap vlerën prej 6,380 dollarë, duke e bërë atë zyrtarisht akulloren më të shtrenjtë në botë, sipas Rekordeve Botërore Guinness.

Marka japoneze e akullores Cellato e quan natën e bardhë një gelato në faqen e saj të internetit dhe emri është një aluzion i origjinës së saj italiane.

Me burim ekskluzivisht nga Alba – shtëpia e asaj që shumë e konsiderojnë tartufin e bardhë më të mirë në Itali – vetëm ky përbërës mund të grumbullojë deri në 14,500 dollarë për kilogram, thuhet në një artikull të botuar në faqen e rekordeve botërore Guinness javën e kaluar.

Akullorja mbulohet me një gjethe ari e ngrënshme, dy lloje djathi dhe “Sakekasu”.

“Na u deshën mbi 1.5 vjet për t’u zhvilluar, me shumë prova dhe gabime për të marrë shijen e duhur,” tha një përfaqësues nga kompania për Guinness World Records më herët.

Kompania tha se misioni i saj nuk është vetëm të bëjë ëmbëlsira të shtrenjta, por të krijojë një aventurë kulinare që bashkon përbërësit evropianë dhe ushqimet tradicionale japoneze.
Për këtë, ajo solli Tadayoshi Yamada, kryekuzhinierin në RiVi, një restorant me bazë në Osaka i njohur për kuzhinën e tij të përzier francezo-japoneze, për të drejtuar projektin, sipas Rekordeve Botërore Guinness.

Ndërsa ekipi i rekordeve botërore të Guinness nuk ka pasur një shans për të provuar ëmbëlsirën, Cellato më herët ofroi një seancë degustimi për stafin e tij, i cili e përshkroi trajtimin për trupin që mban rekord si “të pasur në shije dhe cilësi”.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128