E premtja e destabilizimit në veri të Kosovës, si do të funksionojnë kryetarët?

27 Maj 2023, 23:39 / KOSOVA ALFA PRESS

E premtja e destabilizimit në veri të Kosovës, si do të

Dita e premte ka rikthyer destabilizimin dhe situatën e tensionuar në veri të Kosovës.

Fillimisht me lëshimin e alarmeve, pastaj me grupimin e disa qytetarëve serbë që ishin mbledhur para ndërtesave komunale në veri të Kosovës për ta penguar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në zyrat e tyre, për të vazhduar me përleshjet, gazin lotsjellës dhe shok- bomba nga ana e policisë së Kosovës për ta shpërndarë turmën, ndërtesat komunale në veri të Kosovës vazhdojnë të jenë me policë.

Epilogu i ditës së premte nuk ka mbaruar me kaq, atje gjithashtu janë djegur dhe sulmuar veturat e policisë së Kosovës, ndërsa nuk ka munguar as lëndimi i tyre.

Sipas policisë së Kosovës, pesë policë janë lënduar në Zveçan nga protestuesit.

“Protestuesit në Zveçan pas një kohe kanë filluar të shfaqin dhunë, të fyejnë e të hedhin mjete të ndryshme të forta dhe shok bomba në drejtim të Policisë dhe automjeteve zyrtare, duke shkaktuar rrezik të drejtpërdrejtë dhe lëndime të lehta trupore deri tani ndaj pesë (5) zyrtarëve policorë të cilët më pas u janë kthyer detyrave policore”, thuhet në njoftimin e PK-së.

Mirëpo, përkundër përleshjeve e të gjithave, kryetarët u vendosën në zyrat e tyre dhe sipas njohësve të sigurisë, kjo situatë është paralajmëruese se ata do ta kenë të vështirë ta ushtrojnë funksionin e tyre.

Kurse, sipas analistëve politikë protestat janë të inspiruara nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

 

ide

Nga Sidi Hasanaj 20:16 IDE

Pa Drama!

Nga Sidi Hasanaj

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128