Vrasja e policit në Kosovë, autoritetet fajësojnë Serbinë

24 Shtator 2023, 18:54 / KOSOVA ALFA PRESS

Vrasja e policit në Kosovë, autoritetet fajësojnë

Një pjesëtar i policisë së Kosovës është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur në një sulm në veriun e banuar me shumicë serbe, në një ngjarje që mund të rrisë akoma më shumë tensionet me Serbinë.

Afrim Bunjaku ka mbetur i vrarë, si pasojë e sulmeve ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit, mëngjesin e së dielës.

Policia, më vonë gjatë ditës, ka konfirmuar vrasjen e tre sulmuesve dhe arrestimin e një tjetri, gjatë këmbimit të sulmeve me armë zjarri.

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla tha se Manastiri në Banjskë është kthyer në “burim të sulmeve”.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti u ka bërë thirrje sulmuesve që të dorëzohen, pasi “Policia i ka rrethuar”.

Autoritetet e Kosovës kanë dënuar sulmin ndaj Policisë dhe e kanë fajësuar Serbinë për të.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian e kanë dënuar ashpër vrasjen e zyrtarit policor. BE-ja ka bërë thirrje për vërtetim të fakteve dhe nxjerrje të autorëve para drejtësisë.

Përfaqësuesi i Qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarazin niset sot drejt Kosovës.

Pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, Jarinje dhe Bërnjak, janë mbyllur për qarkullim.

Ndërkohë, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç pritet të mbajë një fjalim më vonë gjatë ditës.

Po ndodh...

ide