8 vrasësit famëkeq që tronditën botën

13 Prill 2023, 12:10 / MADE IN ALFA ALFA PRESS

8 vrasësit famëkeq që tronditën botën

Vrasja e një presidenti, kryeministri, mbreti ose lideri tjetër botëror mund të ketë jehonë në të gjithë një vend. 

Ndonjëherë vrasja e një lideri është aq tronditëse dhe e thellë sa që shkakton atë që psikologët e quajnë memorie flashbulb te qytetarët e një vendi. 

Shumë do të kujtojnë përgjithmonë se ku ishin dhe çfarë po bënin në momentin që dëgjuan se lideri i tyre u vra.

Në këtë listë shfaqen nëntë atentate të famshme që kanë ndodhur që nga viti 1865.

John F. Kennedy dhe Lee Harvey Oswald

John F. Kennedy ishte presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara (1961–63), i cili u përball me një sërë krizash me shtete si Kuba dhe Berlini, por që arriti t’i menaxhojë mirë duke nënshkruar traktate si:  Traktati i Ndalimit të Testeve Bërthamore dhe Aleanca për Progres.

Por  ai u vra teksa ndodhej në makinë me bashkëshorten e tij gjatë një parakalimi në Dallas.

Ai ishte njeriu më i ri dhe i pari katolik romak i zgjedhur ndonjëherë në presidencën e Shteteve të Bashkuara. 

Administrimi i tij zgjati 1037 ditë. Që në fillim ai ishte i shqetësuar për punët e jashtme. 

Në fjalimin e tij të paharrueshëm inaugurues, ai u bëri thirrje amerikanëve "të mbajnë barrën e një lufte të gjatë muzgu...kundër armiqve të përbashkët të njeriut: tiranisë, varfërisë, sëmundjes dhe vetë luftës". 

Ai deklaroi:

“Në historinë e gjatë të botës, vetëm disa brezave iu është dhënë roli i mbrojtjes së lirisë në orën e saj të rrezikut maksimal. Unë nuk tërhiqem nga kjo përgjegjësi – e mirëpres… Energjia, besimi, përkushtimi që ne sjellim në këtë përpjekje do të ndriçojnë vendin tonë dhe të gjithë ata që i shërbejnë atij – dhe shkëlqimi nga ai zjarr mund të ndriçojë vërtet botën. Dhe kështu, shokët e mi amerikanë: mos pyesni se çfarë mund të bëjë vendi juaj për ju - pyesni se çfarë mund të bëni ju për vendin tuaj.”

Lee Harvey Osëald është vrasësi i akuzuar i Presidentit John F. Kennedy. 

Siç shënon historia, në orën 12:30 të pasdites më 22 nëntor 1963, nga një dritare në katin e gjashtë të ndërtesës së depozitimit, Osëald, duke përdorur një pushkë me porosi me postë. Ai vrau  Presidentin Kennedy dhe plagosi guvernatorin e Teksasit John B. Connally në një autokolonë me makinë të hapur në Dealey Plaza. 

Rreth orës 13:45 Osëald u kap në Teatrin e Teksasit nga oficerët e policisë duke iu përgjigjur raporteve të një të dyshuari. 

Në orën 1:30 të mëngjesit të 23 nëntorit ai u gjykua zyrtarisht për vrasjen e Presidentit Kennedy.

Në mëngjesin e 24 nëntorit, ndërsa po transferohej nga një qeli burgu në një zyrë marrje në pyetje, Osëald u qëllua nga një pronar i shqetësuar i klubit të natës në Dallas, Jack Ruby. 

Ruby u gjykua dhe u shpall fajtor për vrasje (14 mars 1964) dhe u dënua me vdekje. 

Në tetor 1966, një gjykatë apeli në Teksas e ndryshoi dënimin, por, përpara se të mbahej një gjyq i ri, Ruby vdiq nga një mpiksje gjaku, e ndërlikuar nga kanceri (3 janar 1967).

Abraham Lincoln dhe John Ëilkes Booth

Abraham Lincoln ishte presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara (1861–65), i cili ruajti Bashkimin gjatë Luftës Civile Amerikane dhe solli emancipimin e skllevërve. 

Mes heronjve amerikanë, Lincoln vazhdon të ketë një thirrje unike për bashkatdhetarët e tij dhe gjithashtu për njerëzit e vendeve të tjera. 

Kjo bukuri buron nga historia e tij e jashtëzakonshme e jetës - ngritja nga origjina e përulur, vdekja dramatike - dhe nga personaliteti i tij dallues njerëzor dhe human, si dhe nga roli i tij historik si shpëtimtar i Bashkimit dhe emancipues i skllevërve. 

Rëndësia e tij vazhdon dhe rritet veçanërisht për shkak të elokuencës së tij si zëdhënës i demokracisë. 

Sipas tij, Unioni ia vlente të kursehej jo vetëm për hir të tij, por sepse mishëronte një ideal, idealin e vetëqeverisjes.

Ishte John Ëilkes Booth, një anëtar i një prej familjeve më të shquara të aktrimit të Shteteve të Bashkuara të shekullit të 19-të, vrau Presidentin Abraham Lincoln.

Booth ishte një mbështetës i fuqishëm i kauzës jugore dhe i hapur në mbrojtjen e skllavërisë dhe urrejtjes së tij ndaj Linkolnit. 

Ai ishte një vullnetar në milicinë e Riçmondit që vari abolicionistin John Broën në 1859.

Nga vjeshta e 1864 Booth kishte filluar të planifikonte një rrëmbim të bujshëm të Presidentit Lincoln. 

Ai rekrutoi disa bashkëpunëtorë dhe gjatë dimrit të 1864–65 grupi u mblodh shpesh në Uashington, DC, ku hartuan një sërë planesh alternative rrëmbimi. 

Pas disa përpjekjeve që kishin dështuar, Booth vendosi të shkatërronte presidentin dhe oficerët e tij, pavarësisht nga kostoja.

Në mëngjesin e 14 prillit 1865, Booth mësoi se presidenti do të ndiqte një shfaqje në mbrëmje të komedisë " Kushëriri ynë amerikan" në Teatrin Ford në kryeqytet. 

Booth mblodhi me nxitim grupin e tij dhe i caktoi secilit anëtar detyrën e tij, duke përfshirë vrasjen e Sekretarit të Shtetit Ëilliam Seëard. 

Ai vetë do të vriste Linkolnin.

Rreth orës 18:00, Booth hyri në teatrin e shkretë, ku ngatërroi derën e jashtme të kutisë presidenciale në mënyrë që ajo të mbyllej nga brenda. Ai u kthye gjatë aktit të tretë të shfaqjes për të gjetur Linkolnin dhe të ftuarit e tij të pambrojtur.

Duke hyrë në dhomë, Booth nxori një pistoletë dhe qëlloi Linkolnin në pjesën e pasme të kokës. 

Ai u ndesh shkurtimisht me truprojën dhe më pas u hodh në parmak  duke bërtitur: "Sic semper tyrannis!" (motoja e shtetit të Virxhinias, që do të thotë "Kështu gjithmonë ndaj tiranëve!") dhe "Jugu është hakmarrë!" 

Ai ra në skenë, duke thyer një kockë në këmbën e majtë, por mundi të arratisej në rrugicë me kalin e tij. 

Përpjekja për të vrarë Seëard dështoi, por Lincoln vdiq pak pas orës shtatë të mëngjesit të ardhshëm.

Njëmbëdhjetë ditë më vonë, më 26 prill, trupat federale arritën në një fermë në Virxhinia, në jug të lumit Rappahannock, ku një burrë që thuhej se ishte Booth ishte fshehur në një hambar duhani. 

David Herold, një tjetër komplotist, ishte në hambar me Booth. 

Ai u dorëzua përpara se hambarit t'i vihej zjarri, por Booth nuk pranoi të dorëzohej.

Pasi u qëllua, ose nga një ushtar ose nga ai vetë, Booth u dërgua në verandën e shtëpisë së fermës, ku më pas vdiq. 

Trupi u identifikua nga një mjek që kishte operuar Booth një vit më parë, dhe më pas u varros fshehurazi.

Martin Luther King dhe James Earl Ray

Martin Luther King, Jr. ishte një ministër baptist dhe aktivist social që udhëhoqi lëvizjen për të drejtat civile në Shtetet e Bashkuara nga mesi i viteve 1950 deri në vdekjen e tij nga vrasja në vitin 1968.
Udhëheqja e tij ishte thelbësore për suksesin e asaj lëvizjeje në përfundimin e ndarjes ligjore të afrikano-amerikanët në jug dhe pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara. 
King u ngrit në rëndësi kombëtare si kreu i Konferencës së Udhëheqjes së Krishterë Jugore, e cila promovoi taktika jo të dhunshme, si marshimi masiv në Uashington (1963), për të arritur të drejtat civile.
 Ai u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 1964.

Një vitet pas vdekjes së tij, King mbeti udhëheqësi afrikano-amerikan më i njohur i epokës së tij. 
Statusi i tij si një figurë e madhe historike u konfirmua nga fushata e suksesshme për të vendosur një festë kombëtare për nder të tij në Shtetet e Bashkuara dhe nga ndërtimi i një memoriali të Mbretit në Mall në Uashington, DC, pranë Memorialit Lincoln, vendi i tij ku mbajti fjalimin e famshëm "I Have a Dream" në vitin 1963.
Shumë shtete dhe komuna kanë miratuar festat e mbretit, kanë autorizuar statuja dhe piktura publike të tij dhe kanë emëruar rrugë, shkolla dhe entitete të tjera për të.

James Earl Ray ishte vrasësi i Kingut. 
Ray kishte qenë një mashtrues i vogël, një grabitës i pikave të karburantit dhe dyqaneve, i cili kishte vuajtur dënimin në burg, një herë në Illinois dhe dy herë në Misuri dhe me një dënim me kusht në Los Anxhelos. 
Ai u arratis nga burgu shtetëror i Misurit më 23 prill 1967; dhe në Memphis, Ten., gati një vit më vonë, më 4 prill 1968, nga një dritare e një shtëpie fqinje, ai qëlloi Kingun, i cili po qëndronte në ballkonin e një dhome moteli.

Ray iku në Toronto, siguroi një pasaportë kanadeze përmes një agjencie udhëtimi, fluturoi në Londër (5 maj), më pas në Lisbonë (7 maj), ku siguroi një pasaportë të dytë kanadeze (16 maj) dhe u kthye në Londër (17 maj). )
 Më 8 qershor ai u kap nga policia e Londrës në aeroportin Heathroë teksa ishte gati të nisej për në Bruksel; 
FBI e kishte vendosur atë si të dyshuarin kryesor pothuajse menjëherë pas atentatit.
Ray u dënua në vitin 1969 pasi pranoi fajësinë—duke hequr dorë kështu një gjyq jurie dhe mundësinë e një dënimi me vdekje —dhe u dënua me 99 vjet burgim.
Më 10 qershor 1977, Ray dhe gjashtë të dënuar të tjerë u arratisën nga burgu shtetëror Brushy Mountain në Petros, Tennessee . 

Ata u kapën më 13 qershor, ku dënimit të Ray u shtuan dhe një vit për shkak të arratisjes duke e rritur atë në një shekull të plotë.

Archduke Franz Ferdinand dhe Gavrilo Princip

Francis Ferdinand ishte një kryedukë austriak, vrasja e të cilit ishte shkaku i menjëhershëm i Luftës së Parë Botërore.

 Francis Ferdinand ishte djali i madh i kryedukës Charles Louis, i cili ishte vëllai i perandorit Francis Joseph. 

Vdekja e trashëgimtarit të dukshëm, arkidukës Rudolf, në vitin 1889, e bëri Francis Ferdinandin pasardhësin e fronit austro-hungarez pas babait të tij, i cili vdiq në 1896.

Por për shkak të shëndetit të keq të Francis Ferdinandit në vitet 1890, vëllai i tij i vogël Otto u konsiderua si më shumë gjasa për të pasur sukses, një mundësi që e hidhëroi thellë Francis Ferdinandin.

 Dëshira e tij për t'u martuar me Sophie, konteshën von Chotek, një zonjë në pritje, e solli atë në një konflikt të ashpër me perandorin dhe oborrin. 

Vetëm pasi hoqi dorë nga të drejtat e fëmijëve të tij të ardhshëm në fron u lejua martesa morganatike në vitin 1900.

Në çështjet e jashtme ai u përpoq, pa rrezikuar aleancën me Gjermaninë, të rivendoste mirëkuptimin austro-rus. 

Në vend të tij ai mendoi për reforma politike që do të kishin forcuar pozitën e kurorës dhe do të dobësonin atë të magjarëve kundër kombësive të tjera në Hungari. 

Planet e tij bazoheshin në realizimin se çdo politikë nacionaliste e ndjekur nga një pjesë e popullsisë do të rrezikonte perandorinë shumëkombëshe të Habsburgëve. 

Marrëdhënia e tij me Françeskun Jozefin u përkeqësua nga presioni i vazhdueshëm ndaj perandorit, i cili në vitet e tij të mëvonshme la punët për t'u kujdesur për veten e tij, por kundërshtoi ashpër çdo ndërhyrje në prerogativën e tij. 

Nga viti 1906 e tutje ndikimi i Francis Ferdinandit në çështjet ushtarake u rrit dhe në vitin 1913 ai u bë inspektor i përgjithshëm i ushtrisë. 

Në qershor 1914 ai dhe gruaja e tij u vranë nga nacionalisti serb Gavrilo Princip në Sarajevë; një muaj më vonë filloi Lufta e Parë Botërore me shpalljen e luftës së Austrisë kundër Serbisë.

Akti i Principit i dha Austro-Hungarisë justifikimin se ajo kishte kërkuar për hapjen e armiqësive kundër Serbisë dhe kështu përshpejtoi Luftën e Parë Botërore.

Në Jugosllavi - shteti sllav i jugut që ai kishte parashikuar - Principi u konsiderua si një hero kombëtar.

I lindur në një familje fshatare serbe të Bosnjës, Principi u trajnua për terrorizëm nga shoqëria sekrete serbe e njohur si Dora e Zezë (emri i vërtetë Ujedinjenje ili Smrt, "Bashkim ose vdekje"). 

Duke dashur të shkatërrojë sundimin austro-hungarez në Ballkan dhe të bashkojë popujt sllavë të jugut në një komb federal, ai besonte se hapi i parë duhet të ishte vrasja e një anëtari të familjes perandorake Habsburge ose një zyrtari të lartë të qeverisë.

Pasi mësoi se Françesku Ferdinandi, si inspektor i përgjithshëm i ushtrisë perandorake, do të bënte një vizitë zyrtare në Sarajevë në qershor 1914, Principi, bashkëpunëtori i tij Nedjelko Çabrinoviç dhe katër revolucionarë të tjerë prisnin procesionin e kryedukës më 28 qershor.

Čabrinović hodhi bombën zbriti nga makina e arkidukës dhe shpërtheu poshtë automjetit tjetër. 

Pak kohë më vonë, ndërsa po udhëtonin për në spital për të vizituar një oficer të plagosur nga bomba, Francis Ferdinand dhe Sophie u qëlluan për vdekje nga Principi, i cili tha se nuk kishte synuar dukeshën, por gjeneralin Oskar Potiorek, guvernator ushtarak i Bosnjës. 

Austro-Hungaria e konsideroi Serbinë përgjegjëse dhe shpalli luftë më 28 korrik.

Pas një gjyqi në Sarajevë, Principi u dënua (28 tetor 1914) me 20 vjet burgim, dënimi maksimal i lejuar për një person nën moshën 20 vjeç në ditën e krimit të tij. 

Principi iu nënshtrua amputimit të një krahu për shkak të tuberkulozit të kockës dhe vdiq në një spital pranë burgut të tij.

Mohandas "Mahatma" Gandhi dhe Nathuram Godse

Mohandas Karamchand Gandhi ishte një udhëheqës i lëvizjes nacionaliste indiane kundër sundimit britanik dhe konsiderohej si babai i vendit të tij. 

Ai vlerësohet ndërkombëtarisht për doktrinën e tij të protestës jo të dhunshme për të arritur përparim politik dhe social.

Ishte një nga zhgënjimet më të mëdha të jetës së Gandit që liria indiane u realizua pa unitetin indian. 

Separatizmi mysliman kishte marrë një nxitje të madhe ndërsa Gandhi dhe kolegët e tij ishin në burg dhe në vitet 1946–47, teksa po negocioheshin marrëveshjet përfundimtare kushtetuese, shpërthimi i trazirave komunale midis hinduve dhe myslimanëve krijoi në mënyrë të pakënaqur një klimë në të cilën thirrjet e Gandit për arsye dhe drejtësia, toleranca dhe besimi kishin pak shanse. 

Kur ndarja e nënkontinentit u pranua - kundër këshillës së tij - ai e hodhi veten me zemër dhe shpirt në detyrën për të shëruar plagët e konfliktit komunal, vizitoi zonat e shkatërruara nga trazirat në Bengal dhe Bihar, këshilloi fanatikët, ngushëlloi viktimat dhe u përpoq të rehabilitonte refugjatët. 

Në atmosferën e asaj periudhe, e mbushur me dyshime dhe urrejtje, kjo ishte një detyrë e vështirë dhe zemërthyese. 

Gandi u fajësua nga partizanët e të dy komuniteteve. 

Kur bindja dështoi, ai vazhdoi të agjëronte. Ai fitoi të paktën dy triumfe spektakolare; në shtator 1947 agjërimi i tij ndaloi trazirat në Kalkuta dhe në janar 1948, ai turpëroi qytetin e Delhit në një armëpushim komunal. 

Disa ditë më vonë, më 30 janar, ndërsa ishte duke shkuar për në mbledhjen e lutjeve të mbrëmjes në Delhi, ai u qëllua nga Nathuram Godse, një i ri fanatik hindu.

Nathuram Godse besonte se Gandi i trajtonte muslimanët me më shumë respekt se hindutë, duke përfshirë Kuranin në mësimet e tij në tempujt hindu, për shembull, ndërsa refuzonte të lexonte nga Bhagavad Gita në xhami. 

Godse ishte gjithashtu kritik ndaj asaj që ai konsideronte të ishte përdorimi joefektiv i pushtetit nga Gandhi në Kongresin Kombëtar Indian gjatë dhe pas ndarjes së vendit.

Më 30 janar, dëshmitarët thanë se Godse e qëlloi Gandin tre herë në distancë, ndërsa Gandhi kalonte nëpër kopshtin e një rezidence private. 

Gandi po shoqëronte katër gra dhe po përshëndeste anëtarët e familjes në rrugën e tij për në lutje kur Godse qëlloi. 

Gandi mendohej se kishte vdekur pothuajse menjëherë dhe Godse u kap menjëherë.

William McKinley dhe Leon Czolgosz

William McKinley ishte presidenti i 25-të i Shteteve të Bashkuara (1897-1901). 

Nën udhëheqjen e McKinley-t, Shtetet e Bashkuara hynë në luftë kundër Spanjës në 1898 dhe në këtë mënyrë fituan një perandori globale, duke përfshirë Porto Rikon, Guamin dhe Filipinet.

Votimi i ratifikimit ishte jashtëzakonisht i afërt - vetëm një votë më shumë se dy të tretat e kërkuara - duke reflektuar kundërshtimin e shumë "anti-imperialistëve" ndaj Shteteve të Bashkuara për të fituar zotërime jashtë shtetit, veçanërisht pa pëlqimin e njerëzve që jetonin aty.

Edhe pse McKinley nuk kishte hyrë në luftë për zgjerimin e territorit, ai qëndroi në anën e "imperialistëve" në mbështetjen e ratifikimit, i bindur se Shtetet e Bashkuara kishin detyrimin të merrnin përgjegjësinë për "mirëqenien e një populli të huaj".

I riemëruar për një mandat tjetër pa opozitë, McKinley u përball përsëri me demokratin Ëilliam Jennings Bryan në zgjedhjet presidenciale të vitit 1900.

Marzhet e fitores së McKinley si në votat popullore ashtu edhe në ato elektorale ishin më të mëdha se sa ishin katër vjet më parë, duke reflektuar pa dyshim kënaqësinë me rezultatin e luftë dhe me prosperitetin e përhapur që gëzonte vendi. 

Pas inaugurimit të tij në 1901, McKinley u largua nga Uashingtoni për një turne në shtetet perëndimore, për t'u mbyllur me një fjalim në Ekspozitën Pan-Amerikane në Buffalo, Nju Jork. Turmat brohoritëse gjatë gjithë udhëtimit dëshmuan për popullaritetin e jashtëzakonshëm të McKinley.

Më shumë se 50,000 admirues morën pjesë në fjalimin e tij ekspozues, në të cilin lideri që ishte identifikuar aq ngushtë me proteksionizmin, tani tingëllonte thirrjen për reciprocitet tregtar midis kombeve. 

Diten tjeter, Më 6 shtator 1901, ndërsa McKinley po shtrëngonte duart me një turmë dashamirës në ekspozitë, Leon Czolgosz, një anarkist, e qëlloi  në gjoks dhe në bark  presidentin.

Ai u dërgua menjëherë në një spital në Buffalo ku McKinley qëndroi për një javë përpara se të vdiste në orët para  të mëngjesit të 14 shtatorit.

Leon Czolgosz ishte një punëtor mulliri që u bë anarkist pasi mori në konsideratë pabarazinë midis të pasurve dhe të varfërve dhe dëshmoi tensionet midis punëtorëve dhe menaxherëve në fabrikat në të cilat punonte. 

Czolgosz ishte 28 vjeç kur qëlloi McKinley. 

Disa burime thonë se Czolgosz u frymëzua nga vrasja e Mbretit Umberto I të Italisë nga Gaetano Bresci, i cili ishte gjithashtu një anarkist, afërsisht një vit më parë.

Më 6 shtator 1901, Czolgosz qëndroi në radhë për të takuar presidentin McKinley. 

Ai fshehu një revole Iver-Johnson me një shami. (Dita ishte shumë e ngrohtë dhe shumë njerëz në ekspozitë mbanin shami në duar për të hequr djersën nga fytyrat e tyre, kështu që Czolgosz nuk u dallua.)

Kur erdhi radha e tij për të takuar McKinley, Czolgosz ngriti armën dhe qëlloi dy të herë.

Sigurimi presidencial i McKinley-t dhe ndoshta disa nga njerëzit në radhë e rrahën brutalisht Czolgosz-in përpara se të arrestohej .

Pasi mbërriti në burgun e shtetit Auburn në Auburn, Nju Jork, më 27 shtator, Czolgosz u tërhoq nga treni dhe u rrah pa ndjenja nga një turmë që e kërcënoi se do ta linçonte. 

Rojet e burgut përzunë turmën e zemëruar, dhe Czolgosz e kaloi muajin që pasoi në një qeli dhe nuk iu lejua asnjë vizitor.

Czolgosz u ekzekutua në karrigen elektrike më 29 tetor 1901.

Indira Gandhi dhe Rajiv Gandhi (nënë e bir kryeministra) dhe komplotistët
Indira Gandhi shërbeu si kryeministre e Indisë për tre mandate radhazi (1966–77) dhe në mandatin  e katërt në që e mori në vitin 1980  u vra  1984.

Ajo ishte fëmija i vetëm i Jaëaharlal Nehru, kryeministri i parë i Indisë së pavarur. 

Pasi Nehru vdiq në 1964, ai u pasua nga La Bahadur Shastri, i cili shërbeu si kryeministër i Indisë derisa ai gjithashtu vdiq papritur. 

Pas vdekjes së Shastrit në janar 1966, Gandhi, e cila kishte punuar me ose duke shërbyer si anëtare e Partisë së Kongresit që nga viti 1955, u bë udhëheqësja e Partisë së Kongresit - dhe si rrjedhim edhe kryeministre - në një kompromis midis krahut të djathtë dhe të majtë të partisë. 

Gandhi dhe Partia e Kongresit qëndruan në pushtet deri në vitin 1977 (kryesisht përmes shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në të gjithë Indinë, duke burgosur kundërshtarët e saj politikë, duke marrë kompetencat e emergjencës, dhe miratimin e shumë ligjeve që kufizojnë liritë personale). 

Pas humbjes së tyre nga Partia Janata atë vit, Partia e Kongresit me Gandin në krye u rigrupua dhe u kthye në pushtet në 1980.

Gjatë fillimit të viteve 1980, Indira Gandhi u përball me kërcënime ndaj integritetit politik të Indisë. 

Disa shtete kërkuan një masë më të madhe pavarësie nga qeveria qendrore dhe separatistët Sikh në shtetin Punjab përdorën dhunën për të pohuar kërkesat e tyre për një shtet autonom. 

Si përgjigje, Gandi urdhëroi një sulm të ushtrisë në qershor 1984 në faltoren më të shenjtë të Sikhëve, Harmandir Sahib (Tempulli i Artë) në Amritsar, i cili çoi në vdekjen e të paktën 450 Sikëve. 

Pesë muaj më vonë Gandhi u vra në kopshtin e saj  nga dy truprojat e saj Sikh në hakmarrje për sulmin në Tempullin e Artë.
Rajiv Gandhi, djali i Indirës, ​​u bë sekretari i përgjithshëm kryesor i Partisë së Kongresit (I) të Indisë (nga 1981) dhe kryeministër i Indisë (1984–89) pas vrasjes së nënës së tij. 

Takimi i fundit publik i Rajiv Gandhit ishte më 21 maj 1991, në Sriperumbudur , një fshat afërsisht 40 km (25 mi) nga Madras (Chennai i sotëm), ku ai u vra gjatë fushatës për kandidatin e Kongresit Sriperumbudur Lok Sabha. 

Në orën 22:10, një grua e identifikuar më vonë si Thenmozhi Rajaratnam – një anëtare e Tigrave Çlirimtare të Tamil Eelam – iu afrua Gandit në publik dhe e përshëndeti. 

Më pas ajo u përkul për të prekur këmbët e tij dhe shpërtheu një rrip të ngarkuar me 700 g (1.5 lb) eksploziv RDX të vendosur nën fustanin e saj. 

Shpërthimi vrau Gandin, Rajaratnam dhe të paktën 14 persona të tjerë. 

Atentati u kap nga një fotograf vendas 21-vjeçar, kamera dhe filmi i të cilit u gjetën në vend.  Kameramani, i quajtur Haribabu, vdiq nga shpërthimi, por kamera mbeti e paprekur. 

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128