Si do të marrë fund bota: Grafika e tmerrshme zbulon fatin e tmerrshëm të çdo planeti kur dielli vdes

2 Mars 2024, 23:03 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Si do të marrë fund bota: Grafika e tmerrshme zbulon fatin e

Nga apokalipsi i AI deri te një luftë bërthamore e plotë , duket se ekziston një listë pothuajse e pafund e gjërave që mund të shkaktojnë fundin e botës.

Por, nëse ato fate të tmerrshme na kuptojnë, ka një ngjarje të fundit të botës që Toka nuk mund ta shmangë.

Një grafikë e tmerrshme zbulon se si Dielli do të rritet në një yll të madh 'gjigant të kuq', duke u bërë aq i madh sa do të jetë fundi i sistemit diellor siç e njohim ne. 

Edhe pse kjo mund të duket krejtësisht e ngurtësuar, nuk keni nevojë të filloni të shqetësoheni ende.

Dr Edward Bloomer, astronom i lartë në Observatorin Mbretëror të Greenwich, tha: "Ka ndoshta diku në rajonin prej 5 miliardë vitesh përpara fazës së gjigantit të kuq për Diellin. Kështu që ne kemi pak kohë!'

Dielli ynë, si të gjithë yjet, është në thelb një furrë bërthamore gjigante që shkatërron atomet e heliumit së bashku nën forcën e gravitetit.

Kjo forcë e madhe gravitacionale është ajo që mban në orbitë tetë planetët dhe objektet e tjera të panumërta në sistemin diellor.

Ndërkohë, energjia e gjeneruar në shkrirjen bërthamore rrezatohet në univers si nxehtësi, duke krijuar një zonë të banueshme që shtrihet nga pak përtej Venusit deri në orbitën e Marsit.

Megjithatë, Dr Bloomer i tha MailOnline se, përfundimisht, gjithçka do të ndryshojë. 

Në rreth pesë deri në 5.5 miliardë vjet nga tani, dielli do të fillojë të shndërrohet në një gjigant të kuq.

"Kjo ndodh në thelb kur diellit i mbaron hidrogjeni për t'u shkrirë në thelbin e tij," shpjegon Dr Bloomer.

Kur Dielli ynë përfundimisht mbaron hidrogjenin, bërthama e tij do të fillojë të shembet nën tërheqjen e gravitetit të tij.

Ndërsa shtresat e jashtme shemben nga brenda, presioni dhe nxehtësia që rezulton do të bëhen aq intensive sa që këto shtresa do të fillojnë të shkrijnë atomet e heliumit në karbon.

Shpërthimi i energjisë që rezulton do të bëjë që Dielli të zgjerohet në qindra herë madhësia e tij origjinale dhe të ftohet nga e bardha në të kuqe të nxehtë.

Z. Bloomer shpjegon se ndërsa ky proces 'nuk është si një lëvizje e shpejtë', në mënyrë të pashmangshme do të çojë në shkatërrimin e sistemit diellor.

Aktualisht, dielli është rreth 865,000 milje (1.4 milion kilometra) në diametër.

Por, ndërsa bëhet një gjigant i kuq, mund të fryhet në më shumë se 200 herë më shumë se kjo madhësi, duke arritur deri në 186 milionë milje (300 milionë km) në diametër.

Kur kjo të ndodhë, planetët më të brendshëm - Mërkuri dhe Venusi - do të tërhiqen në diell dhe do të shkatërrohen.

Megjithatë, Dr Bloomer tha: "Madhësia e saktë e gjigantit të kuq nuk dihet saktësisht, kështu që Toka është në një pozicion interesant".

Në 93 milionë milje (148.22 milionë km) nga Dielli, mund të duket sikur Toka është dolli.

Por 186 milionë milje është kufiri i sipërm absolut për rritjen e Diellit, dhe ai mund të mos bëhet aq i madh.  

Dr Bloomer tha: 'Në skajin më të lartë të madhësive të mundshme, Toka mund të përfshihet tërësisht nga Dielli dhe ky është fundi i kësaj. Në pjesën e poshtme, mund të mos konsumohet.'

Por edhe nëse Dielli nuk e gëlltit Tokën tërësisht, nuk është ende një lajm i mirë.

Dr Bloomer tha: 'Temperatura e sipërfaqes së Tokës do të nënkuptojë që atmosfera do të fryhet dhe oqeanet do të zihen. '

Ai shton: "Toka" që mbetet, në rastin më të mirë, do të ishte një top shkëmbi pa jetë i shpërthyer nga rrezatimi.

Planetët e jashtëm nuk do të shpëtojnë të padëmtuar, pasi Marsi, Jupiteri dhe Saturni do të shpërthehen të gjithë nga nxehtësia e fortë e gjigantit të kuq në rritje.

Nëse Dielli rritet mjaftueshëm, ai mund të digjet përmes një procesi të quajtur 'fotoavullim' pasi emetimet e yjeve heqin gazrat që i rrethojnë.

Megjithatë, Dr Bloomer shpjegon se disa modele parashikojnë që Saturni mund të gjendet papritur në mes të zonës së re të banueshme të Diellit.

Ai tha: “Disa modele sugjerojnë se distanca e Saturnit nga Dielli mund të jetë mjaft e butë. Ne nuk mund të jetojmë në Saturn, por ndoshta hëna e tij Titan?

"Aktualisht është shtëpia e një atmosfere të trashë që nuk merr frymë dhe liqeneve të etanit dhe metanit të lëngshëm për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ulëta, por përpjekja për të gjetur se çfarë do të ndodhte atje ndërsa ngrohej është një zonë e kërkimit të vazhdueshëm."

Më në fund, rreth shtatë miliardë vjet nga tani, Dielli do të mbarojë fare energji dhe do të fillojë të dëbojë shtresat e tij të jashtme në hapësirë, duke lënë pas një mjegullnajë planetare.

Këto struktura të mëdha në formë unaze janë formuar ndërsa yjet që vdesin nxjerrin pjesën më të madhe të materialit të tyre të mbetur përpara se të bëhen një yll xhuxh i bardhë i nxehtë.

Vitin e kaluar, shkencëtarët përdorën teleskopin hapësinor James Webb për të kapur imazhe të Messier 57, ose Mjegullnajës së Unazës, e cila na jep një aluzion se çfarë do të bëhet Dielli ynë një ditë. 

Dhe, në këto faza përfundimtare, Dielli do të përfundojë transformimin e tij të sistemit diellor ndërsa largon planetët më të jashtëm nga orbita e tij. 

Nëse dielli humbet 50 për qind të masës së tij gjatë këtij procesi, forcat do të jenë aq të forta sa Urani dhe Neptuni thjesht do të fshihen nga sistemi diellor.

Së fundi, sa i përket brezit të asteroidëve dhe reve të Oort-it të cilat gjithashtu rrotullohen rreth Diellit, sa keq do të ndikohen varet nga distanca e tyre.

Ndërsa dielli fryhet në madhësinë e tij gjigante përfundimtare, objektet në rripin e asteroideve mund të nxehen në ekstreme të tilla që gazrat dhe uji i ngrirë do të sublimohen, duke mos lënë gjë tjetër veç bërthamave metalike pas.

Megjithatë, në renë Oort - një hapësirë ​​e madhe e materialit shkëmbor që ndodhet midis 0.079 dhe 1.58 vjet dritë nga Dielli - shumë pak do të ndryshojë. 

"Në një kuptim, ata mund të mos e vënë re aq shumë sepse janë thjesht shumë të largët," thotë Dr Bloomer.

Megjithatë, në varësi të gjërave të tilla si ndryshimet në momentin këndor të Sistemit Diellor të shkaktuar nga zgjerimi i Diellit, vendet si reja e Oort mund të shqetësohen pak dhe orbitat e objekteve në atë rajon të gjerë mund të ndryshohen. 

Megjithatë, në përgjithësi, ndoshta nuk do të jetë aq transformues sa efektet në sistemin e brendshëm diellor./ Dailymail

 

Po ndodh...