Përplasja e sotme është pazari, Rama -Berisha, për të mbajtur peng opozitën!

30 Tetor 2023, 22:26 / EDITORIAL NGA BATO KOSOVA

Përplasja e sotme është pazari, Rama -Berisha, për të

Revolucioni i kontrolluar i Edi Ramës dha sot shfaqjen më të turpshme në parlament.

Pasi javën e shkuar Kuvendi u kujdes që të bënte të ditur se deputetët e opozitës nuk do të ishin sot të pranishëm në seance plenare pasi ishin të dënuar, sot kishin telefonuar me vrap Gazment Bardhin për ti thënë: Aman ejani në seancë se bëmë gabim!

Ky është thjesht pazar Rama-Berisha. 

Ramës i duhet shfaqja e sotme që njerëzit të merren me këtë dhe jo me skandalet e pafundme të qeverisë së tij, siç janë dhe arrestimet e fundit.

Berishës i duhej shfaqja në parlament për tua shitur militanteve që po i largohen me shpejtësi, pasi e di se ai tashmë është jo vetem non grata dhe i pa dëshiruar nga Perëndimi, por edhe në hetim për korrupsion.

I vetmuar dhe i izoluar, i duhet shfaqja e parlamentit si oksigjeni një të intubuari.

Dhe me pazarin e sotëm për turpin e Kuvendit që hedh poshtë vendimin e marrë 3 ditë më parë, duket se e shtynë edhe një ditë, Rama dhe Berisha. 

Por kjo ishte ditë e zezë për të dy.

Shqiptarët dhe ndërkombëtarë e kuptuan se ata janë bashkë si në lejet e ndërtimit dhe në oksigjenin e përditshëm që i japin njeri - tjetrit.

Kjo ishte ditë e zezë për Sali Berishën i cili tregoj se ai njeh vetëm gjuhën e dhunës, sharjeve e terrorit. 

Ata janë bashkë.

Ata mbajnë njëri- tjetrin.

Rrëzimi i njerit është fundi i tjetrit.

Hetimi për korrupsion i Berishës është lajmi më i keq për Ramën.

Sa më shumë bëjnë sikur zihen, aq më të madh e kanë pazarin mes tyre.

Mos harroni, në kulmin e përplasjes familja e Berishës mori lejen për kullën më lartë në Ballkan, që do të ngrihet në Tiranë. Si simbol i Trekëndëshit të tranzicionit korruptiv, siç edhe ka formën!/Alfapress.al