Dailymail zbulon detaje rrëqethës nga hetimi i bandave shqiptare: Sjellin kokainën nga Ekuadori në rrugët e Britanisë!

17 Mars 2023, 18:40 / AKTUALITET ALFA PRESS

Dailymail zbulon detaje rrëqethës nga hetimi i bandave shqiptare:

Media britanike Dailymai ka publikuar një tjetër hetim në lidhje me bandat shqiptare që ndodhen në Londër.

Në shkrim kjo medie shkruan se gangsterët shqiptarë kanë marrë pamëshirshëm kontrollin e furnizimit me kokainë në Amerikën e Jugut për të përmbytur rrugët e Britanisë.

Shkrimi i plotë:

Gangsterët shqiptarë kanë marrë pamëshirshëm kontrollin e furnizimit me kokainë në Amerikën e Jugut për të përmbytur rrugët e Britanisë me sasi rekord të drogës, zbulon sot një hetim i Daily Mail.

Tentakulat globale të mbretërve mafioz të etur për gjak nga Ballkani tani shtrihen nga 'shteti narko' Ekuadori në qytete dhe qyteza anembanë Britanisë së Madhe.

Detajet e zhvillimit rrëqethës zbulohen në hetimin tonë të ri dypjesësh mbi gjurmën e shkatërrimit të lënë nga kërkesa e pangopur e Britanisë për kokainë – e cila po nxit gjakderdhjen jashtë vendit.

Hetimi ynë dhe një dokumentar shoqërues për The Mail+ dhe MailOnline, 'NARCOS SHQIPTAR: Plumbat, Gjakderdhja dhe Britania', nxjerr në pah koston e vërtetë të epidemisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar si këtu ashtu edhe në Ekuador - një vend i vogël, i varfër 6000 milje larg.

Tregu i kokainës në Mbretërinë e Bashkuar thuhet se vlen 2 miliardë paund me rreth 976,000 përdorues, ndërsa numri vjetor i vdekjeve të lidhura me kokainën është rritur shtatëfish në një dekadë dhe tani është 840.
Hulumtimi i Agjencisë Kombëtare të Krimit ka treguar se grupet e krimit të organizuar nga shqiptarët kontrollojnë tregun e kokainës në të gjithë qytetin kryesor dhe zonat periferike të MB (me përjashtim të Merseyside, ku gangsterët vendas mbeten në krye).

Tani të njëjtët baronë droge kanë marrë një kontroll të hekurt në shpërndarjen e kokainës nga Ekuadori, ku ata janë përfshirë në një betejë të përgjakshme me kartelet lokale për epërsi në tregtinë fitimprurëse ndërkombëtare të kokainës.

Në pjesën e parë të hetimit tonë sot, ne ekspozojmë sesi zotërit shqiptarë të drogës tani kontrollojnë furnizimin me kokainë në vendpushimin popullor bregdetar të Brighton and Hove në bregun jugor të Britanisë, ku sipas një sondazhi një në pesë persona thuhet se merr kokainë. 

Sipas burimeve, një figurë misterioze e botës së krimit nga Shqipëria, e njohur vetëm me një iniciale, thuhet se është një nga organizatorët e krimit në krye të një rrjeti tregtarësh droge që furnizonin me kokainë profesionistët e klasës së mesme, udhëtarët dhe studentët.

Në fillim të kësaj jave doli se prodhimi global i kokainës ka arritur nivele rekord me rikthimin e kërkesës pas bllokimeve të Covid.

Një raport i ri nga Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin tha se kultivimi i kokasë u rrit me 35 për qind midis 2020 dhe 2021 dhe tregjet më të mëdha ishin në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Muajin e kaluar një kongresmen kryesor ekuadorian zbuloi se si kërcënimi i mafies shqiptare e ka infektuar vendin e tij 'përmes dhunës, ryshfetit dhe kompanive të para, për të ndërtuar një biznes të paligjshëm milion dollarësh që konsiston në blerjen e kokainës me një çmim më të ulët në Amerikën Latine dhe tregtimin e saj. në Europë'.

Fernando Villavicencio, president i komitetit të mbikëqyrjes së Kongresit, tha se rreth 4,000 shqiptarë jetojnë në Ekuador.

Ai shtoi: “Trafiku i drogës, korrupsioni dhe forma të tjera të krimit të organizuar kanë kontaminuar një pjesë të madhe të sistemit të gjakut të shtetit ekuadorian, të klasës politike dhe partive të tij, të institucionit të tij të drejtësisë, të sistemit financiar dhe madje kanë depërtuar. vetë forcat e rendit përgjegjëse për luftimin e krimit të organizuar.
“Depërtimi, zgjerimi dhe rritja e krimit të organizuar mund të ndodhte vetëm falë marrëveshjeve të fshehta dhe bashkëpunimit të pushtetit politik. Sot, kuadri i brishtë institucional dhe demokracia e tij e përbuzur janë në rrezik serioz.'

Kokaina e kontrabanduar nga Ekuadori në MB zakonisht fshihet në anije me kontejnerë dhe hyn përmes porteve të Roterdamit ose Antëerp-it, të cilat gjithashtu kanë parë një rritje të madhe të krimit të bandave të lidhura me drogën.

Siç zbulohet në dokumentarin tonë në The Mail+ dhe MailOnline, pjesë të Ekuadorit janë kthyer në 'Perëndimin e Egër' teksa baronët shqiptarë të drogës dhe kartelet e Amerikës së Jugut luftojnë njëri-tjetrin.
Me informime ekskluzive të regjistruara nga shefat e policisë, zyrtarët e ministrisë së brendshme, bosët e doganave dhe figura të larta ushtarake, si dhe me akses të paparë në raportet konfidenciale të inteligjencës, hetimi ynë jep një histori të tmerrshme të brendshme se si kokaina po kontrabandohet në MB nga Amerika Jugore.

Gjatë gati një muaji në Ekuador, gazetarët e Mail u ftuan në operacione kundër narkotikëve dhe panë dy peshkatarë që u arrestuan duke u përpjekur të kontrabandonin kokainë me vlerë 20 milionë dollarë (16.4 milionë £) në brigjet e Ekuadorit.

Në pjesën e dytë të hetimit tonë, një gangster ekuadorian thyen kodin mafioz të heshtjes për të zbuluar se si turma e tij po punon me narkotë shqiptarë për të kontrabanduar tonë kokainë në MB dhe Evropë. Në një takim të jashtëzakonshëm, ai tregon se si e kreu sulmin e tij të parë vrasës në moshën 14-vjeçare.

Ne zbulojmë gjithashtu historinë e patreguar të një prej gangsterëve më famëkeq të Shqipërisë, i cili është liruar para kohe në mënyrë kontroverse nga një burg në Ekuador.

Dritan Rexhepi është mbiquajtur 'mbreti i arratisjeve' për shkak të arratisjes nga burgjet në Belgjikë dhe Shqipëri; dhe 'mbreti i kokainës' për 'suksesin' e tij në futjen e kokainës në Evropë.

Ai tani duket i vendosur të shfrytëzojë një boshllëk ligjor për të shmangur ekstradimin në Evropë, ku kërkohet për një sërë krimesh bandash, duke përfshirë vrasjen.

Rexhepi, i cili është paraqitur në listën e 'Most ëanted' në Scotland Yard, është tipik i shumë narkotikëve shqiptarë me bazë në Ekuador, të cilët, duke anashkaluar ndërmjetësit tradicionalë, negociojnë drejtpërdrejt me prodhuesit e kokainës në Amerikën e Jugut dhe komandojnë të gjithë zinxhirin e furnizimit të drogës nga Amerika e Jugut në Evropë - në veçanti në Mbretërinë e Bashkuar.

Burime të larta britanike të zbatimit të ligjit besojnë se trafikantët e njerëzve që sjellin emigrantë shqiptarë përtej Kanalit po punojnë me bashkatdhetarët  për të siguruar ushtarë këmbësorë për të furnizuar kokainë në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar.

Po ndodh...