Misteret e Vis Martinajt, si u bë 40-vjeçari nga Burreli ‘mbret i lotove’

22 Shtator 2022, 13:02 / AKTUALITET ALFA PRESS

Misteret e Vis Martinajt, si u bë 40-vjeçari nga Burreli

Mbreti i lojërave të fatit, Ervis Martinaj është zhdukur prej më shumë se 40 ditësh.  Për zhdukjen e tij kanë reaguar jo vetëm institucionet e drejtësisë, por edhe politikanë.

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se shumë shpejt do kemi një përgjigje për fatin e tij, ndërsa kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha tha para gazetarëve se Rama e di ku ndodhet mbreti i lojërave të fatit dhe akuzoi prokurorinë se nuk po vepron.

Vis Martinaj është me origjinë nga Mali i Zi. Ai ka lindur në Burrel dhe më pas është vendosur në zonën e Fushë-Kuqes. Studimet i ka kryer në Itali dhe më pas u kthye në Shqipëri për t’iu futur biznesit të lojërave të fatit.

Për këtë biznes ai kishte edhe licencë. Vis Martinaj nuk është historia e një djali të thjeshtë që u përfshi befas në biznes. Ai vinte nga një familje me potencial ekonomik.

Në vitin 2013, emri i tij u lakua për herë të parë për vrasjen e Ervin Docit. Emri i doli sërish në skenë në vrasjen e ish-Bllokut në vitin 2018. Ai u arrestua për pak kohë dhe u lirua sërish.

Në akt-ekspertizën e autoriteteve izraelite është thënë se Vis Martinaj kishte video, audio dhe mesazhe të shkëmbyera me njerëz të rëndësishëm dhe kjo besohet se ka qenë arsyeja që e mbante bosin e lojërave të fatit të paprekur nga drejtësia.

Përmes shantazhit dhe presionit ndaj pushtetarëve dhe biznesmenëve, ai ia dilte të kishte gjithçka nën kontroll. Vis Martinaj është baba i 4 fëmijëve.

Sipas Euronews Albania bëhet me dije se familja e tij i ka hequr fëmijët nga shkolla ku mësonin në Tiranë për arsye sigurie. Nuk dihet nëse familja e bosit të lojërave të fatit është marrë në mbrojtje nga autoritetet.

 

Po ndodh...