Parashikimi i motit për sot, 13 prill 2024

13 Prill 2024, 08:10 / AKTUALITET ALFA PRESS

Parashikimi i motit për sot, 13 prill 2024
Për ditën e sotme vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të qëndrueshme. Kjo falë ndikimit të masave ajrore të ngrohta e të thata si dhe ndikimi prej disa ditësh i Anticiklonit të Azoreve. Moti pritet të jetë i kthjellët me kohëzgjatje me diell si dhe nuk do të mungojnë vranësirat mesatare kalimtare transparente kryesisht nga orët e mesditës.

Era pritet të fryjë me drejtim veriperëndim–verilindje me shpejtësi 1-6m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina 10m/sek, duke bërë që valëzimi në dete të jetë I forcës 1-2ballë.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 14 / 26 °C,

në vendet e ulëta: 12 / 27 °C,

në vendet malore: 9 / 21 °C.

 

Po ndodh...

ide