I burgosur për spiunim në Rusi, ish-marinsi amerikan sulmohet në burg

28 Nëntor 2023, 22:53 / BOTA ALFA PRESS

I burgosur për spiunim në Rusi, ish-marinsi amerikan sulmohet në

Një ish-marins amerikan i burgosur në Rusi, pasi dyshohet për spiunim, është sulmuar në burg.

Paul Whelan, i cili u dënua me 16 vjet punë të rëndë për akuzat për spiunazh në vitin 2020, thuhet se po punonte në një tavolinë qepëse herët këtë pasdite kur ndodhi sulmi.

Free Paul Whelan, një grup që mbështet ish-marinsin, tha se një i burgosur i ri bllokoi një pjesë të linjës së prodhimit dhe iu kërkua nga zoti Whelan të lëvizte.

“Pas kërkesave të përsëritura, i burgosuri e goditi Paulin në fytyrë, duke i thyer syzet në proces dhe u përpoq ta godiste për herë të dytë,” tha grupi i fushatës në një njoftim sot.

“Pali u ngrit në këmbë për të bllokuar goditjen e dytë dhe të burgosur të tjerë ndërhynë për të parandaluar që i burgosuri të vazhdonte të sulmonte Palin.”

Grupi tha se Whelan e shihte sulmin si “të vogël”, por kishte frikë se mund të ndodhte “në çdo kohë” dhe potencialisht të përshkallëzohej në diçka “shumë më serioze”.

“Paul është një objektiv sepse ai është një amerikan dhe ndjenja anti-amerikane nuk është e pazakontë në mesin e të burgosurve të tjerë,” tha Free Paul Whelan.

Z. Whelan tha se ai beson se administrata e burgut po e merr seriozisht sulmin, megjithëse është shumë herët për të ditur nëse do të ndërmerren ndonjë hap për të garantuar sigurinë e tij, shtoi grupi.