“S'ka lidhje me ne”, forcat Izraelite sqarojnë për sulmin ndaj dy anijeve që po lundronin në Detin e Kuq

3 Dhjetor 2023, 23:01 / BOTA ALFA PRESS

“S'ka lidhje me ne”, forcat Izraelite sqarojnë për

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite kundëradmirali Daniel Hagari njoftoi se dy anije, që grupi Houthi pretendon se ka sulmuar në Detin e Kuq, nuk kanë lidhje me shtetin e Izraelit.

“Sot u goditën me raketa dy anije tregtare pa lidhje me shtetin e Izraelit. Një anije u dëmtua ndjeshëm, e cila rrezikon të mbytet. Ndërkohë një anije tjetër u dëmtua lehtë”, tha Hagari.

Sky News shkruan se grupi militant jemenas tha se marina e tij kishte sulmuar dy anije izraelite, Unity Explorer dhe Number 9, me një dron të armatosur dhe një raketë detare gjatë ditës së sotme.

Gjenerali i brigadës Yahya Saree identifikoi anijen e parë të sulmuar si transportues i shumicës me flamur të Bahamas, Unity Explorer, i cili është në pronësi të një firme britanike që përfshin Dan David Ungar, i cili jeton në Izrael.

Mediat izraelite e identifikuan Ungarin si djalin e miliarderit izraelit të anijeve Abraham Ungar.

E dyta ishte një anije konteinerësh me flamur panamez të quajtur Number 9, e cila është e lidhur me menaxhimin e anijes Bernhard Schulte.

Gjenerali pretendoi se ata ishin në shënjestër pasi refuzuan paralajmërimet nga marina e grupit.

Forcat e armatosura të Jemenit vazhdojnë të pengojnë anijet izraelite të lundrojnë në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit, derisa të ndalet agresioni izraelit kundër vëllezërve tanë të palëkundur në Rripin e Gazës.

“Forcat e armatosura të Jemenit rinovojnë paralajmërimin e tyre për të gjitha anijet izraelite ose ato të lidhura me izraelitët se ata do të bëhen një objektiv legjitim nëse shkelin atë që thuhet në këtë deklaratë”, tha ai.

Komentet e gjeneralit vijnë pasi Pentagoni tha se ishte në dijeni të raporteve që një anije luftarake amerikane dhe anije të shumta tregtare janë sulmuar në Detin e Kuq.

“Ne jemi të vetëdijshëm për raportet në lidhje me sulmet ndaj USS Carney dhe anijeve tregtare në Detin e Kuq dhe do të japim informacion kur të bëhet i disponueshëm”, shtoi ai.

Huthi janë aleatë të Iranit dhe kontrollojnë pjesën më të madhe të bregut të Detit të Kuq të Jemenit. Ajo më parë ka gjuajtur raketa balistike dhe drone të armatosur në Izrael dhe është zotuar të synojë më shumë anije izraelite.

 

Po ndodh...