“Ylli në rritje i Evropës”, “National Geographic” rendit të parën Shqipërinë në listën e 30 vendeve që duhen vizituar në 2024, ja çfarë shkruan “CNN”

7 Nëntor 2023, 09:40 / EKONOMI&SOCIALE ALFA PRESS

“Ylli në rritje i Evropës”, “National
“National Geographic Traveler” ka publikuar një listë me 30 vende dhe arsyet se përse përbëjnë ‘listën e saj të bukur’ të vitit 2024, që duhen vizituar.

Sipas “CNN”, rreth gjysma e listës është në Evropë, duke përfshirë zona të ndryshme si rrënojat e Pompeit dhe malet e Shqipërisë, të cilat revista i quan “ylli në rritje i Evropës”.

“Alpet Shqiptare, Shqipëri- Një arratisje e egër në yllin në rritje të Evropës

Udhëtarët në gjueti për diçka pak më ndryshe nga aventura e tyre e ardhshme evropiane po shikojnë gjithnjë e më shumë drejt Shqipërisë. Kjo pjesë, e bashkim pjesësh figure ballkanike po tërheq një numër në rritje vizitorësh falë brigjeve të saj të Adriatikut dhe Jonit, të kaluarës intriguese osmane dhe komuniste dhe skenës relativisht të sapolindur të turizmit. Të zhytur në brendësi veriore, Alpet Shqiptare janë po aq pjesë e “shortit”. E njohur si Bjeshkët e Nemuna, kjo mbretëri e majave të thepisura karstike është një ëndërr për alpinistët”, shkruhet në përshkrimin e “National Geographic”.

Për ushqim të shkëlqyeshëm, muzeume dhe jetë nate, drejtohuni në disa nga qytetet e paraqitura në listën e “National Geographic”. Midis atyre që fitojnë njohje janë Xi’an, Kinë , e cila është më e njohur për Terracotta Warriors të listuara në Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe Lima, Peru , e cila është bërë një nga destinacionet ushqimore më të njohura në botë.

Ndërkohë, Tainani, kryeqyteti origjinal i Tajvanit, do të shënojë 400-vjetorin e tij në 2024, gjë që ofron një justifikim të mirë për të parë petët e tij me ngjala, orizin me gjelin e detit, pudingun tofu.

National Geographic këshillon jo vetëm të vizitoni qytetin e Nju Jorkut, Empire State është gjithashtu shtëpia e disa bukurive natyrore në Lake Placid dhe Niagara Falls. Ndërkohë, Teksasi ka disa pika të shkëlqyera për të admiruar eklipsin e plotë diellor të vitit 2024.

Në Viktoria, shteti australian, shtëpia e Melburnit, një “Shtegu i Madh Victorian Bathing” u vlerësua me nxjerrjen në pah të burimeve termale më pak të njohura të zonës.

Ndërkohë, National Geographic lavdëroi gjithashtu shtetin verior indian të Sikkim, i cili ndodhet në Himalajet pranë kufijve të vendit me Butanin dhe Nepalin. Xhevahiri i kurorës së tij është Kangchenjunga, mali i tretë më i lartë në botë.

Dhe Nova Scotia, Kanada, e cila është një provincë, jo një shtet, u njoh për kulturën e saj akadiane.
Vendet që marrin vëmendjen përfshijnë shkretëtirën Atacama në Kili ( vendi më i thatë në botë ), ishulli i harlisur Karaibe i Dominikës dhe Pyjet e Thata Andrefana të Madagaskarit, të cilët janë të famshëm për pemët baobab.
Skocia ka zgjeruar rezervën e saj të biosferës të përcaktuar nga UNESCO në Galloway dhe Southern Ayrshire, duke i bashkuar ato me një qark mbarëkombëtar që lidh të 13 vendet e UNESCO-s të Skocisë.

Shikoni listën e plotë më poshtë.
• Alpet Shqiptare, Shqipëri
• Belfast, Irlanda e Veriut
• Emilia-Romagna, Itali
• Evropa me tren
• Galloway dhe Southern Ayrshire, Skoci
• Nordland, Norvegji
• North Yorkshire, Angli

• Pompei, Itali
• Saimaa, Finlandë
• Tartu, Estoni
• The Euro, Gjermani
• Valleta, Maltë
• Uiski në Uells
• Wild Atlantic Way, Irlandë
• Shkretëtira Atacama, Kili
• Lima, Peru
• Shteti i Nju Jorkut
• Miami, Florida
• Dominika
• Nova Scotia, Kanada
• Teksas
• Gadishulli Jukatan, Meksikë
• Ibera Ligatinat, Argjentinë
• Akagera, Ruanda
• Pyjet e thata Andrefana, Madagaskar
• Sierra Leone
• Sikkim, Indi
• Tainan, Tajvan
• Xi’an, Kinë
• Victoria, Australi