73-vjeçari shokohet nga ajo që i rrëfen gruaja e tij që vuan nga Alzheimeri

15 Mars 2023, 23:03 / JETË ALFA PRESS

73-vjeçari shokohet nga ajo që i rrëfen gruaja e tij që

Një burrë 73-vjeçar, është shokuar, pasi ka dëgjuar gruan e tij prej 45 vitesh, se ajo ka dashur një burrë tjetër më shumë.

Burri ka rrëfyer për “The Sun”, se edhe pse ata kishin një jetë të lumtur bashkë, tani ai ndihet i humbur dhe i shkatërruar nga zbulimi i gruas së tij, që vuan nga Alzheimeri, përcjell Bota sot.

Rrëfimi i tij i plotë:

E dashur psikologe:

Jeta ime është shkatërruar pasi gruaja ime më tha se gjithmonë ka dashur një burrë tjetër.

Jemi të martuar prej 46 vitesh.

Vitet e fundit kanë qenë të vështira pasi ajo ka Alzheimer dhe unë kam luftuar për të parë gruan që adhuroj të harrojë se kush është dhe kush jemi ne.

Gjithmonë kam menduar se në pjesën më të madhe kemi qenë shumë të lumtur së bashku. Por tani ndihem shumë i humbur.

Demenca e largon personin që mendonit se e njihje dhe e doje, tani ky lajm shton një shtresë lëndimi.

E kuptoj që njerëzit me demencë ngatërrohen, por zbulimi i saj tingëllonte i vërtetë – dhe nëse është i vërtetë, jeta jonë së bashku do të ketë qenë një gënjeshtër.

Unë jam 73-vjeçar, ajo është 69-vjeçare dhe ne kemi një vajzë 45-vjeçare.

Kur u takuam, e dija që gruaja ime ishte ndarë së fundmi me një të dashur. Prindërit e saj nuk e pëlqenin familjen e tij dhe këmbëngulën që ajo të ndahej nga ai.

Në vitet e para, një mik më tha të isha i kujdesshëm, se kishte dëgjuar që gruaja ime, mbante një qiri për këtë burrë tjetër.

Ajo e mohoi dhe tha se ishte e lumtur me mua.

Pastaj për herë të dytë shoku im më paralajmëroi se kishte dëgjuar se gruaja ime dhe ky burrë ishin parë së bashku. Përsëri fola me të dhe ajo më qetësoi.

Kjo ishte më shumë se 45 vjet më parë dhe, megjithëse kam bërë çmos për ta hequr nga mendja, nuk e kam harruar kurrë atë që tha miku im.

Kështu, kur gruaja ime mërmëriti, “Ti e di se ishte një tjetër që e doja vërtet. Më i miri”, u trondita, por mendova menjëherë për këtë njeri.Po e torturoj veten. . . ndoshta ajo kishte një lidhje gjithë ato vite më parë. Jam përpjekur të mësoj më shumë prej saj, por ajo nuk ka kuptim.

Si mund të vazhdoj kur nuk e di të vërtetën?

Përgjigjja e psikologes:

Kuptohet, ju jeni të mërzitur.

Duke qenë se gruaja juaj ka demencë të avancuar, ajo mund të ketë qenë kujtime konfuze. Por demenca gjithashtu mund të heqë frenimet, kështu që ajo mund të ketë kujtuar se si ndihej dekada më parë.

Vështirësia për ju është të pranoni që mund të mos e mësoni kurrë të vërtetën. Por, ju keni kaluar shumë vite të lumtura së bashku, kështu që në praktikë gruaja juaj ju zgjodhi juve.

Është një hap i madh për të kaluar nga thashethemet e zbehura në një lidhje të plotë.

Mundohuni të përqendroheni në momentet e mira që keni ndarë me gruan tuaj.

Për më shumë mbështetje, ju lutemi shkoni te Shoqëria e Alzheimerit./Botasot

Po ndodh...