Gruaja e kreut ushtarak të Ukrainës në spital pas tentativës së helmimit me metale të rënda

28 Nëntor 2023, 16:23 / JETË ALFA PRESS

Gruaja e kreut ushtarak të Ukrainës në spital pas tentativës

Bashkëshortja e kreut të inteligjencës ushtarake të Ukrainës gjendet në spital pas një tentative dinake për ta helmuar, njoftonin sot mediat vendase.

30 vjeçarja Marianna Budanova, raportohet se ishte helmuar gradualisht e qëllimisht me metale të rënda por tashmë është duke u rikuperuar në spital, shkruan rrjeti vendas Babel duke cituar burime të inteligjencës.

Budanova është bashkëshortja e gjeneralit  Kyrylo Budanov, 37 vjeç, i cili ka drejtuar operacionet luftarake me dronë në luftën me Rusinë, ndërsa elementë rusë dyshohet dhe për tentativën e fundit të helmimit.

Natyra e saktë apo stili i helmimit nuk bëhet i ditur, por është një ngjarje e përsëritur pas disa helmimeve të dyshuara të zyrtarëve të inteligjencës.

Burimet thonin se helmi ishte hedhur rregullisht në ushqim.

Rrejti vendas ‘Ukrainska Pravda’ citonte një burim ushtarak të thoshte: “Është i vërtetë helmimi i gruas së Budanov, e cila prej disa javësh ankohej se nuk ndjehej mirë dhe e vërteta u zbulua pas testimeve. Me shumë gjasa helmi ishte hedhur në ushqim”.

“Ajo është më mirë tani pasi ka kaluar fazën e parë të trajtimit. Meqënëse gruaja e Budanov është me peshë të vogël , dëmtimi u manifestua me shpejt te ajo”.

Edhe në vitin 2004, kandidati presidencial ukrainas Viktor Yushchenko u dëmtua në mënyrë të përhershme pas një helmimi me dioksinë, shenjat e të cilës i ka edhe sot.

Marianna punonte si ndihmëse e kryebashkiakut të Kievit Vitalii Klychko, por prej nisjes së konfliktit kishte banuar me të shoqin në ambjentet ushtarake.

ide