Kalendari Historik 20 Qershor

20 Qershor 2024, 07:54 / JETË ALFA PRESS

Kalendari Historik 20 Qershor

1895 – Është hapur zyrtarisht Kanali i Kiel, duke përshkuar bazën e gadishullit Jutland dhe ujësjellësin më të ngarkuar artificial në botë. Përveç dy hyrjeve të tij në det, Kanali Kiel është i lidhur, në Oldenbüttel, me lumin e lundrueshëm Eider nga Kanali i shkurtër Gieselau. Ndërtimi i këtij kanali, konsiderohet si një nga veprat më madhështore në Europën e shekullit të XIX.

1900 – Baron Eduard Toll, udhëheqësi i Ekspeditës Polare Ruse të vitit 1900, niset nga Shën Petersburg i Rusisë në anijen eksploruese Zarya, për të mos u kthyer më kurrë. Ekspedita polare ruse e viteve 1900-1902 u ngarkua nga Akademia e Shkencave e Shën Petërsburgut për të studiuar Oqeanin Arktik në veri të Ishujve të Re Siberiane dhe të kërkonte Tokën legjendare të Sanikov.

1943 – Trazirat rracore në Detroit shpërthejnë në mënyrë të furishme, dhe vazhdojnë për tre ditë me rradhë. Tensionet ekzistuese shoqërore dhe mungesat e banesave u përkeqësuan me ardhjen e afro 400,000 migrantëve, si Afrikano-Amerikan dhe Jugorët e Bardhë, nga Shtetet e Bashkuara të Juglindjes midis 1941 dhe 1943. Në këto trazira, mbetën të vdekur 35 persona si dhe u plagosën qindra të tjerë.

1947 – Vdes në moshën 41 vjeçare, Bugsy Siegel. Siegel, ishte një mafioz amerikan, me origjinë hebreje. Ai, ishte i njohur si një nga “bandat më famëkeqe dhe më të frikshme të kohës së tij”. Siegel udhëtoi në Las Vegas, Nevada, ku trajtoi dhe financoi disa prej kazinove origjinale. Ai, u qëllua për vdekje në shtëpinë e të dashurës së tij, Virginia Hill, në Beverly Hills, të California.

1967 – Lind në Honolulu, Nicole Kidman. Kidman, është një aktore australiane dhe producente. Çmimet e saj përfshijnë një çmim Akademie, dy çmime Primetime Emmy dhe katër çmime Golden Globe. Ajo u rendit në mesin e aktoreve më të paguara në botë në 2006, 2018 dhe 2019. Revista Time e quajti atë dy herë, si një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë, në vitin 2004 dhe në 2018. Ajo është ambasadore e UNICEF dhe UNIFEM.

1979 – Korrespondenti i ABC News Bill Stewart është qëlluar për vdekje nga një ushtar nikaraguan nën regjimin e Anastasio Somoza Debayle. Vrasja është kapur në kasetë dhe ndezi një protestë të fuqishme ndërkombëtare kundër regjimit të Managuas. Pamjet e ekzekutimit të tij u transmetuan vazhdimisht në televizionin e rrjetit, duke rezultuar në një trazirë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

1991 – Bundestagu gjerman voton për të lëvizur vendin e qeverisë nga ish-kryeqyteti i Gjermanisë Perëndimore të Bonit në Berlinin aktual. Kjo lëvizje drejt kryeqytetit Berlin u bë me qëllimin e vetëm të, transferimit të pushtetit legjislativ gjerman në kryeqytetin e sapo-bashkuar të dy Gjermanive. Simbolika ishte e thjeshtë, pasi me këtë vendim, qeveria gjermane vendosi ti tregojë botës, unitetin e saj.

2003 – Fondacioni Wikimedia, themeluar në Shën Petersburg, të Floridas. Foundation Wikimedia Foundation, Inc (WMF, ose thjesht Wikimedia) është një organizatë jo-fitimprurëse dhe bamirëse amerikane me seli në San Francisko, të California. Fondacioni u themelua në vitin 2003 nga Jimmy Wales si një mënyrë për të financuar Wikipedia dhe projektet e saj motra përmes mjeteve jofitimprurëse.

Po ndodh...