Pushime familjare për Krishtlindjet në Evropë, pesë destinacionet më të mira

19 Nëntor 2023, 17:38 / JETË ALFA PRESS

Pushime familjare për Krishtlindjet në Evropë, pesë

Muk ka moshë “të duhur” për të bërë një udhëtim të këndshëm në Evropë me fëmijët tuaj.

Destinacionet për festat e Krishtlindjeve janë vërtet të panumërta, por disa prej tyre dallohen në një listë shumë të gjatë të gjërave që duhet të bëni me familjen tuaj gjatë sezonit të festave dhe ka të paktën një arsye shumë të mirë për këtë.

Zgjidhni atë që i përshtatet më së miri familjes suaj dhe nisuni për një udhëtim që do të jetë shumë më tepër se shëtitjet nëpër rrugë të dekoruara dhe një udhëtim me avion.

Kopenhagë, Danimarkë

Një kryeqytet i bukur i Evropës veriore, ju do të shkoni në Kopenhagë kryesisht për historinë e saj të mrekullueshme, ndërkohë që nuk janë të paktë ata që e vizitojnë atë vetëm për ushqim. Kryeqyteti i Danimarkës është zhvilluar vitet e fundit në destinacionin më të mirë të kuzhinës evropiane, një qytet me shumë restorante të vlerësuara me yje, ku gjatë festave të fundvitit “veshin” më të mirën e tyre dhe shkëlqejnë me qindra drita shumëngjyrëshe, duke shërbyer menunë e tyre më festive gjithmonë bazuar në traditën, teknikat e freskëta dhe përbërësit më të mirë të stinës.

Megjithatë, nëse udhëtoni në Kopenhagë me fëmijë, do të gjeni një parajsë të vërtetë si për vizitorët e rinj ashtu edhe për të rriturit. Parku Tivoli është një nga atraksionet më të famshme të qytetit dhe një arsye pse shumë vizitorë vijnë në kryeqytetin danez gjatë pushimeve ose në verë. Është një nga parqet tematike më të vjetra në botë, një vend jashtëzakonisht i veçantë dhe unik kryesisht falë mënyrës grafike që përfaqëson universin e Lindjes së Largët të shekullit të 19-të.

Disneyland, Paris

Çdo vit, në fund të nëntorit, mijëra parizianë mblidhen në Champs-Élysées, bulevardin më të famshëm në të gjithë Francën, për të dëshmuar momentin kur dritat e dekorimeve të Krishtlindjeve do të ndizen dhe i gjithë qyteti me bukurinë dhe magjinë e festave. Parisi është padyshim një nga destinacionet më të njohura të Krishtlindjeve në botë (së bashku me Londrën dhe Nju Jorkun) dhe ndoshta sezoni i festave është – pavarësisht të ftohtit të ashpër – koha më e mirë për të vizituar Qytetin e Dritës.

Rovaniemi, Finlandë

Në pjesën më veriore të Finlandës së ngrirë, por ëndërrimtare, ka një vend larg, ku rrezet e diellit kanë një kohëzgjatje të ndryshme dhe qielli shkëlqen një magji joreale. Në kryeqytetin e Laplandës, në Rovaniemin e bardhë, do të vendosni të udhëtoni për të gjetur veten në fshatin autentik të Santa Claus dhe për të përjetuar një përvojë krejtësisht tradicionale të Krishtlindjes. Megjithatë, adhuruesit e historisë botërore do të vijnë në kontakt me të kaluarën martire të këtij qyteti të vogël finlandez, i cili u shkatërrua plotësisht gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Londër, Britani e Madhe

Dihet që në Britaninë e Madhe festimet e Krishtlindjeve janë një gjë vërtet e madhe dhe kushdo që ka jetuar atje qoftë edhe për një kohë, e di që nga fundi i tetorit dyqanet janë zbukuruar me topa të kuq dhe fenerë të ndezur.

Në një qytet të madh dhe vërtet të pashtershëm si Londra, pavarësisht sa herë e gjeni veten gjatë sezonit festiv, gjithmonë do të ketë diçka të re për të bërë. Shëtitja juaj do të nisë sigurisht nga muzetë e famshëm të qytetit, të cilët janë të shumtë dhe shumica e tyre do të lënë gojëhapur vizitorët e rinj.

Po ndodh...