Vitamina C për foshnjat: Siguria, doza dhe efikasiteti

31 Maj 2023, 20:02 / JETË ALFA PRESS

Vitamina C për foshnjat: Siguria, doza dhe efikasiteti

Të bëhesh prind mund të jetë një nga përvojat më të gëzueshme dhe sfiduese të jetës suaj.

Një nga mësimet e para që mëson çdo prind i ri është se si të sigurohet që fëmija juaj të ushqehet siç duhet gjatë çdo faze të jetës së tij.

Vitamina C është një lëndë ushqyese e rëndësishme që është thelbësore për shëndetin optimal gjatë gjithë ciklit jetësor.

Shumë prindër të rinj pyesin nëse foshnjat e tyre po marrin mjaftueshëm vitaminë C dhe nëse një suplement është ndonjëherë i nevojshëm.

Ky artikull shqyrton gjithçka që duhet të dini rreth vitaminës C për foshnjat, duke përfshirë se çfarë është, sa është e nevojshme dhe si të siguroheni që fëmija juaj të marrë mjaftueshëm çdo ditë.

Çfarë është vitamina C?

Vitamina C, e njohur gjithashtu si acidi askorbik, është një lëndë ushqyese e tretshme në ujë që luan një rol kritik në një sërë funksionesh fizike më vitale të fëmijës suaj.

Është thelbësore për ruajtjen e një sistemi imunitar të shëndetshëm, rritjen e përthithjes së hekurit dhe prodhimin e kolagjenit, proteinës më të bollshme në trupin e njeriut.

Vitamina C është unike për shumë lëndë të tjera ushqyese, sepse ajo gjithashtu funksionon si një antioksidant. Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i radikaleve të lira.

Radikalet e lira janë kimikate shumë të paqëndrueshme, dëmtuese të qelizave, të cilat janë nënprodukt i metabolizmit normal të njeriut. Antioksidantët si vitamina C mund të lidhen me radikalet e lira, duke i bërë ata të paaftë të dëmtojnë indet përreth.

Vitamina C konsiderohet si një lëndë ushqyese thelbësore, që do të thotë se trupi i fëmijës suaj nuk mund ta prodhojë atë vetë. Prandaj, duhet të merret nga ushqimet që ata konsumojnë çdo ditë.

Kjo lëndë ushqyese mund të gjendet në qumështin e gjirit, formulat për foshnjat dhe shumë lloje të frutave dhe perimeve.

Kërkesat për vitaminë C për foshnjat
Edhe pse thelbësore në çdo fazë të jetës, foshnjat kanë nevojë për më pak vitaminë C se të rriturit.

Udhëzimet dietike rekomandojnë që foshnjat të marrin sasinë e mëposhtme të vitaminës C çdo ditë: mosha 0–6 muajshe: 40 miligramë (mg), kurse prej 6 deri në 12 muaj: 50 mg.

Gratë që ushqehen me gji kanë kërkesa të shtuara për vitaminë C, sepse ato e furnizojnë fëmijën me vitaminë C përmes qumështit të gjirit.

Nëse jeni duke ushqyer me gji, synoni të konsumoni 120 mg vitaminë C në ditë. Kjo është rreth 60 përqind më shumë se sasia e kërkuar për gratë që nuk ushqehen me gji.

Formulat për foshnjat përmbajnë gjithashtu vitaminë C. Kështu, nëse foshnja juaj ushqehet me formula, ai do të jetë në gjendje të plotësojë nevojat e tij për vitaminë C.

Shumica e foshnjave nuk duhet të marrin suplemente të vitaminës C
Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të Shteteve të Bashkuara (NIH), formula për foshnjat, qumështi i gjirit dhe ushqimi duhet të jenë burimet e vetme të vitaminës C që fëmija juaj konsumon.

Plotësimi me vitaminë C është i panevojshëm për shumicën e foshnjave të shëndetshme dhe mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të simptomave të lidhura me toksicitetin e vitaminës C.

Efektet anësore të mundshme të lidhura me mbikonsumimin e vitaminës C përfshijnë gurët në veshka, të përziera dhe diarre.

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar (NHS) këshillon vetëm që vitaminat dhe suplementet minerale t’u jepen foshnjave 6 muajsh ose më të vjetër.

Plotësimi në 6 muaj rekomandohet për foshnjat që nuk ushqehen me gji dhe konsumojnë më pak se 500 ml formulë në ditë.

Nëse marrja e një suplementi konsiderohet e nevojshme, doza duhet të përcaktohet nga ofruesi i kujdesit shëndetësor të foshnjës tuaj.

Kur plotësimi mund të jetë i përshtatshëm

Nëse dyshoni se foshnja juaj nuk po merr mjaftueshëm vitaminë C, mund të jetë e nevojshme marrja e një suplementi.

Mungesat e vitaminës C janë të rralla në vendet e zhvilluara, por foshnjat me çrregullime neurozhvillimore, mosfunksionim të tretjes ose kancer mund të jenë në një rrezik në rritje për t’i zhvilluar ato.

Mungesa e rëndë e vitaminës C është shkaku kryesor i një gjendjeje të rëndë mjekësore të njohur si skorbuti.

Simptomat përfshijnë gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve, mavijosje, lodhje, humbje të oreksit dhe nervozizëm. Nëse skorbuti lihet i patrajtuar, mund të jetë fatal.

Asnjëherë nuk duhet të përpiqeni ta diagnostikoni fëmijën tuaj me mungesë vitaminash vetë.

Sigurohuni që të konsultoheni me një ofrues të kualifikuar të kujdesit shëndetësor përpara se të shtoni ndonjë suplement në dietën e foshnjës tuaj. Ata mund të përcaktojnë dozën më të sigurt dhe më të përshtatëshme.

Përqendrohuni në përfshirjen e ushqimeve të plota që përmbajnë vitaminë C
Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon fillimin e futjes së ushqimeve të ngurta kur fëmija juaj është rreth 6 muajsh.

Kjo është koha e përkryer për të filluar ofrimin e ushqimeve që janë të pasura me vitaminë C për të ndihmuar fëmijën tuaj të vazhdojë të plotësojë nevojat e tij për lëndë ushqyese ndërsa rritet.

Në moshën 6 muajshe, shumica e foshnjave mund të plotësojnë kërkesat e tyre ditore për vitaminë C nga një kombinim i ushqimit dhe formulës ose qumështit të gjirit.

Këtu janë disa shembuj të ushqimeve miqësore për fëmijët që janë të larta në vitaminë C:

Luleshtrydhet, 1/4 filxhan (41 gram): 48 përqind e rekomandimit ditor të vitaminës C për foshnjat

Kivi, 1/4 filxhan (44 gram): 82 përqind e rekomandimit ditor të vitaminës C për foshnjat

mandarina, 1/4 filxhan (49 gram): 26 përqind e rekomandimit ditor të vitaminës C për foshnjat

Brokoli i gatuar, 1/4 filxhan (24 gramë): 31 përqind e rekomandimit ditor të vitaminës C për foshnjat

Papaja, 1/4 filxhan (57 gram): 70 përqind e rekomandimit ditor të vitaminës C për foshnjat

Mos harroni se çdo fëmijë është i ndryshëm dhe jo të gjithë do të jenë veçanërisht të hapur për të provuar ushqime të reja menjëherë. Jini të durueshëm me ta ndërsa eksplorojnë të gjitha shijet dhe teksturat e reja që ofrojnë ushqimet e ngurta.

Ndërkohë, mund të jeni të sigurt se fëmija juaj do të marrë mjaft vitaminë C nga formula ose qumështi i gjirit.

Po ndodh...