Arrestohet anëtari i mafies italiane 'Ndrangheta' pas 16 vjetësh, puna që bënte për tu kamufluar në Francë

2 Shkurt 2023, 19:20 / KOSOVA ALFA PRESS

Arrestohet anëtari i mafies italiane 'Ndrangheta' pas 16

Një mafioz i dënuar italian në arrati që nga viti 2006 është kapur në Francë, pasi ishte fshehur në pamje të parë si kuzhinier picash për të paktën tre vjet.

Kapja e Edgardo Greco në Saint-Étienne është arrestimi i dytë i profilit të lartë mafioz nga autoritetet italiane brenda pak javësh.

Matteo Messina Denaro ishte në arrati për 30 vjet, kur u ndalua në një vizitë në një klinikë në Siçili.

Të dy personat ishin në kërkim për kryerjen e vrasjeve të tmerrshme në vitet 1990.

Ndërsa Messina Denaro ishte "bosi i bosëve" për Cosa Nostra-n famëkeqe të Siçilisë, Greco ishte pjesë e turmës së krimit të organizuar 'Ndrangheta' që e ka origjinën nga rajoni i Kalabrisë në jug të thellë të Italisë.

Ndrangheta tani është mafia më e fuqishme në Itali dhe tentakulat e tyre shtrihen në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Jugut.

Greco, 63 vjeç, ishte në kërkim për vrasjen e dy vëllezërve gjatë një “lufte mafioze” mes dy bandave në fillim të viteve 1990.

Stefano dhe Giuseppe Bartolomeo u rrahën për vdekje në qytetin e vogël të Kozencës në janar 1991.

Trupat e tyre nuk u gjetën kurrë dhe besohet se janë tretur në acid.

Greco ishte pjesë e një bande rivale dhe ai u akuzua gjithashtu për tentativën e vrasjes së një burri tjetër më vonë atë vit në të njëjtin qytet.

Kur një gjykatës lëshoi ​​një urdhër arresti për të në vitin 2006, Greco u largua,

Tetë vjet më vonë, ai u vendos në qytetin francez të Saint-Étienne, në jug-perëndim të Lionit, duke marrë përfundimisht punën e pizzaiolo në një restorant italian.

Megjithatë, ai ndiqej ende nga prokurori më kryesor antimafia i Italisë, Nicola Gratteri, i cili ka shpenzuar dekada duke luftuar ngritjen e 'Ndrangheta'.

Në një deklaratë, policia ushtarake e Karabinierëve të Italisë tha se që nga viti 2019, hetuesit kishin gjurmuar rrjetin mbështetës të Grecos, i cili përfundimisht i çoi ata përtej Alpeve në Saint-Étienne.

Interpoli tha se operacioni i tij anti-Ndrangheta u përfshi gjithashtu, me autoritetet franceze që kryenin vëzhgimin e vendndodhjes së Grekos. 

Policia italiane më pas konfirmoi identitetin e tij dhe e arrestoi.

Ministri i Brendshëm italian Matteo Piantedosi vlerësoi policinë për nxjerrjen para drejtësisë një prej kriminelëve më të këqij të Italisë, ndërsa kreu i rajonit të Kalabrisë, Roberto Occhiuto, tha se arrestimi nënvizoi angazhimin e Italisë në luftën kundër të gjitha formave të krimit të organizuar.