Tërmeti 4.8 ballë godet Firencen, njerëzit derdhen në rrugë, mbyllen shkollat

18 Shtator 2023, 09:24 / KOSOVA ALFA PRESS

Tërmeti 4.8 ballë godet Firencen, njerëzit derdhen në

Romë- Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë tronditi një pjesë të Toskanës herët në mëngjes të hënën, thanë gjeologët dhe zjarrfikësit. Nuk pati raportime të menjëhershme për dëme apo lëndime.

Epiqendra e tërmetit ishte afër Marradit, në verilindje të Firences, dhe goditi në orën 5:10 të mëngjesit, pas disa lëkundjeve më të vogla, sipas institutit italian të gjeofizikës dhe vullkanologjisë.

Agjencia vuri në dukje se zona konsiderohet në rrezik të lartë për tërmete, duke përmendur në veçanti atë në vitin 1919 që goditi Mugello, i cili ishte një nga më të fortët që goditi Italinë në shekullin e 20-të.

Pas ngjarjes sizmike të regjistruar nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në provincën e Firences në orën 5.10 të mëngjesit me magnitudë 4.8 ballë, reagoi Mbrojtja Civile.

“Po vijojnë kontrollet për çdo dëmtim nga Dhoma Italiane e Situatave të Departamentit të Mbrojtjes Civile në kontakt me strukturat lokale të Shërbimi Kombëtar i Mbrojtjes Civile”. 

Mbyllen shkollat si masë paraprake në Marradi dhe qendra të tjera

Kryetari i bashkisë Marradi (Firence), Tommaso Triberti, ka vendosur që të mbyllë shkollat si masë paraprake. Kjo është ajo që njoftohet nga qyteti metropolitan i Firences.

Lëkundjet e tërmetit, shpjegohet më tej, "trembi popullsinë e Marradit që doli në rrugë. U aktivizua qendra operative komunale. Dhoma e Mbrojtjes Civile e qytetit Metropolitane të Firences, e cila po monitoron situatën, nuk ka marrë në raportime momentale për dëme në pronë dhe njerëz”.

“Pas goditjeve të tërmeteve që ndodhën mbrëmë, dhe duke pasur parasysh tronditjet sizmike në zhvillim, si masë paraprake të gjitha shkollat ​​e të gjitha niveleve në komunën e Borgo San Lorenzo (nga çerdhet deri në shkollat e mesme) do të qëndrojnë të mbyllura sot tha Paolo Omoboni, kryebashkiaku i Borgo San Lorenzo, komuna kryesore e Mugello, në provincën e Firences, një zonë që përfshin Marradi, epiqendra e tërmetit, shkroi në Facebook.

Në Modigliana, një komunë në zonën Forlivese, e goditur nga rrëshqitjet e dheut gjatë përmbytjeve të majit, tërmeti në Apeninet toskano-emiliane u ndje me forcë dhe njerëzit u derdhën në rrugët e fshatit në agim.

Edhe kryebashkiaku Jader Dardi u zgjua nga dridhjet e tokës: "Unë dola dhe shkova në qendër, duke i ftuar njerëzit të qëndrojnë larg ndërtesave. Në rrugën që morëm, nuk shoh ndonjë situatë të rrezikshme nga jashtë. Ne jemi duke bërë kontrolle dhe kemi marrë një urdhër për mbylljen e shkollave, në pritje të kontrolleve. Edhe tërmeti na ka munguar, shpresojmë të ketë mbaruar këtu”, thotë kryebashkiaku për ANSA

Po ndodh...