Instituti për Studimin e Luftës: Inkursionet në Belgorod shkaktojnë ankth lufte në Rusi

2 Qershor 2023, 23:46 / KOSOVA ALFA PRESS

Instituti për Studimin e Luftës: Inkursionet në Belgorod

Përgjigja e zyrtarëve rusë dhe blogerëve të luftës ndaj bastisjeve ndërkufitare të rajonit të Belgorodit ekspozon një “ankth të vazhdueshëm të shtuar” për luftën në Ukrainë, thonë analistët ushtarakë.

Në analizën e tij të përditshme për konfliktin, Instituti për Studimin e Luftës tha se ka disa indikacione se Kremlini po përpiqet të përdorë bastisjet për të mbështetur idenë se lufta është “ekzistente” për Rusinë dhe Vladimir Putinin dhe “të mbledhë mbështetje të brendshme për një luftë të zgjatur”.

Studimi amerikan tha se disa blogerët rusë të luftës kanë përdorur situatën në Belgorod për të kritikuar udhëheqjen në Moskë. Të tjerë kanë “argumentuar se bastisjet e kufizuara janë pararendëse për operacionet kundërofensive të Ukrainës“, shtoi ai.

Instituti për Studimin e Luftës tha se ish-oficeri rus Igor Girkin ka argumentuar se rritja e aktivitetit brenda territorit rus është rezultat i “shpërdorimit të rezervave” të forcave të Moskës në vjeshtë.

Girkin “argumentoi se këto dështime bënë që Ukraina të kuptonte dobësitë relative të Rusisë dhe sugjeroi që ato të inkurajonin forcat ukrainase për të kryer operacione brenda vetë Rusisë”.

Ai tha gjithashtu se Kremlini ka të ngjarë t’i përgjigjet operacioneve të supozuara të Ukrainës “shumë vonë dhe se mbështetja e publikut për udhëheqjen ruse do të zbehet deri atëherë”.

“Blogerët e tjerë të luftës argumentuan se bastisjet në Belgorod Oblast janë një përpjekje ukrainase për të devijuar forcat ruse larg sektorëve të rëndësishëm të frontit,” shtoi ISW.

 

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128