Kina dhe Franca angazhohen për të forcuar komunikimin mbi krizën e Ukrainës

24 Maj 2023, 18:17 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Kina dhe Franca angazhohen për të forcuar komunikimin mbi krizën

Një i dërguar i posaçëm kinez tha të martën se Kina dhe Franca kanë shumë konsensus mbi krizën e Ukrainës dhe të dy palët duhet të shtojnë komunikimin dhe bashkërendimin e ngushtë mbi çështjet kryesore ndërkombëtare dhe pikat e nxehta rajonale.

Li Hui, përfaqësuesi i posaçëm i qeverisë kineze për Çështjet Euraziatike, i tha këto gjatë një takimi me drejtorin e përgjithshëm të Çështjeve të Politikave dhe Sigurisë në Ministrinë e Jashtme franceze Frederic Mondoloni në kryeqytetin e Francës Paris.

Duke vlerësuar vizitën shtetërore të presidentit francez Emmanuel Macron në Kinë në prill, Li u bëri thirrje të dy palëve të zbatojnë konsensusin e rëndësishëm të dy krerëve të shtetit, të thellojnë vazhdimisht bashkëpunimin pragmatik në fusha të ndryshme dhe të vazhdojnë të japin ndihmesë të mëtejshme për paqen, qëndrueshmërinë dhe zhvillimin e botës.

Bazuar në dokumentin prej 12 pikash të Kinës që shpreh qëndrimin e saj mbi zgjidhjen politike të krizës së Ukrainës, pala kineze është e gatshme të forcojë dialogun e komunikimin me të gjitha palët e përfshira për të vazhduar shtimin e mirëkuptimit mbi një zgjidhje politike të krizës, për të krijuar konsensus e për të hedhur një themel të fortë për një armëpushim e përfundim të armiqësive, shtoi ai.

 

Po ndodh...

ide