Rrëshqitje dheu në Ekuador, mbi 16 persona humbin jetën

27 Mars 2023, 17:11 / KOSOVA ALFA PRESS

Rrëshqitje dheu në Ekuador, mbi 16 persona humbin jetën

Të paktën 16 persona kanë vdekur në një rrëshqitje dheu që varrosi familje të tëra nën baltë dhe rrënoja në një fshat malor në Ekuador.

Zjarrfikësit, policia dhe ekipet e specializuara të shpëtimit janë dërguar në kantonin Alausí, në malet e Andeve, për të kërkuar banorët e bllokuar.

Gjashtë persona janë nxjerrë të gjallë nga balta, por qeveria tha se të paktën shtatë ishin ende të zhdukur.

Mediat lokale thanë se banorët kishin paralajmëruar për formimin e linjave të çarjeve në zonë pas reshjeve të dendura. Vetëm ditë më parë, autostrada që lidh Alausín me Guamote u mbyll për një kohë të pacaktuar pasi asfalti ishte hapur.