Rusët i bëjnë ’40-tat’ Prigozhin! Dhjetëra mbështetës vajtojnë për vdekjen e Shefit të Wagner, kujtohet si hero i Rusisë

1 Tetor 2023, 23:19 / KOSOVA ALFA PRESS

Rusët i bëjnë ’40-tat’ Prigozhin! Dhjetëra

Dhjetëra vajtues kanë përshëndetur Yevgeny Prigozhin 40 ditë pas vdekjes në aksident ajror, duke e konsideruar atë një hero patriotik të Rusisë që i kishte thënë të vërtetën pushtetit.

Në varrin e tij në Shën Petersburg, nëna e Prigozhin, Violetta, dhe djali i tij, Pavel, vendosën lule.

Mbështetësit valëvitën flamujt e zinj të Wagner-it me një kafkë dhe moton “Gjak, Nder, Atdhe, Guxim”.

Në Ortodoksinë Lindore, besohet se shpirti bën udhëtimin e tij përfundimtar ose në parajsë ose në ferr në ditën e 40-të pas vdekjes.

Në përkujtimoret në Moskë dhe qytete të tjera ruse, dhjetëra luftëtarë të Wagnerit dhe rusë të zakonshëm bënë nderimet e tyre. Televizioni shtetëror rus heshti për këtë ngjarje.

“Ai mund të kritikohet për ngjarje të caktuara, por ai ishte një patriot që mbronte interesat e atdheut në kontinente të ndryshme”- tha shefi i rekrutimeve të Wagner në një deklaratë në Telegram.

“Ai ishte karizmatik dhe më e rëndësishmja, ai ishte i afërt me luftëtarët dhe me njerëzit. Dhe kjo është arsyeja pse ai u bë i njohur si në Rusi ashtu edhe jashtë saj.”

Avioni privat Embraer me të cilin po udhëtonte shefi i Grupit Wagner u rrëzua në veri të Moskës duke vrarë të 10 personat në bord, duke përfshirë dy figura të tjera kryesore të Wagner, katër truprojat e Prigozhin dhe një ekuipazh prej tre personash, muajin e kaluar.

Është ende e paqartë se çfarë e shkaktoi rrëzimin e avionit dy muaj pas ditës që nga rebelimi i dështuar i shefit të mercenarëve. Kremlini tha se hetuesit po shqyrtonin mundësinë që avioni të ishte rrëzuar qëllimisht.