Shqetësimet për rifillim të konflikteve? Macron flet për situatën në Kosovë: Dy shtetet të arrijnë marrëveshje

16 Nëntor 2023, 14:31 / KOSOVA ALFA PRESS

Shqetësimet për rifillim të konflikteve? Macron flet për
Gjatë qëndrimit të tij në Lozanë, Presidenti i Francës Emmanuel Macron pati një takim me studentët e Universitetit të Lozanës.

Sipas medias “24heures” gjatë fjalimit të tij, Macron u pyet nga publiku për situatën aktuale në Ballkan.

Macron gjatë diskutimit, raportohet se ka diskutuar edhe për tensionet në Kosovë.

“Tensionet janë qetësuar paksa tani”, tha ai.

Ai shpreson se drejtuesit e dy vendeve Kosovës e Serbisë ta pranojnë planin e hartuar që ndihmon në deeskalim të situatës dhe arritjen e një marrëveshje mes dy shteteve.

Megjithatë Macron ka frikë nga konfliktet etno-fetare që po zhvillohen në rajone të ndryshme të botës.

“Jam i shqetësuar për këto pjesë, por nuk kam frikë nga rifillimi i konfliktit në Kosovë”, përfundon ai.

ide

Nga Sidi Hasanaj 20:16 IDE

Pa Drama!

Nga Sidi Hasanaj

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128