Udhëheqësit botërorë mirëpresin marrëveshjen e Finlandës dhe Suedisë

28 Qershor 2022, 22:30 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Udhëheqësit botërorë mirëpresin marrëveshjen e

Vendet perëndimore po e mirëpresin lajmin se Turqia ka hequr dorë nga kundërshtimet e saj ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka postuar mbështetjen e tij në Twitterpër marrëveshjen mes Turqisë dhe vendeve nordike.

“Lajm fantastik teksa nisim samitin e NATO-s”, shkroi ai. "Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës do ta bëjë aleancën tonë të shkëlqyer më të fortë dhe më të sigurt."

Presidenti i SHBA Joe Biden është gjithashtu mbështetës i marrëveshjes, sipas komenteve nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë të cituar nga Reuters.

Ky veprim shënon "një ndryshim të rëndësishëm detar në qëndrimin e sigurisë," shton zyrtari.

Po ndodh...

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128