Zbulohet plani i Putinit të cilit i trembeshin të gjithë dhe pak ditë dhe pritet ferri

2 Shkurt 2023, 18:39 / KOSOVA ALFA PRESS

Zbulohet plani i Putinit të cilit i trembeshin të gjithë dhe pak

Në pak më shumë se 20 ditë, lufta në Ukrainë mund të arrijë një pikë kthese të madhe. 

Përkatësisht, në përvjetorin e parë të luftës, më 24 shkurt, Rusia pritet të nisë një ofensivë të gjerë, e gjitha me qëllim të kapjes së qyteteve strategjike rreth të cilave prej muajsh janë zhvilluar  beteja të përgjakshme.

Supozohet se fushata do të ketë dy qëllime - pushtimin e Bakhmut dhe vendosjen e kontrollit të plotë mbi Donetsk dhe Lugansk.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov paralajmëroi kwtw sulm, duke pretenduar se Rusia ka përgatitur mijëra ushtarë dhe se mund të "provojë diçka" për të shënuar përvjetorin e fillimit të luftës.

Ofensiva e re në atë ditë do të shënonte edhe festën ruse të mbrojtësve të atdheut më 23 shkurt, e cila i kushtohet ushtrisë ruse. 

Reznikov tha se Moska ka përgatitur mobilizimin e rreth 500,000 rekrutëve për një ofensivë të mundshme.

Në shtator të vitit të kaluar, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi mobilizimin e rreth 300,000 rezervistëve për luftën në Ukrainë, duke deklaruar se mobilizimi është i nevojshëm për të "ruajtur integritetin territorial" të Rusisë. 

Megjithatë, Reznikov sugjeron se numri aktual i të mobilizuarve mund të jetë dukshëm më i lartë.

“Zyrtarisht kanë shpallur 300 mijë, por kur shohim forcat e grumbulluara në kufi, vlerësojmë se është një numër shumë më i madh”, tha Reznikov.

Pse Bahmut?

Disa javë më parë, ushtria ruse arriti të pushtonte Soledarin, një qytet që ndodhet afër Bakhmutit, pas muajsh gjurmimesh në atë vend. Megjithatë, kjo nuk mjafton.

Kjo mund të konsiderohet një fitore e pjesshme, duke qenë se qëllimi kryesor – Bahmuti.

Ky qytet përfaqëson një pikë të rëndësishme për ushtrinë ruse, e cila mund ta kthejë atë në një qendër të madhe komandimi, nga ku mund të shpërndajë pajisje, armë dhe ushqime për ushtarët e saj në qytete dhe zona të tjera.

Gjithashtu, analistët ushtarakë sugjerojnë se plani rus ka të ngjarë të rrethojë qytetin me një avancim taktik në veri dhe jug. 

Marrja e qytetit, ndonëse ka vlerë të kufizuar operacionale, do të lejonte potencialisht Rusinë të kërcënonte zona më të mëdha urbane si Kramatorsk dhe Slavyansk.

Për më tepër, kur rusët pushtuan qytetet e afërta të Severodonetsk dhe Lysichansk në fillim të verës, Bakhmut do të ishte i radhës.

Ajo ëndërr nuk është arritur deri më tani, megjithëse formacioni paraushtarak Wagner Yevgeny Prigozhin nuk zgjedh mjetet për ta pushtuar, duke e kthyer këtë qytet në një thertore të përgjakshme.

Dhe së fundi, pushtimi i Bakhmut do të lehtësonte depërtimin e mëtejshëm dhe do të hapte rrugën për vendosjen e kontrollit të plotë mbi Donetsk dhe Lugansk.

A mund të reagojë Ukraina?

Megjithatë, një kundërofensivë ukrainase është konsideruar gjithashtu e mundshme për një kohë të gjatë.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes tha se komandantët ukrainas do të kenë për detyrë të "stabilizojnë frontin dhe të përgatiten për një kundërofensivë" përpara ofensivës së pritshme ruse.

"Unë besoj se ky vit do të jetë viti i fitores sonë ushtarake," tha Reznikov, duke shtuar se forcat ukrainase "nuk duhet të humbasin iniciativën" që kanë pasur në muajt e fundit.

Për këtë qëllim, Reznikov vizitoi Francën për të arritur një marrëveshje për blerjen e radarëve shtesë të mbrojtjes ajrore MG-200, të cilat ai tha se do të "rriste ndjeshëm aftësinë e forcave të armatosura për të zbuluar objektivat ajrore, duke përfshirë raketat balistike dhe dronët e ndryshëm".

Kjo do të thotë se si Kievi ashtu edhe Moska do të jenë gati të mirëpresin 24 shkurtin.

 

Po ndodh...