10 grupet mafioze që janë ende aktive, ja në çfarë vendi renditen shqiptarët

12 Prill 2023, 11:29 / AKTUALITET ALFA PRESS

10 grupet mafioze që janë ende aktive, ja në çfarë

Në këtë listë janë të radhitura  grupet mafioze që janë aktiv dhe sot.

Numërimi mbrapsht përfshin nga mafia ruse deri tek grupet shqiptare që renditen në vendin e pestë sipas faqes kanadeze watchmojo.com.

10: Mafia Dixie

E  sapoardhur në botën e krimit të organizuar, Mafia Dixie u bë e njohur në fund të viteve 1960. Ndryshe nga mafiet e tjera, ajo nuk ishte një organizatë zyrtare, por më shumë një bandë kriminelësh. Ndërsa Mafia Dixie u themelua në Biloxi, Mississippi, ata dihej se vepronin në të gjithë jugun e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ish-udhëheqësi i saj, Kirksey McCord Nix Jr., aktualisht po vuan burgim të përjetshëm dhe shumë anëtarë të tjerë përfunduan gjithashtu pas hekurave. Ndikimi i mafies është pakësuar ndjeshëm që nga vitet '90 por disa besojnë se ata janë ende aktiv dhe sot.

9: Familja Adams

Familjet mafioze nuk janë ekskluzive për Italinë apo Shtetet e Bashkuara. Në fakt, shumica e vendeve në mbarë botën kanë organizatën e tyre kriminale të tipit mafioz. Një nga më të fuqishmit në Mbretërinë e Bashkuar është Familja Adams. E njohur zyrtarisht si sindikata e krimit Clerkenwell, kjo organizatë u formua në vitet 1980 nga vëllezërit Terry, Tommy dhe Patsy Adams. Ashtu si Mafia Dixie, Familja Adams nuk është aq e madhe sa dikur, pasi shumë figura kyçe u burgosën gjatë viteve '90 dhe 2000. Megjithatë, ata dyshohet se janë ende të përfshirë në trafik droge dhe grabitje në shkallë të lartë, mes formave të tjera të krimit të organizuar.

8: Mafia ruse

Mafia ruse i ka rrënjët në kampet e punës së detyruar të Stalinit gjatë epokës sovjetike, ku disidentët politikë dhe kriminelët u organizuan nën liderët e njohur si 'hajdutët me ligj'. Deri në vitet 1980, ato ishin zgjeruar në vende të tjera, përfshirë SHBA-në. E njohur edhe si Bratva (ose 'vëllazëri'), organizata mori frymëzim nga mafia italiane, por ka një strukturë hierarkike më të lirshme. Ai përbëhet mijëra grupe, me rreth 250,000 anëtarë, disa me lidhje me Rusinë, të tjerë me vende që ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik, si Gjeorgjia. Niveli i lartë i korrupsionit politik në Rusi ka lejuar që grupet kriminale të përparojnë. Aktivitetet e tyre përfshijnë trafikimin e qenieve njerëzore, shantazhin, zhvatjen, trafikun e drogës etj.

7: Mafia irlandeze

Mafia irlandeze është një nga më të famshmet në botë. Filloi në fund të shekullit të 19-të me bandat e rrugës irlandeze-amerikane, të cilët luftuan për kontrollin e Nju Jorkut me organizatat italiane dhe hebreje. Që atëherë, ato janë bërë një nga sindikatat kriminale më të përhapura në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, me qytete si Bostoni, Filadelfia, Çikago, Cleveland dhe Montreal të lidhura me aktivitetin e mafies irlandeze. Bostoni ka pritur Bandën Winter Hill, një degë e turmës irlandeze që dikur drejtohej nga famëkeqi Whitey Bulger. Kjo bandë dikur kishte një ndikim të madh brenda FBI-së, pasi Bulger ishte në grup me agjentin e korruptuar John Connolly. Ata janë të lidhur me një sërë krimesh, si sulmi, vrasja, falsifikimi, trafiku i drogës, bixhozi i paligjshëm dhe pastrimi i parave.

6: Mafia hebre

Ashtu si mafia irlandeze, mafia hebre filloi në rrugët e qytetit të Nju Jorkut në fund të shekullit të 19-të. Ata përfundimisht u rritën dhe lulëzuan në epokën e ‘Ndalimit’, pasi vjedhjet e paligjshme u bënë gjithnjë e më fitimprurëse. Mafia e pa kulmin e saj nga vitet '30 deri në vitet '60, kur turma hebreje u bashkua me mafian italo-amerikane për të formuar Sindikatën Kombëtar të Krimit. Të përfshirë ishin disa nga mafiozët më famëkeq në historinë amerikane, duke përfshirë Bugsy Siegel, Meyer Lansky dhe Mickey Cohen. Mafia hebreje ka qenë e lidhur ngushtë me turmën ruse vitet e fundit dhe ata kanë një prani të madhe në zonën e Brighton Beach të Brooklyn.

5: Mafia Shqiptare

Ashtu si mafia ruse, mafia shqiptare nuk është një organizatë kohezive, por një koleksion i lirë i operacioneve kriminale shqiptare. Të përfshira janë mbi një duzinë familjesh mafioze që janë aleate me sindikata të fuqishme, duke përfshirë mafian siciliane dhe kartelin Sinaloa. Nëpërmjet lidhjeve të tyre, mafia shqiptare kontrollon pjesën më të madhe të tregtisë evropiane të drogës. Në fakt, Departamenti Amerikan i Shtetit e konsideron Shqipërinë “shtyllën kryesore të krimit të organizuar në mbarë botën dhe pikat kryesore të trafikut të drogës, armëve dhe emigrantëve në mallra të falsifikuara”. Disa e kanë lidhur aktivitetin e kësaj mafie edhe me kryeministrin aktual të vendit, Edi Rama. Megjithatë, FBI nuk i konsideron ato aq të sofistikuara sa organizatat e tjera, për shkak të strukturës së tyre klanore.

4: Pesë Familjet

Bonannos. Kolombët. Gambinos. Gjenovezët. Luccheses. Këto emra janë shumë të dëgjuar  për njerëzit që jetojnë në zonën e  Nju Jorkut. Ata njihen kolektivisht si Pesë Familjet dhe kanë një kontroll të pathyeshëm në botën e krimit të Nju Jorkut. Pesë Familjet u formuan nga mafiozi italo-amerikan Salvatore Maranzano në vitin 1931 dhe tani kontrollohen nga Komisioni, një organ mafioz qeverisës i përbërë nga bosët kryesorë. Secilës familje i jepet një territor specifik brenda Nju Jorkut, megjithëse prania e tyre ndihet edhe në shtete si Florida dhe Nevada.

3: Mafia Siçiliane

Nuk ka grupe mafioze pa mafian siciliane. E quajtur edhe Cosa Nostra (që do të thotë "gjëja jonë"), mafia siciliane e ka origjinën vetë idenë dhe strukturën e turmës moderne. Rrënjët e saj shtrihen në Sicilinë perëndimore në fund të viteve 1800, por ajo fitoi njohje të gjerë kur siçilianët emigruan në SHBA në fillim të shekullit të 20-të. Në ditët e sotme, mafia siciliane i referohet në mënyrë specifike sindikatës që ende vepron në Siçili, e përbërë nga rreth njëqind familje. Ata janë veçanërisht aktivë në qytetin e Palermos. 

2: Yakuza

Në kundërshtim me besimin popullor, Yakuza nuk është vetë organizata kriminale, por titulli i anëtarëve të saj. Është ekuivalente me përdorimin e fjalës "gangster" ose "mafioz". Në realitet, Yakuza u përkasin sindikatave të ndryshme të krimit japonez, ose "klaneve". Ashtu si shumë mafia në këtë listë, këto klane nuk janë aq të fuqishme sa dikur, dhe besohet se kulmi i Yakuza ishte në vitet 1960. 

Por sindikata e krimit vazhdon të funksionojë, me mbi 12,000 anëtarë të dyshuar dhe tre klane kryesore. 

Më i madhi, më i pasuri dhe më i fuqishmi është Yamaguchi-gumi, i cili përbëhet nga mbi 8,000 yakuza dhe vepron jashtë qytetit të Kobe.

1: 'Ndrangheta

Kur bëhet fjalë për organizatat mafioze, asnjëra nuk është aq e fuqishme sa 'Ndrangheta.  Ashtu si Cosa Nostra, 'Ndrangheta filloi në Itali - veçanërisht në rajonin e Kalabrisë - përpara se emigracioni ta bënte ndërmarrjen e tyre më të fuqishme dhe më të përhapur. Ndërsa organizata merr pjesë në të gjitha llojet e aktiviteteve kriminale, një pjesë e madhe e të ardhurave të tyre vjen nga trafiku i drogës, të cilin ata e kryejnë me ndihmën e karteleve të fuqishme. Kjo ndërmarrje e ka bërë 'Ndrangheta' tepër të pasur dhe në vitin 2010, u vlerësua se fitimet e tyre përbënin 3% të të gjithë PBB-së së Italisë.

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128