30 fakte rreth botës që do të befasojnë edhe njerëzit më inteligjentë

24 Korrik 2023, 16:30 / AKTUALITET ALFA PRESS

30 fakte rreth botës që do të befasojnë edhe njerëzit

Ne jemi të sigurtë që ne e njohim botën tonë prapa dhe përpara dhe se nuk ka mbetur asgjë që mund të na befasojë dhe të na bëjë të themi “Oh, wow!” Por ne jemi gabim.

Ne kemi grumbulluar 30 fakte që do t’ju bëjnë të kuptoni se ka ende shumë gjëra në botë që mund të na befasojnë, transmeton lajmi.net.
Për të treguar një diamant të vërtetë nga një vepër e falsifikuar, duhet të lëshosh frymë mbi të: një njeri i rremë do të bëhet i errët dhe një i vërtetë do të mbetet i pastër.

Një kacabu mund të jetojë disa javë pa kokën. Ajo përfundimisht do të vdesë nga uria.
Gishti i mesëm i Galileo Galileit ruhet në Muzeun e Shkencave në Firence.
IPhone, librat e Harry Potter dhe Kubiku i Rubikut janë 3 produktet më të shitur në historinë njerëzore.
Mona Lisa ishte në dhomën e gjumit të Napoleon Bonapartes për disa vjet.

Fenotip Bombay është një fenomen ku elemente të caktuara të gjakut janë të humbur. Kjo rezulton në një person që ka një lloj të përzier të gjakut. Vetëm 0,0004% e popullsisë së botës ka gjak të tillë. Ekziston edhe një ruajtje e veçantë e këtij gjaku në mënyrë që njerëzit që e kanë atë mund të kenë një transfuzion gjaku nëse është e nevojshme. Ajo që është kurioze është se ky lloj i gjakut unik mund të transfuzohet tek çdo person me një lloj të rregullt të gjakut.

Përveç shqisave që ne të gjithë e dimë, të tilla si erë dhe prekje, një person gjithashtu ka një tjetër kuptim: proprioception (duke qenë të vetëdijshëm për pozicionin e pjesëve të trupit).
Vetëm 5% e popullsisë së Brazilit jeton në shtetin Rio Grande. Megjithatë, ky është vendi ku 70% e të gjitha modeleve braziliane janë nga ky qytet .

Bananet kanë një formë të lakuar, sepse rrijnë në dritën e diellit kur rriten.
Mayday është fjala që përdoret në vend të SOS në radio chat.
Të Pokemon karaktere Hitmonlee dhe Hitmonchan u emërua pas Bruce Lee dhe Jackie Chan.
Fjala spanjolle “esposas” nënkupton të dyja “prangat” dhe “gratë”.
Zogu blu nga logoja e Twitter ka një emër: Larry. Krijuesit e rrjetit social e quajtën zogun pas lojtarit të basketbollit Larry Bird.

Në pyjet malore të larta të Nepalit, ka bletë gjigante. Gjatësia e trupave të tyre mund të jetë deri në 1.1 inç. Këto bleta prodhojnë mjaltë të veçantë që mund të shkaktojnë një person të hallucinuar. Gurungët që jetojnë në atë pjesë të Himalajeve mbledhin mjaltë të tillë hallucinogjen.
Kur fitoni ose humbni peshë, qelizat tuaja të yndyrës nuk zhduken – ata thjesht ndryshojnë madhësinë e tyre.

Disa drita të trafikut japonez kanë një dritë blu në vend të gjelbër, sepse historikisht dy ngjyrat u emëruan me të njëjtën fjalë.

99% e mikrobeve që jetojnë brenda njerëzve janë të panjohur për shkencën .
Fjalët e fundit që Albert Einstein foli nuk janë të panjohur, sepse ai i tha në gjuhën gjermane një infermiere që nuk fliste gjuhën.

Një prerje letre është më e dhimbshme se një prerje e rregullt, sepse një plagë e tillë pothuajse kurrë nuk gjakton, prandaj mbaresa nervore qëndron e hapur ndaj ajrit, gjë që i irriton ato. Nga rruga, ka një artikull në lidhje me këtë në Wikipedia .
Mbretëresha Elizabeta II lidhet me Vlad Tepes, prototipin e famshëm për Drakula.
Kur ju merrni një dush të nxehtë , ju djeg sa më shumë kalori si ju do të nëse keni shkuar për një shëtitje 30-minuta.
Në vitin 2011, Koreja e Veriut dha $ 500,000 në Japoni kur ka pasur një tërmet.
Kur trupi i tij u zhvarros në qershor të vitit 2017, mustaqet e Salvador Dali ishin pikërisht të njëjta me ditën kur ai vdiq.

Në mënyrë që të djeg vetëm 1 kalori, ju duhet të klikoni një buton të miut 10 milionë herë.
Në 1939, kompozitori amerikan dhe pianisti Earl Wild dha koncertin e parë në botë që u transmetua në televizionin e drejtpërdrejtë. 58 vjet më vonë, performanca e tij ishte koncerti i parë në internet në internet.

Nëse bëni kube akulli me ujë të pijshëm, ato do të jenë të bardha; nëse përdorni ujë të zier, ato do të jenë transparente.

Emrat Van, Lee, dhe Zhang janë më të njohurat në botë. 21% e të gjithë popullsisë së Kinës i ka këta emra.
Kafshët shmangin rrymën elektrike sepse janë të frikësuar nga blloqet ultravjollcë që syri i njeriut nuk mund ta shohë. Vetëm njerëzit dhe majmunët nuk mund të shohin rrezet ultravjollcë.
Ju harxhoni kaq pak energji elektrike duke i akuzuar smartphone tuaj se edhe nëse keni llogaritur koston vjetore të saj, do të ishte më pak se 1 dollar.
Charles Darwin ishte personi i parë që kishte idenë për t’i bashkuar rrotat në karrigen e tij të zyrës për të lëvizur më shpejt.