Betejat kryesore të Antikitetit

8 Shtator 2023, 21:10 / AKTUALITET ALFA PRESS

Betejat kryesore të Antikitetit

Luftërat e zhvilluara në Antikitet ishin zakonisht të shkurtra dhe brutale, ku një betejë shpesh vendoste fatin e mbretërive dhe perandorive të tëra. 

Ashtu si Bota e Lashtë nxiti përparimet kulturore, shkencore dhe ekonomike që do të mbillnin farat për Epokën Moderne, ajo gjithashtu do të lindte teknologji dhe organizim të ri ushtarak. 

Konfliktet e Antikitetit jo vetëm që do të formësonin kufijtë dhe territoret e kombeve të një epoke të shkuar, por do të kishin implikime që ende na prekin mijëra vjet më vonë. 

Beteja e Gaugamelës (331 Para Krishtit) 

Betejat kryesore të Antikitetit

Një skenë nga Beteja e Gaugamelës e ilustruar nga Jan Brueghel Plaku, 1602

Ndoshta beteja më e njohur dhe më mbresëlënëse e zhvilluar ndonjëherë nga legjendar Aleksandri i Madh , Beteja e Gaugamela në thelb do të shënonte fundin e Perandorisë Persiane dhe do të sillte një sundim të shkurtër por me ndikim grek mbi Lindjen e Mesme dhe Anadollin. 

Beteja u zhvillua pranë Mosulit në  Irakun e sotëm. Pavarësisht se ushtria persiane ishte shumë më e madhe në numër, Aleksandri i Madh ishte në gjendje të fitonte falë taktikave të tij të zgjuara dhe ushtrisë së disiplinuar dhe të pajisur mirë. 

Beteja e Gaixia (202 Para Krishtit)

Betejat kryesore të Antikitetit

Rrënojat e një kulle vrojtimi të dinastisë Han të bërë nga dheu në Dunhuang, provincën Gansu, Kinë.

E zhvilluar midis ushtrisë së Hanit dhe Shu, Beteja e Gaixia do të çimentonte sundimin e dinastisë Han mbi  Kinën  për shekujt e ardhshëm dhe do të sillte padyshim një nga epokat e arta më të mëdha të dëshmuara ndonjëherë në historinë njerëzore. Jo vetëm që  Han do ta bënte Kinën vendlindjen e shpikjeve të panumërta por do të krijonte bazën e aspekteve të mëdha të kulturës dhe identitetit kinez. 

Ushtria Han, që numëronte rreth 650,000 burra, u përball me një forcë shumë më të vogël atë të Shu prej vetëm 100,000. Beteja rezultoi në një masakër për ushtrinë Shu. Xiang Yu, udhëheqësi i ushtrisë Shu, ishte aq i shqetësuar dhe i turpëruar nga disfata e tij, saqë kreu vetëvrasje kur pa ushtrinë e tij të shtypur nga duart e gjeneralit Han Liu Bang. Lui Bang do ta shpallte veten Perandori i Kinës dhe themeloi dinastinë Han menjëherë pas kësaj fitoreje të madhe. Kina më pas do t'i nënshtrohej një epoke të paprecedentë përparimesh shkencore dhe kulturore që do ta udhëheqin botën për shekujt në vijim. 

Beteja e Kanës (216 Para Krishtit)

Betejat kryesore të Antikitetit

Vdekja e Aemilius Paulus, një konsull romak, në betejën e Kanës- Galeria e Arteve e Universitetit Athenaeum 

Duke u zhvilluar gjatë Luftës së Dytë Punike , gjenerali kartagjenas Hannibal Barca organizoi disfatën më të keqe të pësuar ndonjëherë nga një ushtri romake. Pasi kaluan vite duke plaçkitur nëpër fshatrat romake, romakët dërguan një forcë numerikisht superiore për t'i dhënë fund kërcënimit njëherë e përgjithmonë. Forca romake numëronte rreth 80,000 burra, shumë prej të cilëve ishin rekrutë të rinj që nuk kishin përvojë në betejë. Hannibal ishte në gjendje të nxirrte në fushë rreth 50,000 burra, të gjithë prej të cilëve kishin parë shumë luftime që nga fillimi i fushatës gati 2 vjet më parë. 

Hanibali i njihte mirë taktikat romake dhe kur të dy forcat u angazhuan, ai lejoi që qendra e linjës së tij të përkulej ngadalë nga brenda, duke u dhënë romakëve shpresë të rreme. Ndërsa qendra romake shtyhej më thellë, krahët e ushtrisë kartagjenase filluan ngadalë të mbështjellin romakët nga të dyja anët. Ndërsa filloi të vinte paniku, mijëra romakë filluan të përpiqeshin të iknin, por u shkatërruan ndërsa u kthyen për të vrapuar. 

Gjërat u përkeqësuan vetëm kur kalorësia e Hanibalit qarkulloi rreth pjesës së pasme romake për të prerë çdo rrugë tjetër shpëtimi. Historiani romak Livi pohoi se masakra ishte aq e madhe sa kartagjenasit filluan të kapnin robër vetëm kur trupat e tyre filluan të përballeshin me rraskapitje nga të gjitha vrasjet. Hanibali nuk do t'i jepte fund Republikës Romake , por do ta gjunjëzonte atë. Nëse ai mund të përfitonte disi nga fitorja e tij dhe t'i jepte një goditje vdekjeprurëse Romës, nuk mund të thuhet se si do të dukej Bota Moderne sot. 

Beteja e Zamës (202 Para Krishtit)

Betejat kryesore të Antikitetit

Një pikturë imagjinate e Betejës së Zamës. 

Edhe pse Hannibal Barcca do të shkatërronte forcat romake në Itali , këmbëngulja dhe shpirti luftarak i romakëve do t'i mbante ata në këmbë aq gjatë sa për të mbledhur një ushtri tjetër. Pas më shumë se dhjetë vjet disfatash të pafundme në Itali, romakët e dinin se nuk mund ta luftonin Hannibalin në tokën e tyre dhe do të duhej ta tërhiqnin atë. Romakët filluan të sulmojnë pronat kartagjenase në Spanjë dhe  Afrikën e Veriut , duke shkatërruar infrastrukturën tregtare të Katagjenës dhe rrjedhën e mëparshme të mineraleve të vlefshme dhe mallrave të tjera. Publius Cornelius Scipio madje zbarkoi një ushtri vetëm disa milje larg Kartagjenës dhe kërcënoi se do të merrte qytetin. 

Me të dëgjuar këtë lajm, Hanibali dhe ushtria e tij veterane dolën shpejt nga Gadishulli Italian dhe u përballën me forcën romake në Zama në Afrikën e Veriut. Edhe pse një pjesë e konsiderueshme e ushtrisë së Haniblit përbëhej nga ushtarë me përvojë të madhe luftarake, pothuajse gjysma e forcës së tij prej 33,000 trupash përbëhej nga ushtarë të sapo rekrutuar dhe të pajisur keq nga zona përreth. Scipio, gjenerali romak, nuk ishte asgjë më pak se një gjeni ushtarak dhe ndoshta komandanti më i madh që Roma ka prodhuar ndonjëherë. Ai kishte studiuar me përpikëri Hannibalin dhe taktikat e tij, veçanërisht në humbjen poshtëruese në Cannae. 

Beteja filloi me një sulm të plotë nga kalorësia romake kundër kalorësisë dhe elefantisë kartagjenase. Kalorësia kartagjenase u vra shpejt dhe u ndoq nga romakët. Me mungesën e mbështetjes së të dy palëve, këmbësoria u përlesh. Romakët bënë mirë, por ngadalë po mposhteshin nga forcat veterane të Haniblit. Pikërisht kur këmbësoria romake po fillonte të lodhej, kalorësia romake u kthye në fushën e betejës dhe u sulmua drejtpërdrejt në pjesën e pasme të kartagjenasve. 

Kjo shkaktoi një panik masiv dhe rrugë. Dhjetëra mijëra kartagjenas u vranë në luftime. Hanibali u mund dhe nuk mundi të ngrinte një ushtri tjetër. Një traktat paqeje u nënshkrua përfundimisht, por ai do ta zvogëlonte Kartagjenën në asgjë më shumë se një gjendje të rëndë. Kartagjena nuk do ta kërcënonte më kurrë Romën dhe përfundimisht do të pushtohej njëherë e përgjithmonë vetëm disa dekada më vonë. Kjo betejë jo vetëm që i dha Romës fitoren, por do të vendoste rrugën e saj për të sunduar Detin Mesdhe dhe pjesën më të madhe të Evropës, Afrikës së Veriut dhe Lindjes së Mesme gjithashtu. 

Beteja e Kadeshit (1274 Para Krishtit)

Betejat kryesore të Antikitetit

Ilustrim që përshkruan Betejën e Kadeshit, beteja më e madhe e karrocave e regjistruar ndonjëherë

Beteja më e madhe e  epokës së bronzit , Beteja e Kadeshit, u zhvillua midis egjiptianëve të lashtë dhe hititëve për kontrollin e Palestinës së sotme dhe Izraelit, si dhe pjesë të  Sirisë. Egjiptianët kishin qenë në një rrugë zgjerimi për dekadat e mëparshme dhe kërcënuan të prishnin ekuilibrin e fuqisë në rajon. Me tokat hitite në kontrollin e tyre, do t'i kishte bërë ata sundimtarë të padiskutueshëm të rajonit. Madhësia e betejës është e vështirë të dihet me siguri, por do të kishte qenë jashtëzakonisht e madhe për atë periudhë. Sipas vlerësimeve të përafërta, forcat egjiptiane ishin rreth 50,000 dhe forcat hitite në rreth 40,000.

Karrocat e rënda hitite shtypën këtë forcë fillestare egjiptiane, por sapo forca më e vogël egjiptiane u mund, hititët ose nuk u shqetësuan ose nuk ishin në dijeni të 30,000 burrave të tjerë që iu afruan. Të zënë me plaçkitjen e të vdekurve, hititët  u kapën në befasi dhe segmente të mëdha të ushtrisë së tyre u shkatërruan nga ana tjetër. 

Të dyja palët pësuan viktima. Egjiptianët dhe hititët pretenduan se ishin fituesit, por në realitet, beteja ishte barazim. Beteja e Kadeshit do të ruante status quo-në në rajon dhe madje do të çonte në traktatin e parë të paqes në historinë njerëzore. Kjo betejë jo vetëm që shërbeu si një shfaqje e taktikave dhe teknologjisë së avancuar ushtarake, por gjithashtu shtyu përpara aftësinë e njerëzve për të zgjidhur konflikte të tjera përmes diplomacisë. 

Kadesh do të njihej më së shumti si beteja më e madhe e karrocave e regjistruar ndonjëherë. Karrocat ishin armë luftarake të fundit në atë kohë dhe më shumë se 5000 shkuan kokë më kokë në betejë./Alfapress.al