Fakte interesante/Arsyet pse Aleksandri i Madh mori statusin e Perëndisë

21 Korrik 2023, 12:02 / AKTUALITET ALFA PRESS

Fakte interesante/Arsyet pse Aleksandri i  Madh mori statusin e

Aleksandri i Madh është pa diskutim një nga mendjet më të mëdha ushtarake të historisë. 

Në vitin 336 para Krishtit, në moshën 16-vjeçare, babai i tij, Mbreti Filipi II i Maqedonisë, i cili ishte larg duke luftuar kundër Bizantit, e la Aleksandrin në krye të Maqedonisë. 

Duke dashur të provonte veten si një udhëheqës i denjë ushtarak, Aleksandri udhëhoqi një kalorësi kundër Bandës së Shenjtë të Tebës në betejën e Keronesë.

Trupat e adoleshentëve të Aleksandrit asgjësuan Bandën e Thebës të pamposhtur më parë.

Aleksandri do të vazhdonte në nëntëmbëdhjetë beteja të tjera i pamposhtur.

Mendja e tij e shkëlqyer ushtarake dhe besnikëria që krijoi brenda ushtrisë së tij duke luftuar përkrah tyre e shtynë mbretin maqedonas në statusin e perëndisë.

Kjo mitologji pa dyshim ishte pjesërisht për shkak të lëndimeve gati fatale që ai mori në betejë.

Po cilat janë 5 lëndimet që mund të ishin vdekjeprurëse por që Aleksandri i Madh iu mbijetoi?

Beteja e lumit Granik

334 pes

Beteja e Granikut ishte e para nga tre betejat kryesore në pushtimin e Perandorisë Persiane nga Aleksandri.

Ushtritë e Persianëve dhe të Aleksandrit qëndronin në brigjet e kundërta të lumit. Pas një bllokimi të shkurtër, Aleksandri u bë agresor dhe i çoi trupat e tij në lumë, duke kaluar diagonalisht në bregun përballë.

Ushtria persiane besonte se ushtria maqedonase ishte në disavantazh në ujë dhe u përpoq të mbante nën kontroll trupat e Aleksandrit duke hedhur shigjeta dhe shtiza mbi ta.

Megjithatë, armatimet persiane nuk i përshtateshin maqedonasve dhe ndërsa ata u hodhën nga uji në brigje, luftimet u kthyen trup më trup.

Aleksandri përparoi nga lumi Granik. Me të parë se dhëndri i Darit, Mithridates, kishte mbetur prapa, larg pjesës tjetër të trupave persiane, ai sulmoi, duke dhënë një goditje që e rrëzoi Mithridates nga kali i tij.

Dy satrapë persianë (guvernatorët e lashtë persianë) vunë re Aleksandrin dhe sulmuan. I pari, Rhoesaces, i dha një goditje në pjesën e pasme të kokës Aleksandrit. Përkrenarja e Aleksandrit mori pjesën më të madhe të goditjes, dhe nga ana tjetër.

Ndërsa Aleksandri i dha goditjen e tij vrasëse Rhoezakës, i dyti nga satrapët, Spitamenes, iu afrua Aleksandrit nga pas, ngriti topin e tij dhe i dha atë që mund të kishte qenë një goditje vdekjeprurëse për Aleksandrin, por qw ai iu mbijetoi kwtyre goditjeve tw forta.

Rrethimi i Gazës

332 pes

Menjëherë pas pushtimit të Tirit nga Aleksandri , megjithë një ofertë tjetër paqeje nga Darius, në 332 para Krishtit, Aleksandri u nis për të pushtuar Egjiptin. Duke ndjekur motivin "të gjitha ose asgjë" si mbret që ishte, Aleksandri refuzoi të bënte paqe nëse nuk mund të kishte të gjithë Perandorinë Persiane.

Aleksandri dhe ushtria e tij vazhduan të marshonin drejt Egjiptit derisa arritën në qytetin e fortifikuar të Gazës. Atje, një eunuk i quajtur Batis e udhëhoqi qytetin për t'u ngritur kundër trupave maqedonase në një përplasje që do të bënte krenar çdo Westerosi.

Aleksandri dhe inxhinierët e tij ndërtuan platforma prej balte që ngrinin nivelin e tokës në lartësinë e mureve të qytetit, duke rrethuar qytetin. Më pas, ata vendosën motorë rrethimi dhe sulmuan qytetin.

Plani i Batis pothuajse funksionoi, por në minutën e fundit u shfaq Aleksandri. Me të parë mbretin e tyre që mbërriti, ushtarët maqedonas u mblodhën për kauzën.

Aleksandri donte të luftonte përkrah ushtarëve të tij dhe të merrte qytetin.

Duke ndërmarrë veprime, Aleksandri u godit në shpatull nga një predhë nga artileria e Gazës që ia shpoi mburojën dhe ia çau shpatullën. Ndërsa armatura e tij mori pjesën më të madhe të zjarrit të raketës, lëndimi i tij ishte i rëndë.

Megjithatë, Aleksandri u shërua shpejt dhe qëndroi me trupat e tij, tani më të vendosur për të pushtuar Gazën.

Pas një rrethimi dy-mujor të Gazës që përfundoi me fitoren e mbretit Aleksandër, ai lëvizi ushtritë e tij në Egjipt, ku themeloi qytetin e Aleksandrisë.

Rrethimi i Cyropolis

329 pes

Ushtria maqedonase i mori qytetet e vogla brenda pak ditësh, por Cyropolis ishte një sfidë krejtësisht e ndryshme për Aleksandrin. Qyteti ishte më i fortifikuar se çdo qytet i mëparshëm, kishte popullsinë më të madhe dhe thuhet se kishte luftëtarët më të mirë.

Plani fillestar i Aleksandrit pasqyronte sulmin e tij në Gaza, por duke qenë se ajo qëndronte më lart se qytetet e mundura më parë, ai e bëri një sulm më të vështirë. Ndërsa inxhinierët punonin për të ndërtuar nivelet e tokës dhe për të goditur Qiropolin me motorë rrethimi, Aleksandri gjeti një rrugë më të shpejtë për në qytet, duke urdhëruar disa nga ushtarët e tij të zvarriteshin përgjatë një shtrati lumi të tharë që të çonte në qytet, nën muret e fortifikimit.

Aleksandri u bashkua me ushtarët e tij dhe sapo hyri në muret e qytetit, hapi portat dhe e la pjesën tjetër të ushtrisë së tij brenda. Me të sulmuar qytetin, ushtria maqedonase u ndesh me një sulm të dhunshëm mbrojtës nga banorët e qytetit.

Edhe një herë, Aleksandri fitoi, pavarësisht se mori 'një goditje të dhunshme nga një gur në kokë dhe qafë'

Kjo "goditje e dhunshme" ishte lëndimi i dytë i dukshëm në kokë që mori Aleksandri i Madh gjatë fushatës së tij dhe ka teori që ai pësoi të paktën një tronditje. Teoricienët e tjerë besojnë se ai mund të ketë vuajtur nga CTE (Encefalopatia Traumatike Kronike), e cila mund të shpjegojë sjelljen e tij gjithnjë e më irracionale dhe paranojake.

Rrethimi i Peliumit

325 pes

Në librin "Për fatin ose virtytin e Aleksandrit të Madh", Plutarku shkruan për Aleksandrin: "Së pari, midis ilirëve, më plagosën në kokë me një gur dhe mora një goditje në qafë me topuz të hekurt".

Ndërsa ky është një nga të vetmet që përmendet ky dëmtim, shumë portrete dhe statuja portretizojnë Aleksandrin e Madh me një qafë të përdredhur dhe kokën e përkulur. 

Ka dëshmi se Aleksandri vuante nga tortikoli (një qafë e përdredhur); ky deformim ndoshta ka ardhur nga dëmtimi i qafës, siç e përshkruan Plutarku.

Fushata Malliane

325 pes

I pamposhtur dhe në dukje i pathyeshëm, Aleksandri pushtoi gjithçka në rrugën e fushatës së tij, nga Greqia në Indi. Me reputacionin e tij pothuajse të pavdekshëm, ai tani i vuri sytë klaneve Malli.

Malli pa këmbësorinë maqedonase duke u përgatitur për sulm, e braktisi murin dhe iku në kështjellë. Njerëzit e Aleksandrit u hutuan sepse Malli ishte larguar nga muri. Ata menduan se qyteti tashmë kishte rënë dhe nuk sollën shkallë të mjaftueshme.

Aleksandri urdhëroi ngritjen e shkallëve, por ai u bë i paduruar kur ushtarët e tij ngritën vetëm dy. Aleksandri mori një nga shkallët, u ngjit në mur dhe u hodh në qytet me vetëm dy burra në krah. Jashtë murit, shkallët u shembën. Pesha e pjesës tjetër të ushtarëve që përpiqeshin të kalonin murin ishte e tepërt për t'u përballuar.

Malli e njohu Aleksandrin dhe e sulmoi atë dhe njerëzit e tij. Maqedonasit e mbajtën me sukses Mallin derisa një shigjetë prej gjashtë këmbësh e goditi Aleksandrin në mushkëri. Ushtria maqedonase besoi se mbreti i tyre kishte vdekur dhe, pasi hynë në mure, lëshoi ​​fuqinë e saj të plotë në Malli, duke mos kursyer askënd, burrë, grua apo fëmijë.

Thashethemet për vdekjen e Aleksandrit u përhapën shpejt. Shtatë ditë më vonë, edhe pse plaga e tij nuk ishte shëruar siç duhet, ai organizoi që ta çonin me anije në kampin kryesor. Aleksandri u sigurua që burrat ta shihnin të shtrirë në shtratin e tij dhe u tundi me dorë për t'i siguruar se jetonte.

Kur anija u ankorua, Aleksandri refuzoi ndihmën. Ai hipi në kalin e tij dhe u ngjit në tendën e tij mes brohoritjeve të njerëzve të tij./ Alfapress.al