Gashi: Një nga të arrestuarit në veri, i dyshuar për krime gjatë luftës në Kosovë

31 Maj 2023, 23:34 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Gashi: Një nga të arrestuarit në veri, i dyshuar për krime

Të hënën e 29 Majit Policia e Kosovës njoftoi se pesë protestues ishin arrestuar në Veri, nën dyshimin se kishin lënduar disa zyrtarë të KFOR-it.

I ftuar në Spotlight nga Alban Dudushi, avokati Tom Gashi deklaroi se një prej të arrestuarve është identifikuar si një prej komandantëve të ushtrisë serbe në Koshare.

Megjithatë diçka e tillë do të verifikohet në ditët në vijim, sipas tij edhe pas marrjes në pyetje nga njësia e Policisë së Kosovës për krime lufte.

“Njëri prej të arrestuarve që faktikisht e mori KFOR-i për shkak të sulmeve që ishin të rënda. Sot i është caktuar masa e paraburgimit nga Gjykata Themelore në Prishtinë është identifikuar si një prej komandantëve të ushtrisë serbe në Koshare dhe tani ditët në vijim do të merret në pyetje dhe nga njësia e Policisë së Kosovës për krime të luftës dhe do të shohim se a është apo nuk është i implikuar në krime të luftës ndaj popullatës tonë shqiptare.”

 

Po ndodh...

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128