Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

25 Qershor 2023, 13:39 / AKTUALITET NGA DASH FRASHERI

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

“Lamtumirë Shqipëri, Toka e Shqiponjave!”

Qysh kur diplomatja amerikane, Yuri Kim, u betua më 20 janar 2020 si Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, gjatë një ceremonie zyrtare në Departamentin e Shtetit, ajo e parandjente se do të hynte menjëherë dhe do të fitonte përjetësisht zemrat e shqiptarëve. Një vendi të vogël, shumë larg nga SHBA, por që ka një dashuri të pakushtëzuar ndaj shtetit më të fuqishëm në botë.

Tashmë pas 41 muajsh qysh atëherë, kur ajo erdhi si ambasadorja e 17-të e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri , Yuri Kim largohet krenare nga “toka e shqiponjave”, ku ndjeu një mikpritje të jashtëzakonshme dhe një dashuri, ndoshta të panjohur për një diplomate të huaj.

E nisi “aventurën e saj” me prezantimin e Letrave Kredenciale te Presidenti Ilir Meta, dhe e mbylli atë me të tjera “letra”, me Presidentin Bajram Begaj.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

E ëmëruar në detyrën e lartë, si krye zëvendës ndihmëse sekretare  për Çështjet Europiane, ish-ndihmësja speciale në Zyrën e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Colin Powell, nisi edhe “procesin e lamtumirës” , në përfundim të detyrës së saj në Shqipëri.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!
Dash Frasheri, botuesi i TiranaDiplomat.com

Më 28 maj, Ambasadorja Yuri Kim vizitoi Tropojën, duke shprehur mirënjohjen dhe dashurinë e saj për Tropojën, si një nga vendet e saj më të pëlqyera në Shqipëri.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Gjatë vizitës së saj në Bajram Curri, ajo u takua me qytetarë të zonës, duke vënë në dukje rrënjët e saj familjare në malësi, ambasadorja Kim falënderoi tropojanët për mikpritjen e tyre të ngrohtë dhe u tha atyre: “Kur jam me ju, ndiej se jam me familjen time.”

Yuri Kim e kishte vizituar Tropojën edhe më parë, dhe ra në “dashuri me të”.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!
Foto nga vizita e pare e Yuri Kim ne Tropoje

Më 30 maj, Ambasadorja Yuri Kim vizitoi Shkodrën pas qëndrimit në Tropojë si pjesë e turit të saj lamtumirës në të gjithë Shqipërinë.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Ambasadorja Kim falënderoi njerëzit në veri të Shqipërisë që shfaqën historinë dhe karakterin e tyre dhe treguan ç’do do të thotë të jesh i fortë dhe besnik, të ngresh zërin për atë që beson dhe në të njëjtën kohë, të jesh i hapur ndaj botës dhe të tregosh mirësi ndaj të huajve. Ajo tha se u është përgjithmonë mirënjohëse shqiptarëve për mikpritjen, frymëzimin dhe shembullin e tyre.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Më 1 qershor, Ambasadorja Yuri Kim vizitoi bashkitë Skrapar dhe Libohovë për t’u thënë lamtumirë qytetarëve. Gjatë udhëtimit, ajo u ndal për të admiruar pamjet mahnitëse të Kanionit të Osumit dhe Kalasë së Libohovës. Ajo vizitoi gjithashtu Muzeun Etnografik dhe të Luftës në Çorovodë dhe u takua me banorët vendas në të dy rajonet.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Edhe Vlora nuk mungoi në vizitën e lamtumirës së ambasadores më të dashur për shqiptarët. Takime të rastësishme, takime të bukura.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Gjatë procesit te lamtumirës, Ambasadorja Yuri Kim u takua me Presidentin e Republikës, Bajram Begaj, Krytaren e Kuvendit, Lindita Nikolla, Ministren e Jashtme, Olta Xhacka, si dhe Ministrin e Mbrojtjes, Niko Peleshi, me të cilët ka punuar ngushtësisht.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Gjatë procesit të lamtumirës, Ambasadorja Yuri Kim u takua edhe me Këshillin e Lartë Gjyqësor, kreun e Sherbimit Informativ Shqiptar, SHISH, Vlora Hyseni.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Nuk mungoi edhe takimi me median, përmes një konference për shtyp.

“Dua t’ju shpreh diçka personale. Dua t’ju them se përvoja ime në Shqipëri më ka ndryshuar në mënyra të ndryshme. Do të largohem nga Shqipëria me respektin e thellë për historinë tuaj, traditat tuaja, këmbënguljen tuaj legjendare të shqiptarit. Do të largohem me mirënjohje për dashamirësinë dhe miqësinë tuaj.”

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Mesazhet e fundit publike i dha me rastin e 247-të të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Ajo mori edhe bekimin e krerëve fetarë për detyrën e re!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

“Do të largohem me simpati dhe solidaritet më të fortë për padurimi tuaj për një të ardhme më të mirë për fëmijët tuaj.

Dhe do të largohem nga këtu me një shpresë edhe më të madhe për këtë Tokë si e jona të Shqiponjës.”

Ajo ka lënë tashmë foton më të bukur të saj. Shënimin më të bukur të saj. Në Memorialin e Heroit Kombëtar të Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!

Mirupafshim Yuri Kim! Mirë se të vish në shtëpi! Tashmë e ke çelësin!

Lamtumira e ëmbël e Yuri Kim!