Krimineli veteran kibernetik që zbuloi gjërat më të frikshme që ka parë në rrjetin e errët

18 Prill 2023, 12:09 / MADE IN ALFA ALFA PRESS

Krimineli veteran kibernetik që zbuloi gjërat më të frikshme

Një kriminel veteran kibernetik ka zbuluar se çfarë është në të vërtetë një rrjet i errët - ku hakerët, vrasësit dhe tregtarët e drogës janë të egër.

Burimi, i cili ka folur në mënyrë anonime, shpjegoi se si hakerët përdorin ransomware për të vjedhur të dhëna në këmbim të pagesave të mëdha  dhe shpjegoi se çdo sistem i lidhur me ueb është në rrezik të një sulmi.

"Kam parë spitalet të kodohen dhe njerëzit kanë një zgjedhje: o duhet të paguajnë për të deshifruar të dhënat ose rrezikojnë jetë?" tha burri ndërsa mbante një maskë për të fshehur identitetin e tij.

Rrjeti i errët është një vend ku një aktivitet është i pagjurmueshëm. Një raport i fundit zbuloi se përmbajtja më e kërkuar ishte pornografia e fëmijëve, e ndjekur nga armët dhe droga.

Ndërsa hakeri nuk i preku ato aktivitete të paligjshme, ai është i shqetësuar 'për ndikime të mëdha [për ransomëare do të ketë] në tregjet financiare ose ndikime të mundshme në gjëra të tilla si objektet e prodhimit të energjisë elektrike'.

Philip Ingram, një kolonel në pension në inteligjencën ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar, tha vitin e kaluar : 'Rrjeti i errët përdoret gjithnjë e më shumë nga kriminelët e fortë dhe të organizuar për një sërë qëllimesh. 

Disa platforma ofrojnë akses në rrjetin e errët, duke përfshirë i2p, FreeNet dhe Tor.

Tor - shkurtim për The Onion Router - është një matricë e mprehtë e faqeve të internetit të koduara që i lejon përdoruesit të shfletojnë nën internetin e përditshëm me anonimitet të plotë.

Ai përdor shtresa të shumta sigurie dhe kriptimi për t'i bërë përdoruesit anonimë në internet.

Një studim vlerësoi se ka rreth 2.6 milionë përdorues Tor në ditë.

Intervista e hakerit veteran u krye nga Vice në vitin 2021, por video së fundmi u shfaq sërish si një kujtesë se ekziston një botë e errët njerëzish, qëllimi i vetëm i të cilëve është të shkaktojnë kërdi duke përdorur internetin.

Burri filloi karrierën e tij të haker si një kapele e zezë, e cila është një lloj krimineli kibernetik që nuk respekton ligjet dhe kryen sulme për qëllimet e veta.

Që atëherë ai ka kthyer një fletë të re, duke u bërë një kapelë e bardhë, ku përdor aftësitë e tij për mirë, duke gjurmuar kriminelët në internet dhe duke kërkuar për dobësi në sisteme për t'i rregulluar - jo për t'i shfrytëzuar.

"Unë do të synoja njerëzit që njoh që kanë akses, të cilët i njoh që sjellin pajisje personale në një ndërtesë ose bëjnë gjëra pranë gjërave të ndjeshme, dhe më pas do të shkoja lart."

Sulmi i parë i ransomware u shkrua nga Joseph Popp në 1989 dhe u përdor për të synuar industrinë e kujdesit shëndetësor.

Sulmi, i quajtur AIDS Trojan, u krye nga Popp duke shpërndarë 20,000 disqe të infektuara për pjesëmarrësit në konferencën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për AIDS-in.

Disqet u emërtuan "Informacion për AIDS - Disketa hyrëse". 

Kur disketa u shkarkua në një kompjuter, në ekran u shfaq një imazh i madh që lexonte softuerin 'do të ndikonte negativisht në aplikacionet e tjera të programit. Ju do t'i detyroheni kompensimit dhe dëmeve të mundshme PC Cyborg Corporation dhe mikrokompjuteri juaj do të ndalojë së funksionuari normalisht.' 

Programi do të numëronte sa herë ishte nisur kompjuteri dhe pasi të arrinte në 90, do të fshihte drejtoritë dhe do të shifronte ose bllokonte emrat e skedarëve në diskun C.

Për të rifituar aksesin, përdoruesit duhej të dërgonin 189 dollarë në PC Cyborg Corporation në një kuti postare në Panama.

Ransomware që atëherë ka evoluar aty ku një haker nuk ka nevojë të largohet nga shtëpia e tyre - gjithçka mund të bëhet në rrjetin e errët.

“Në kohët e vjetra, që një vend të shkaktojë përçarje në një vend aq të madh sa Shtetet e Bashkuara, do të duheshin investime në vlerë prej miliona dollarësh për të bërë diçka”, tha burri për Vice.

"Sot, ju duhen vetëm disa mijëra dollarë dhe një laptop dhe disa hakerë të zgjuar për të shkruar një kod dhe për të dërguar diçka."

Kevin Mitnick konsiderohet 'hakeri më i famshëm në botë' për sulmin e tij ndaj 40 kompanive të mëdha, duke përfshirë IBM, Nokia dhe Motorola, në 1995.

Ai vodhi kodet kompjuterike, të cilat disa vlerësojnë kushtonin rreth 330 milionë dollarë dhe kaloi pesë vjet në burg.

Pas lirimit të tij në vitin 2000, Mitnick tha se ai ishte 'reformuar' dhe tani jeton si një kapele e bardhë - një haker etik sigurie.

Burri që fliste me Vice pretendoi se bënte këtë lloj pune.

"Në një kohë e konsideroja veten si një kapele të zezë dhe u shndërrova në një kapele të bardhë," tha burri, mjekra e gjatë gri e cila i dilte poshtë maskës.

"Kapele të bardha priren të jenë hakerë që janë të lidhur nga një kod etik, të cilët përpiqen të bëjnë gjëra për të përmirësuar të mirën më të madhe dhe që janë të detyruar nga ligji."

Por arratisjet e tij në të kaluarën e vendosën atë në mes të sjelljeve dredharake të rrjetit të errët.

Ai shpjegoi se ndërsa vende të mëdha si Rusia dhe Kina zakonisht emërtohen në sulmet e ransomware, "çdo vend ka një arsye për të armatosur këto lloj sulmesh".

Dhe janë vendet më të vogla që fluturojnë nën radar që po përfitojnë plotësisht.

Ai pretendoi se çdo vend perëndimor ka shkuar në rrjetin e errët duke kërkuar ndihmë nga 'komuniteti'. 

Gjithashtu është bërë e ditur se as zyrtarët e lartë nuk e kuptojnë se cilat sisteme janë më të cenueshmet dhe më të ‘dhimbshmet’ kur kodohen nga hakerat.

Kjo u bë e qartë gjatë sulmit të ransomëare-it të gazsjellësit Colonial Pipeline në 2021, i cili u orkestrua nga grupi i hakerëve DarkSide dhe mbylli të gjithë sistemin.

Sulmi ndaloi 2.5 milionë fuçi në ditë të dërgesave të karburantit përgjatë linjës që shkon nga Teksasi në Nju Xhersi.

Zyrtarët e cilësuan atë si sulmin kibernetik më shkatërrues ndaj infrastrukturës energjetike të SHBA-së në histori.

FBI e quajti DarkSide pas sulmit. Colonial thuhet se iu përkul kërkesave të hakerit, duke paguar një shpërblim prej 5 milionë dollarësh në këmbim të një çelësi deshifrimi për të rivendosur aksesin në server. 

 

Po ndodh...

ide