5 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk do të zgjidhen kurrë

20 Korrik 2023, 19:55 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

5 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk

Ka disa mistere historike që mund të mos zgjidhen kurrë, që nga data e lindjes së Jezusit deri tek identiteti i Jack Ripper-it e deri te vendndodhja e varrit të Kleopatrës.

Ndonjëherë, kjo është për shkak se të dhënat kanë humbur ose një zonë arkeologjike është shkatërruar.

Mungesa e përgjigjeve vetëm sa i bën këto enigma më intriguese. Cilat janë 5 misteret  më të mëdha historike që mund të mos kenë kurrë shpjegime përfundimtare.

A ekzistonte mbreti Artur?

5 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk

Historia e mbretit Artur është treguar dhe ritreguar shumë herë gjatë më shumë se 1000 viteve. Camelot, kalorësit e tryezës së rrumbullakët, magjistari Merlin dhe shpata Excalibur janë të gjitha pjesë të famshme të përrallave rreth mbretit Artur.

Megjithatë, nëse Mbreti Artur ekzistonte vërtet, realiteti ka të ngjarë të ishte më pak magjik. Rrëfimet më të hershme  datojnë në shekullin e nëntë dhe tregojnë për një udhëheqës (ndoshta as një mbret) i cili luftoi disa beteja kundër saksonëve; edhe saktësia e këtyre të dhënave është e diskutueshme. Ka një numër vendesh në Britani që  lidhen me Mbretin Arthur, si Tintagel , një vend bregdetar që supozohet se ishte shtëpia e mbretit Arthur; por gërmimet nuk kanë konfirmuar nëse Arturi ka jetuar ndonjëherë atje apo edhe ka ekzistuar.

Kush ishte Jack the Ripper?

5 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk

Në 1888, Jack the Ripper vrau të paktën pesë gra në Londër. Madje Ripper, i dërgoi policisë një sërë letrash duke u tallur me përpjekjet e tyre për ta gjetur atë. Është e panevojshme të thuhet se Ripper nuk u gjet kurrë. Në librin e tij të vitit 2012 “”Jack The Ripper: The Hand Of A Woman”, John Morris sugjeron se një grua e quajtur Lizzie Williams ishte Ripper, megjithëse ekspertë të tjerë hodhën dyshime mbi të. Duket e pamundur që identiteti i vërtetë i Ripper do të meret vesh.

Ku ndodhet Jimmy Hoffa?

5 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk

Udhëheqësi i sindikatës së ekipit të njohur për përfshirjen e tij në krimin e organizuar u zhduk në Oakland County, Michigan, më 30 korrik 1975. Identiteti i vrasësve të tij dhe vendndodhja e trupit të tij janë ende mister. Policia dhe antropologët mjeko-ligjorë kanë kontrolluar një numër vendesh në Detroit dhe Oakland County por pa dobi.

Një teori e njohur ishte se trupi i Hoffës u varros nën stadiumin Giants në Nju Xhersi. Megjithatë, kjo teori është hedhur poshtë. Më 25 dhe 26 tetor 2021, agjentët e FBI-së  dyshuan se trupi i tij ishte futur në një fuçi çeliku në vitin 1975. Agjentët me sa duket nuk e gjetën fuçinë e çelikut.

Identiteti i vrasësit të tij është gjithashtu i paqartë. Para vdekjes së tij në vitin 2006, Richard “The Iceman” Kuklinski, një vrasës me pagesë, pretendoi se kishte vrarë Hoffa dhe e kishte hedhur trupin e tij në një kantier, raportoi The Guardian. Një autor i quajtur Philip Carlo vizitoi Kuklinskin në burg para se të vdiste dhe shkroi një libër mbi rrëfimet e Kuklinskit. Me kalimin e viteve, duket gjithnjë e më e pamundur që eshtrat e Hoffës të gjenden ndonjëherë.

Ku ndodhet varri i Kleopatrës?

5 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk

Shkrimtarët antikë pretendojnë se Kleopatra VII dhe i dashuri i saj, Mark Antoni, u varrosën së bashku në një varr pas vdekjes së tyre në vitin 30 para Krishtit. Shkrimtari Plutarku (45-120 pas Krishtit) shkroi se varri ndodhej pranë një tempulli të Isis, një perëndeshë egjiptiane dhe ishte një monument “i lartë dhe i bukur” që përmbante thesare prej ari, argjendi, smeraldi, perla dhe fildishi.

Vendndodhja e varrit mbetet një mister. Në vitin 2010, Zahi Hawass, ish-ministri i antikiteteve i Egjiptit, kreu gërmime në një vend afër Aleksandrisë që tani quhet Taposiris Magna, i cili përmban një numër varresh që datojnë në epokën kur Kleopatra VII sundonte Egjiptin. Ndërsa u bënë shumë zbulime interesante arkeologjike, varri i Kleopatrës VII nuk ishte në mesin e tyre të raportuar nga Haëass në një seri njoftimesh për lajme, raporton abcnews.al

Arkeologët kanë vënë re edhe nëse varri i Kleopatrës ka mbijetuar deri më sot, ai mund të jetë  plaçkitur dhe të jetë i paidentifikueshëm.

Kush e vrau John Kennedy?

5 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk

Ky është ndoshta misteri më i madh në historinë amerikane që nuk do të zgjidhet kurrë. Më 22 nëntor 1963, Presidenti John F. Kennedy u qëllua në Dallas nga Lee Harvey Oswald (megjithëse disa spekulojnë se ai nuk ishte i vetmi që qëlloi). Më 24 nëntor 1963, përpara se Oswald të dilte në gjyq, ai u qëllua për vdekje nga pronari i klubit të natës Jack Ruby. Ruby vdiq nga kanceri në mushkëri më 3 janar 1967.

Por sipas shumicës,  Osëald vrau JFK vetë dhe Ruby vrau Oswald, me vullnetin e tij. Megjithatë, ka ende një numër të konsiderueshëm historianësh profesionistë, së bashku me shumë amatorë, të cilët nuk janë dakord me këtë shpjegim dhe që nga vdekja e JFK-së, janë ka pasur mendime të shumta nga historianë dhe amatorë.