Fsheh një sekret të madh”, NASA publikon foton marramendëse të “Mjegullnajës së Orionit”

19 Shtator 2022, 21:06 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Fsheh një sekret të madh”, NASA publikon foton marramendëse

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA-s ka kapur një imazh të ri mahnitës të një prej objekteve më të njohur në qiellin e natës.

Gjatë fundjavës, sonda orbitale prej 10 miliardë dollarësh kapi rajonin e brendshëm të Mjegullnajës Orion.

Reja e madhe e pluhurit ndodhet 30 deri në 40 vite dritë larg.

Imazhet e reja nga James Webb, teleskopi më i avancuar i ndërtuar ndonjëherë, tregojnë më shumë nga mjegullnaja e famshme se kurrë më parë.

Dhe ai fsheh një sekret të madh,  të fshehura brenda tij janë yje të porsalindur të mbështjellë me fshikëza pluhuri dhe gazi.


“Ne jemi të mahnitur nga imazhet befasuese të Mjegullnajës Orion,” tha Els Peeters, një astrofizikan në Universitetin Perëndimor të Ontarios dhe një nga bashkëpunëtorët kanadezë të JWST.

“Ne e filluam këtë projekt në vitin 2017, ndaj kemi pritur më shumë se pesë vjet për të marrë këto të dhëna.”

Një nga objektet më të fotografuara në qiell, Mjegullnaja Orion është një re e madhe gazi dhe pluhuri.

Fshikëza e materies lind yjet dhe ka zbuluar shumë për procesin se si formohen yjet dhe sistemet planetare.

Ndërsa shkencëtarët kanë studiuar mjegullnajën për dekada, James Webb ofron një shans për ta parë atë në një dritë të re.

Imazhet, të publikuara më 11 shtator, tregojnë yjet në faza të ndryshme të zhvillimit me qartësi më të madhe se kurrë më parë.

Shkencëtarët shpresojnë të përdorin vëzhgimet e James Webb për të gërmuar më thellë në formimin e yjeve dhe përfundimisht se si u krijua universi ynë.

“Këto vëzhgime të reja na lejojnë të kuptojmë më mirë se si yjet masive transformojnë renë e gazit dhe pluhurit në të cilën ata lindin,” tha Peeters.

Nasa publikoi imazhet e para të universit tonë nga James Webb, i cili është rreth gjysma e madhësisë së një avioni 747, në korrik.

Që atëherë, teleskopi ka kapur pamje mahnitëse të supernovave, ekzoplaneteve dhe dritave veriore dhe jugore të Jupiterit.

James Webb, i cili u ndërtua me ndihmën e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​mund të shohë më thellë në hapësirë ​​se çdo teleskop para saj.

Kjo e lejon atë të shikojë në mënyrë efektive në kohë duke parë dritën që i është dashur miliarda vjet për të arritur planetin tonë.

ide