Investimet me shumat më marramendëse botërore, të cilat sot janë lënë në harresë

29 Dhjetor 2022, 20:56 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Investimet me shumat më marramendëse botërore, të cilat sot

Projektet madhështore mund të kushtojnë një shumë të jashtëzakonshme parash, por sjellja në jetë e ideve që janë bëmat e vërteta të inxhinierisë nuk është kurrë një biznes i lirë.

Ndërsa shuma e parave të derdhura në një pallat, një resort luksoz ose një shtëpi madhështore mund të matet në mënyrë sasiore, jetëgjatësia e strukturës është pothuajse tërësisht e paparashikueshme.

A mund të imagjinoni të investoni mbi 40 milionë dollarë në një projekt që përfundon vetëm për disa vite? Sigurisht që nuk është një biznes që ja vlen për t’u përfshirë nëse nuk jeni të gatshëm të merrni rrezikun. Lexoni për të zbuluar historitë e vërteta pas disa prej strukturave më të shtrenjta të braktisura në botë.

1. Hoteli “Ryugyong”

Vendndodhja: Koreja e Veriut

Viti: 1987

Kostoja: 750 milionë dollarë

Të gjithë e dimë se zinxhirët e hoteleve si “Hilton” kanë bërë pasuri nga vargu i tyre i vendndodhjeve të pafundme, por a keni dëgjuar ndonjëherë për Hotelin “Ryugyong”? Ndërtimi i strukturës së lartë 330 m në Pyongyang,  në Korenë e Veriut filloi në vitin 1987. Pavarësisht se hodhën mbi 750 milionë dollarë për hotelin, i njohur si “Ndërtesa 105”, zhvilluesit nuk e hapën kurrë atë.

Punimet u ndërprenë në vitin 1992 përpara se të përfundonte pjesa e jashtme në 2011. Edhe pse ishin bërë plane për një hapje të pjesshme në 2018, hoteli jashtëzakonisht i shtrenjtë mbetet një anije bosh. A do të jetë ndonjëherë “Hotel Ryugyong” vendi që zhvilluesit dëshironin të ishte, apo është tepër vonë tani që kjo të ndryshojë? Duke pasur parasysh sa para janë hedhur për projektin, mund të jetë një lojë e humbur, pavarësisht se nuk dihet çfarë do të ndodhë më pas.

2. “Land of Oz”
Vendndodhja: Karolina e Veriut

Viti: 1970

Kostoja: 5 milionë dollarë

Bazuar në filmin e vitit 1939 dhe romanet origjinale, resorti u projektua nga Jack Pentes me një kosto prej 5 milionë dollarësh. Mbi 44,000 tulla u ngjyrosën me xham të verdhë për t’u dhënë vizitorëve të parkut tematik pamjen përfundimtare të Ozit. Aktorja e “Disney Star Wars”, Carrie Fisher, hapi parkun në vitin 1970, por në vitin 1975 e kishte goditur fatkeqësia. Një zjarr shkatërroi dy ndërtesa që përmbanin pjesën më të madhe të pajisjeve.

Pasi u përpoq për 5 vjet të tjera, parku mbylli dyert e tij në vitin 1980 dhe u shkatërrua për 40 vitet e ardhshme. Një pjesë e parkut u restaurua në vitin 2019, me ditë të kufizuara të hapura që ndodhin gjatë gjithë vitit. Tani, vizitorët mund të ecin nëpër pjesë të caktuara të parkut tematik në ditë specifike çdo vit për të marrë një shije se si ishte parku në kulmin e tij. Edhe pse ka një rrugë të gjatë për të bërë, është mirë të shihet se Dorothy dhe miqtë e saj nuk janë harruar.

3. “The Aquatics Stadium”
Vendndodhja: Rio de Zhaneiro

Viti: 2014

Kostoja: 38 milionë dollarë

Kur Rio de Janeiro fitoi “Lojërat Olimpike 2016”, qyteti nuk kurseu asnjë shpenzim në krijimin e një stadiumi të klasit botëror të Aquatics për finalet e notit dhe vaterpolit. Në fund të fundit, nëse do të paraqiteni në “NBC Sports” të Comcast, duhet të dukeni të mprehtë. 38 milionë dollarë shkuan për ndërtimin e lokalit, me fillimin e punës në vitin 2014. Ndërtesa mori një sasi të madhe kapitali dhe një sasi të madhe pune për të përfunduar. Megjithëse qeveria fillimisht tha se do të ripërdornin vendin ose të paktën do të shpëtonin pishinën për t’u përdorur diku tjetër pas vitit 2016, kjo nuk ndodhi kurrë.

E gjithë struktura shtrihet e braktisur dhe e shkatërruar. Fatkeqësisht, kjo strukturë olimpike nuk është e vetmja e këtij lloji në mbarë botën që është përballur me një fat të tillë pasi lojërat kanë ardhur dhe kanë shkuar. Shumë qytete të ndryshme pritëse kanë luftuar për të gjetur përdorime për ndërtesat e ngritura për lojërat në vitet në vijim.

 

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128