NASA publikon foto befasuese nga Evropa

30 Shtator 2022, 11:21 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

NASA publikon foto befasuese nga Evropa

NASA ka publikuar disa nga foto më të rralla dhe afërta të cilat i ka bërë tokës, 20 vitet e fundit.

Fotot e reja të detajuara janë marrë nga anija kozmike Juno e NASA -s , e cila kaloi brenda 352 kilometrave nga Europa më 29 shtator. Imazhi i parë nga fluturimi i së enjtes tregoi kratere, kanione, kreshta dhe veçori të tjera të terrenit të thyer të Evropës.

“Të shohësh peizazhet dhe veçoritë e tyre befasuese,” tha Lucas Paganini, shkencëtar i programit për misionin Juno në selinë e NASA-s. Gjatë kalimit të tij, Juno lëvizte me një shpejtësi prej rreth 24 kilometra në sekondë, kështu që kishte një dritare prej vetëm dy orësh për të mbledhur të dhëna dhe për të fotografuar satelitin.

A mundet Evropa të presë jetën?


Shkencëtarët e NASA-s tani do t’i krahasojnë këto imazhe me ato më të vjetra të të paktën dy dekadave më parë për të parë se sa shumë ka ndryshuar sipërfaqja e Evropës gjatë asaj kohe, pasi dihet se është një trup gjeologjik dinamik.

Këto të dhëna janë të dobishme në përgatitjen e misionit amerikan Europa Clipper, i cili është planifikuar të nisë në vitin 2024 dhe të arrijë atje në vitin 2030. Europa është rreth 3100 km në diametër dhe 90% e madhësisë së Hënës. Një tipar karakteristik i tij janë rrymat spektakolare dhe të larta të ujit që nxirren periodikisht nga të çarat në sipërfaqen e tij.

Juno u lëshua në 2011 dhe arriti në sistemin Jupiter në 2016, ku ka qenë që atëherë. Anija bëri një kalim të afërt nga një tjetër hënë e madhe, Ganymede, në vitin 2021 dhe pritet të bëjë diçka të ngjashme me hënën vullkanike aktive Io midis dhjetorit 2023 dhe janarit 2024. Është hera e tretë në total që një anije kozmike arrin 500 kilometra larg Evropës së akullt. Hera e fundit ishte afrimi i Galileos në vitin 2000

 

ide