Arrestimi i Charles McGonigal/ Miku i Ramës nuk raportoi te FBI vizitën në Shqipëri, mori 225 mijë dollarë …

23 Janar 2023, 21:19 / POLITIKË ALFA PRESS

Arrestimi i Charles McGonigal/ Miku i Ramës nuk raportoi te FBI

Ish-kreu i kundërzbulimit të FBI-së është arrestuar pasi akuzohet për bashkëpunim me një oligark rus të sanksionuar pasi ai doli në pension dhe fshehu qindra mijëra dollarë që mori nga një ish-punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare, në kohën kur ai ishte zyrtar i lartë, shkruan CNN.

Charles McGonigal, një veteran i FBI-së që doli në pension në 2018 u arrestua të shtunën në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy kur  po kthehej nga një udhëtim është shprehur një burim për CNN.

Akuzat, të shpallura nga zyrat e avokatëve amerikanë në distriktin jugor të Nju Jorkut dhe Uashington, DC, shënojnë një rënie dramatike për McGonigal.

 Ai pritet të paraqitet në gjykatën federale në Manhatan të hënën. 

Avokati i tij tha se ai do të deklarohet i pafajshëm për akuzat. Gjykimi i tij për akuzat e DC nuk është caktuar ende.

McGonigal po përballet me akuza në Nju Jork për shkelje të sanksioneve të SHBA-së, komplot dhe akuza për pastrim parash për bashkëpunimin në vitin 2021 me Oleg Deripaska, një oligark rus i cili u sanksionua për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së në vitin 2016. 

Në Uashington, McGonigal akuzohet për fshehjen e lidhjeve që kishte me personin që dekada më parë ka punuar për një agjenci të inteligjencës shqiptare, duke përfshirë marrjen e 225,000 dollarëve në pagesa.

Prokurorët pretendojnë se McGonigal, si një punonjës i FBI-së, duhej të zbulonte udhëtimet jashtë shtetit dhe kontaktet me shtetas të huaj, gjë që ai e fshehu.

Gjatë disa udhëtimeve jashtë shtetit në Shqipëri, Austri dhe Gjermani, prokurorët pretendojnë se McGonigal nuk tregoi se u takua me kryeministrin e Shqipërisë, një politikan kosovar dhe të tjerë.

Prokurorët pretendojnë se në një takim, McGonigal i kërkoi kryeministrit të Shqipërisë që të jetë “i kujdesshëm në lidhje me dhënien e licencave për shpimin e puseve së naftës në Shqipëri për kompanitë ruse”

Ish-punonjësi i inteligjencës shqiptare që i pagoi 225 mijë dollarë kishte interes financiar në vendimin e qeverisë për kontratat, shton CNN.

Një nga pagesat në para – 80,000 dollarë – dyshohet se iu dha McGonigal-it ndërsa ai ishte në një makinë të parkuar jashtë një restoranti në Neë York City.

Nën drejtimin e McGonigal, FBI hapi një hetim mbi përpjekjet lobuese të huaja të një shtetasi amerikan bazuar në informacionin që ai mori nga ish-punonjësi i inteligjencës shqiptare, sipas aktakuzës. 

McGonigal nuk e zbuloi kurrë marrëdhënien e tij financiare.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128