Emërimi i Vlora Hysenit, Gaz Bardhi: Eshtë shkakuar në Kosovë si e dyshuar për zbulim informacioni

17 Mars 2023, 16:28 / POLITIKË ALFA PRESS

Emërimi i Vlora Hysenit, Gaz Bardhi: Eshtë shkakuar në

Ka reaguar përmes një statusi, Gazment Bardhi pas emërimit të Vlora Hysenit si Drejtoreshë e Shërbimit Informativ Kombëtar. Bardhi shkruan se në Kosovë Hyseni është shkarkuar nga shërbimet inteligjente në Kosovër me dyshimet për “zbulim ose mosruatje të informacioneve të klasifikuara”.

Postimi i plotë

Edi Rama ka njoftuar se ka propozuar Znj. Vlora Hyseni si drejtore e Shërbimit Informativ Kombëtar. Mediat raportojnë se znj. Hyseni është shkarkuar nga shërbimet e inteligjencës në Republikën e Kosovës, me dyshimet për “zbulim ose mosruajtje të informacioneve të klasifikuara”. Këto raportime janë shqetësuese dhe ngrenë dyshime mbi integritetin e znj. Hyseni.
Presidenti i Republikës është i detyruar të marrë informacionet e plota pranë institucioneve të Republikës së Kosovës mbi arsyet e largimit të saj nga të gjitha pozicionet në shërbimet e inteligjencës së Republikës së Kosovës. Për këtë Presidenti i Republikës ka detyrimin të bëjë transparencë për opinionin publik dhe të informoj edhe Kuvendin e Shqipërisë mbi çdo informacion që do të sigurojë.
Siguria kombëtare e Shqipërisë është ngushtësisht e lidhur me sigurinë kombëtare të Kosovës. SHIK nuk mund të jetë kurrë institucion nën kontrollin personal të Edi Ramës, me përzgjedhje personale të tij dhe pa asnjë argument që siguron pavarësinë e Shërbimit Informativ Kombëtar dhe ushtrimin prej tij me profesionalizëm e paanësi të misionit të mbrojtjes së sigurisë kombëtare.

 

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128