“Ka frikë!” Njoftimi për largimin e Yuri Kim, Salianji: Po e largon Rama

8 Dhjetor 2022, 20:58 / POLITIKË ALFA PRESS

“Ka frikë!” Njoftimi për largimin e Yuri Kim, Salianji: Po

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka komentuar lajmin për fillimin e procedurave për zëvendësimin e ambasadores Yuri Kim.

I ftuar në  emisionin “Task Force”, Salianji  e quajti të turpshme atë që ka bërë qeveria, Salianji tregoi mesazhin që kërkon të japë Edi Rama.

Ai tha se Rama kërkon që të krijojë perceptimin sikur ka ndonjë rol në emërimin dhe shkarkimin e ambasadorëve.

‘E kuptoni çfarë turpi është? Edi Rama kërkon të krijojë perceptimin sikur ka ndonjë rol në emërimin dhe shkarkimin e ambasadorëve. E bën për shkak të qëndrimeve publike të ambasadores për moskapjen e pjesëve të pakapura të sistemit të drejtësisë, apo SPAK, qeveria jep sinjale kujto që, shiko, ne po largojmë ambasadoren. Nuk është politikë personale kjo punë. Dhe jep mesazhin tjetër sikur këta idiotët që bëjnë këto, se janë të njëjtët që japin ato përgjigjet në parlamentin britanik, përcaktojnë se kush do të jetë ambasadori amerikan në Shqipëri. E kuptoni çfarë logjike apo jo?’- tha Salianji.

 

ide