Media kroate: Rama inaguron hotelin e Bashkim Ulajt që i ka dhënë Berishës 3 apartamente!

3 Tetor 2023, 10:43 / POLITIKË ALFA PRESS

Media kroate: Rama inaguron hotelin e Bashkim Ulajt që i ka dhënë
Mediat kroate kanë zbardhur detaje nga vizita e kryeministrit Edi Rama në Kroaci, ku ditën e djeshme u takua me kryeministrin e vendit Andrej Plenkoviç dhe nënshkruan marrëveshjen, për njohjen e pensioneve të emigrantëve shqiptarë.

Sipas gazetës “Tportal”, gjatë vizitës së tij në Kroaci, Rama mori pjesë në inaugurimin e hotelit të ndërtuar nga biznesmeni Bashkim Ulaj.

Dy kryeministrat dolën të hënën në hapjen zyrtare të hotelit “Met Boutique” në qendër të Zagrebit.

"Së bashku me Andrej Plenkoviçin, eventin do ta zbukurojë kryeministri Edi Rama. Në ftesë për mediat thuhet se hoteli është një “shembull i shkëlqyer i bashkëpunimit ekonomik mes Shqipërisë dhe Kroacisë”. Konkretisht, investitor është kompania shqiptare Gener 2, në pronësi të një prej shqiptarëve më të pasur, Bashkim Ulaj.

Ulaj është me origjinë nga fshati Vuthaj i Malit të Zi. Në vitet ’60, familja e tij u shpërngul në Shqipëri, në qytetin e Laçit, jo shumë larg Tiranës.Ai u shfaq si një sipërmarrës ndërtimi në mesin e viteve ’90.

Ndërsa kryetar i Bashkisë së Tiranës ishte Edi Rama, Ulaj mori leje ndërtimi në lokacione atraktive të qytetit. Media shënoi se në vitin 2004 ai i shiti tre apartamente me çmime simbolike familjes së kryeministrit prej shumë kohësh shqiptar Sali Berisha.

Ulaj ka dy kompani të regjistruara në Kroaci, të dyja me seli në Lovran. Përveç kompanisë së lartpërmendur Abau, ajo është Gener 2, një degë e kompanisë mëmë. Drejtor i të dyja kompanive është Ahmet Ulaj.

Shtatorin e kaluar, Lovran’s Gener 2 mori një punë në Rijekë, me vlerë rreth 27.5 milionë euro, si kontraktor në kuadër të projektit të BE-së për përmirësimin e infrastrukturës ujore dhe komunale. Ahmet Ulaj me atë rast ka thënë se është hera e parë që po paraqiten në Kroaci në punë të tilla dhe synimi i tyre është që të vazhdojnë të investojnë këtu", shkruan gazeta “Tportal”.

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128