Miratohet vendimi nga Kuvendi, ja çfarë do të ndodhë me Komisionin e Reformës Territoriale

22 Shtator 2022, 17:55 / POLITIKË ALFA PRESS

Miratohet vendimi nga Kuvendi, ja çfarë do të ndodhë me

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar me 101 vota pro, shtyrjen e afatit të Komisionit të Reformës Territoriale deri në muajin tetor. Opozita dhe Mazhoranca deri në këtë pikë të diskutimeve kanë dalë me qëndrime të ndryshme sa i përket hartës së re territorial, ku ata kërkojnë shtim të numrit të Bashkive, nga ana tjetër kreu i grupit të PS-së, Taulant Balla tha se i qëndrojnë ndarjes aktuale.

Mirëpo duket se me shtyrjen e afateve, mazhoranca ka lënë hapësira për të negociuar duke lënë të hapur mundësinë e plotësimit të një nga kërkesave të opozitës. Thënë ndryshe, nuk ka ende një vendimmarrje nga socialistët, por nuk “ia kanë prerë shkurt” opozitës duke bërë që të rishohin qëndrimet e tyre.

Siç kanë deklaruar më herët, opozita u ka kërkuar ndërkombëtarëve që të ndërhyjnë në një proces për të cilin janë investuar tërësisht, madje e kanë shndërruar edhe një një “kalë beteje” të tyre.  

 

Po ndodh...